Jsme poradna. Některé dotazy se často opakují, nebo někdo potřebuje naopak málo častou věc, jenž není k nalezení a kterou jiný ovládá bravurně. A na to jsou dobré právě články, na které se pak lze ve vláknech s dotazy odkazovat. Leckdo by o něčem napsal ale neví co. Navíc každý má "jiný šálek čaje" . Pište do tohoto vlákna tipy na články, co by vás tak zajímalo. Co tip, to jeden samostatný příspěvek, aby na to šlo jednotlivě reagovat. Pokud budete chtít o něčem sami napsat, zareagujte "beru si" a tím si téma jaksi rezervujete na dejme tomu 14 dní, aby nepsalo 5 lidí stejný článek.
Jednoduchý střih videa - program zdarma - převod videa z mobilu (foťáku) a spojení krátkých videí.
Prepacte mohli by ste mi s necim pomoct ?
Určitě ano, stačí se zeptat jako ostatní. Nějak nechápu, proč se ptáš tady, kde se píše o něčem úplně jiném.
Když to nebude bolet...
Vybavení PC základními programy zdarma (free etc)
Zabírám si
OK, pre inspiraciu:
AIMP - nahrada pre Winamp, super funkcie, zalozky, rychly filter v playliste...
Avant Browser - webovy prehliadac konecne aj s Gecko jadrom v novej verzii, ma este nejake muchy (Gecko cast este nie je doladena na 100%), ale pre mna je najlepsi.
FreeCommander - nevyhnutnost, pracuje sa na XE verzii ktora bude este lepsia.
Trillian - Skype, FaceBook, FaceBook chat, ICQ, MSN... vsetko v jednom, jediny zoznam kontaktov.
Xnview - popri IrfanView netreba zabudat ani na tento - IMHO ovela lepsi a pre zaciatocnikov vhodnejsi obrazkovy prehliadac, vo verzii MP aj pre ine OS.
Zaujalo mě to HotkeyP, protože by si to možná zasloužilo zcela samostatný článek (nač se to dá použít, v čem se to dá použít, jak se to dá použít). Ty tento program používáš hojně a mnohokrát byl tady na poradně i zmiňováno, na co všechno se šikne. Pak bychom se na ten článek mohli ve vláknech odkazovat a nemuselo se to pokaždé vysvětlovat.
Hm... mozno by som si aj trufol, ale chcel by som vidiet nejake clanky. Ja som take kratke navody v Anglictine uz robil na forach niektorych z programov co som uviedol. Stale som len amater, ale snad by som si nasiel cas.
K tym ostatnym programom, skoro vsetky prechadzaju podstatnymi zmenami, pri kazdom je niekolko dovodov preco pouzivam prave ten program, maju aj muchy a hlavne skoro vsetky treba prekonfigurovat, mnohe veci na ktore som zvyknuty su tam inak, ale prave tie programy zmenu umoznuju a preto ich pouzivam.
Ak by si sa chcel spytat na niektory z nich, tak kludne napis.
Já mám rozdělaný "vybavte svůj počítač programy zdarma" a víceméně je pouze zmínit a nač jsou, bez podrobných popisů. To jen asi u tří.
Mas len po jednom programe na kategoriu, alebo po viac?
Mám to ve stylu "jaké programy si nainstalovat a nemuset krást".
Rozumiem, ale nie je to odpoved na moju otazku.
No když chceš vybavit počítač antivirem, kanceláří, kecálkem prohlížečem PDF, ográzků, internetu etc., obvykle k tomu jeden program, který by to všechno uměl nestačí a kategorie se jmenuje "vybavení počítače základními programy pro běžnou práci zdarma.
kategorie se jmenuje "vybavení počítače základními programy pro běžnou práci zdarma
Každý píšete o něčem jiném :) Podle mě jsou kategorie třeba audio, grafika, antiviry atd. Takže se asi ptá, jestli třeba pro grafiku bude uveden jeden free program nebo jich bude na výběr víc.
V článku mám to, co používám, nebo instaluji jinde, o dalších, které třeba nepoužívám, ale znám je dobře se u toho zmiňuji a spousta jich bude vypsána pod článkem s tím, nač jsou a v komentářích ještě doplníme další, jelikož každý má odzkoušeno něco jiného etc. Rovněž nemohu znát "všechno na všechno"
Presne tak, najlepsie to vyjadri priklad:
XnView / IrfanView AIMP / Winamp Avast! / AVG ...
Myslim ze aspon 2 pre silne kategorie by tam byt mali, aby si clovek mohol vybrat.
Jsem naprostý amatér, laik a "neznalec". Když si chci něco pořídit, tak se většinou od výrobce dovím, co to umí. Leč už se nedovím k čemu se to absolutně nehodí, s čím jsou problémy, byť částečně odstranitelné, existuje-li něco podobného a jaké jsou rozdíly (rychlost, cena, blbovzdornost = t.j. příjemné prostředí u programu, leč k čemu mi to je, když pracuje pomalu, což někomu nevadí, za nižší cenu apod.). Příkl.: Mám již čtvrtý notebook (všechny jsem obdržel darem - a darovanému koni na zuby nekoukej). První byl černobílý, výborný psací stroj a v programu T602 pracoval výborně, pak jsem dostal k němu K602 = objev databáze... Pak jsem dostal druhý (Acer), barevný dokonce uměl pracovat v oknech až 9 oken, říkali tomu tři jedničky. A v něm program AMIPRO! ... A WINDOWS 95! Pak mi počítač odmítal pracovat, skončila životnost vnitřní baterky, ale syn mi pomohl, vyvedl dva dráty, já jsem je připojil přes kolíček na prádlo na baterii do hodinek od vietnamců a pracoval jsem dále. Pak mi ho ukradli... A dostal jsem třetí: ASUS (trojka PENTIUM - to mi nic neříkalo), ale zjistil jsem, že již nečekám na počítač, ale on čeká na mne!!! Bohužel tento se jednoho dne zbláznil, něco se v něm roztavilo a odborníci prohlásili: oprava je možná, ale lacinější je koupit nový. Tož se našel další dobrý člověk a "Ježíšek" mi přinesl notebook s nápisem TOSHIBA. A nyní jsem již byl schopen srovnávat: ASUS měl rychlejší start, TOSHIBA startuje poměrně dlouho, ale pracuje rychleji. Je mi jasné, že odborník mi řekne, že nezáleží tolik na značce, jako na jejím vybavení. A jsem konečně u toho, kde jsem začínal: Otázka 1) k čemu to potřebuji 2) jak rychle chci pracovat 3) kolik peněz mám 4) co je v této kategorii lepší, horší (lacinější, leč někdy i dražší), jaké s tím jsou zkušenosti zejména dlouhodobé.
A 4 bod to je to, co nás neznalce zajímá nejvíce.
Omlouvám se za dlouhé psaní, ale obyčejný uživatel to pochopí a znalec se nad to povznese.
Čili jednou větou: Líbila by se mi nějaká recenze notebooků." Ju? Pokud ano, tak se to neustále mění a recenzí je na internetu 100 tun. Než sepisovat recenze, tak máš lepší, založit si vlákno, například s názvem: "Jaký notebook na kancelářské práce do 15 000 Kč, tam popsat, co se na něm chystáš dělat, případně že vyžaduješ hlavně spolehlivost atd. a lidé ti napíší tipy (na které jsou zase ty recenze).
Už několikrát se mě někdo ptal, jak to udělat, když má internet v mobilu a třeba na cestě v notebooku a "zpojízdnit" to přes mobil do notebooku. Třeba něco všeobecně + obrázkový návod pro Android by se myslím šiklo. Jen by se odkazovalo.
nokia siute ci jak se ten bazmek jmenuje umi propojit pc s mobilem kvuli netu na dve, tri kliknuti. imho nic na clanek, ale pro symbian to klidne nascreenuju..n bazmek jmenuje umi propojit pc s mobilem kvuli netu na dve, tri kliknuti. imho nic na clanek, ale pro symbian to klidne nascreenuju..
No jistě. Na dvě tři kliknutí to umí většina mobilů. Jenže neznalí uživatelé neví, kde klikat. Proto jsem psal "všeobecně" a uvést pak i něco konkrétního s obrázky.
vseobecne o internetu v mobilu neco malo sepsat muzu, zkusenosti s pripojovanim pc pres telefon mam jen u nokie, takze by ten clanek musel nekdo dalsi doplnit..pokud je ale zajem, klidne to sepisu.mobilu neco malo sepsat muzu, zkusenosti s pripojovanim pc pres telefon mam jen u nokie, takze by ten clanek musel nekdo dalsi doplnit..pokud je ale zajem, klidne to sepisu.
To píšeš z Nokie nebo ano?
xenofobe, nokie s tim nema moc spolecneho, je to problem opery:) nicmene Tve primitivny napadani nokie je zde na poradne znamo, takze to nema smyslu resit:)
Ano, i jisté primitivní obhajování Nokie se tu občas objeví
kdybys byl co k cemu, tak se nabidnes, ze napises tu cast clanku jak pripojovat telefony samsung, nebo co to mas. zakladni srovnani tarifu internetu v mobilu napric operatorama udelam klidne ja, taky navod pro nokii, ostatni znacky neznam, takze timto se ptam, jestli ma nekdo zajem napsat nejakou tu cast ke sve znacce
Na WM 6.5 je to záležitost dvou ikonek - připojení k počítači přes USB nebo vytvoření Wi-Fi routeru. Je potřeba návod?
Nikdy jsem nezkoušel, protože nebylo třeba, takže by návod byl stejně jen tlacháním bez praktických zkušeností.
Budu vás koordinovat. Ju? Ty udělej návod pro WM 6.5, já to pak slepím s tím pro Nokii, ještě zkusím/e sehnat někoho s Androidem, přilepíme také a bude z toho jakýsi "univerzální článek", na který se lze odkazovat. Nejhorší totiž je, neustále to někomu vysvětlovat. kor tomu, kdo tvrdí, že má Nokii od Samsungu s Androidem.
ať už někdo ze sebe dělá herní server (nedejbože s dhcp adresou), nebo chce zvenčí dostupný nasdisk třeba přes ftp, nebo chce posílat fotky z ip-kamery, nějaký postup v jednom článku by se hodil. odkaz na portforward.com je pěkný, ale kdyby tw nedávno neupozornil na nenápadný odkaz nahoře na stránce pro pokračování, dodnes ho považuju jen za demo placeného webiku. já na takový článek nemám, přitom to vypadá že zájem o řešení neustále je: http://pc.poradna.net/q/view/704410-presmerovani-p ortu-port-forwarding http://pc.poradna.net/q/view/704357-verejna-ip-wif i-router přidám sem aspoň tento podnět, kdyby se ho chtěl někdo ujmout.
mna napadlo, ze by som mohol urobit clanok resp. seriu clankov o automatizacii (nie priemyselnej). Proste automatizovanie niektorych taskov na PC. Teoria a aj prakticke ukazky (rozne scripty, ktore zjednodusuju pracu). Osobne by som nejake priklady spravil v automatore+applescript - otazne je ci je tu dostatocna "komunita" macistov - posluchacov (zalezi na statistikach). Taktiez by sa mohol zapojit aj niekto dalsi, kto by to rozsiril o ine nastroje (Perl, Bash, PowerShell pripadne klasicky shell vo Win).
Dobrý nápad, rád si článek přečtu.
dlouhodobě sleduju, že se tu radí stylem- vypni vypínač a zase ho zapni- třeba se žárovka rozsvítí. průserem je, že to občas zabere. systém, pokud má chybu, ji velmi zřetelně nahlašuje, to samé procesy.
zaslepené oči mi odkryl až výrok brtníka:
čistěním systému se nezabývám. pokud mě něco zajímá, jsou to běžící procesy - od kterých programů tam jsou, proč nutně musí běžet.
to je stěžejní věta, prostě se nedá radit v mnoha případech bez znalosti proč běží proces, jestliže má běžet, proč načítá takové moduly, proč provádí takové akce. důležitým prvkem je touha uživatele zjistit jak systém a procesy pracují- na to jsou jednoduché nástroje. pokud by byl zájem, sepíšu časem návod, jak řídit, analyzovat a eliminovat procesy v jednotlivých windowstation.
Kápnuls na to. Skvělý by byl jakými nástroji/programy lze procesy sledovat, co z toho lze "vyčíst", jaké procesy jsou nezbytné pro chod Windows, co určitě povypínat po spuštění a jak... A jen se na to budeme odkazovat.
chtěl bych to koncipovat pro zkušenější uživatele- prostě, pokud mi pochopí jeden člověk, bude to úspěch. nebudu vysvětlovat termíny- to má systémák znát, chtěl bych rozvést postupy a názorné příklady využití, možnosti systému, o kterých uživatel nemusí vědět. tudíž odkazování nebude dobrý nápad- může to být návodné .
budu mít ovšem problém: povolená délka článku, i když pojmenuju obrázky 1.jpg, 2.jpg a odmažu tooltip tagy postačí tak na základ. o češtin se tu doufám někdo postará? píšu jako prase.
jo, na češtin dohlidnu .. to je taky jedinej duvod, proc mam to divny sedy M pod avatarem :D
díky- bude to fuška. [peace]doufám, že ti kluci neříkají, že kvůli vaření kafe. to jim klidně namlať konvicí.[/peace]
Nebo udělat dva. Jeden jak máš na mysli a druhý jen to "po spuštění" lamovzdorný. Jednak se na to ptá dost lidí (co povypínat) a druhak bychom se mohli odkazovat na ten lamovzdorný, kde by byl třeba dole link na druhý s varováním.
to je právě ten problém- nemůžu userovi radit bez informací, co má vypnout. chtěl bych, aby se uživatel naučil všímat insignií. a hlavně by to bylo na knížku, ne na článek.
starý vtípek: xp vir pojmenuju explorer.exe, který vykoná proceduru a spustí pravý explorer.exe, vir umístím do c:\ ----- systém: winlogon načítá registry- čte že má spustit explorer.exe ( je to relativní cesta) spouští vir
poznatek: systém má hiearchii v umístění (c:\ je nadřazenější c:\windows) přípona com je nadřazenější příponě exe a bat (stačí umístit vir do sysroot jako explorer.com) na admin účtu na xp lehká práce, sedmy se už budou vztekat (prvek interakce uživatele)
no prostě, pro začátečníka to nezvládne napsat nikdo.
To je jasné. Já měl spíše asi na mysli, povypínání všech těch update a kdovíčeho. "Lamouser" neví, že může v klidu vypnout hlídače "co měli v Adobe k svačině" a tady by si přečetl, že může.
NAJ clanky typu: ako na spyvare, instalacia win, by mali byt stale viditelne, napravo, ci hocikde...
toto asi by malo ist do vlakna do namety... Ale so svojou sklerozou som stravil dnes 10 minut si spomenut na nazov clankana ktory odporucit...
Ahoj klucí
zajímalo by mě zda neznáte nějaký super širší článek o tvotbě botovacích FDD a CD/DVD, jak a proč zavaděč a tak Chtěl bych si dolpnit informace, protože už jsem něco prošmejdil a zatim nic moc. Ale myslim že se o tom určitě dá napsat fešnej článek jen jsem na něj asi ještě nenarazil
Občas tu bývají dotazy na kodeky, formáty videa, komprese, kontejnery apod. Měla by poradna zájem o článek, který by se tímto zabýval? Hezky česky stručně popsány nejčastější pojmy z oblasti videa, se kterými se běžný (i mírně zběhlý) uživatel může setkat.
Jasně, že jo. Per to sem.
Dám se do toho
Třeba se Kmochna i my ostatní něco přiučíme...
Bude to shrnutí a objasnění častých pojmů. Tedy pro znalé problematiky nejspíš nic nového
Já se v tom třeba nevyznám vůbec. Tuhle jsem potřeboval něco převést z MP4 do AVI a Avidemux po mě chtěl nějaké ty kontejnery a kdesi cosi...
ale jen do toho běž. opakování je matka moudrosti. neboj se i složitějších věcí, jako je vysvětlení jednotlivých snímků (i,p), co je to ten bláznivej graph edit, sprosté slovo muxnout, že klíčák je blbej jpg ... udělej to takový zajímavý, hodně příměrů- oni si dají říct.
Zmínka o interframe kompresi určitě bude, ale tak do podrobna zacházet nechci. Našel jsem spoustu pěkných článků, kde je to rozebráno velmi podrobně. Tohle bude spíše takový přehled. Však uvidíte, jsem zhruba v polovině.
je moc krásných článků i videí, bohužel uživatel se omezí na konstatování, že video avi nejde. tak ať se ti zadaří.
uživatel se omezí na konstatování, že video avi nejde.
Momentalne mam rozpracovany myslim, ze celkom rozsiahly a detailny clanok o tom, ako si rozbehat Raspberry Pi. Hadam niekomu pomoze :).
Dotaz na Kráťu: Napsal jsi mi komentář ke článku o videu, že bych mohl napsat i něco převodu videokazety na DVD. Je o to pořád zájem? Mám ještě nějaké dva týdny flákárny, něco sepsat bych mohl. A tentokrát třeba na kutilskou poradnu, tohle téma by se tam myslím celkem hodilo.
Já myslím, že dobrých (kor těch "blbuvzdorných") návodů není nikdy dost. V poradně je každou chvíli dotaz "jaký videoeditor?" Co udělat nějaký malý přehled třeba pěti, 4 free a jeden profi? Mohli bychom se pak při takových dotazech na onen článek odkazovat. Začít třeba Windows Movie Makerem, přes Audacity, po Vegas a na všech udělat stejnou věc a napsat, jat to bylo složité, etc.
Takže článek o videoeditorech. Zkusím..
Mám už dlouho v plánu udělat takový průřez hraním jedné hry, od úplného počátku až po konec hry, s hudbou, s různými efekty a rychlejším střihem, ať to není nuda. Délka bude asi 15 min. Takže bych mohl tento sestřih udělat v každém z těch pěti editorů zvlášť a u každého popsat postup i s obrázky. Bylo by myslím dobře vidět, jak pohodlně se v každém editoru dělají určité úkony a také jaké mají omezení. Skončil bych nejspíše u Vegas Movie Studio, jako u nejdokonalejšího editoru pro běžného uživatele (na tom se myslím shodneme). Co říkáte?
Nooo něco takového by bylo super a až by se někdo ptal, "jaký editor je nejlepší", vložil by se odkaz na tvůj článek.
edit://ale zmiň tam něco ve smyslu, že když někdo potřebuje slepit 3 videa z mobilu, není k tomu potřeba žádný supereditor typu "Mercedes" a WMM (typ Škoda) stačí bohatě. Viz watch
zarad tam i cinelerru, at je tam vice kvalitnich sw zdarma
Aktualizace: začalo mi studium a času je málo. Nicméně článek nezavrhuji, jen odkládám na neurčito. Dám případně vědět.
Nefunguje vyhledávání. Pokud chci vyhledat usera, zadám nick Kráťa, odškrtnu všechno a nechám zaškrtnuto jen políčko přezdívka. Je jedno, zda stisknu enter nebo odkliknu myšokrysou hledat, prostě se obnoví stránka a zaškrtnou se automaticky všechna políčka.
Také mám podezření, že poradna neumí udržet moje nastavení zobrazovaných kategorií, resp to drží jak devadesátiletý moč.
EDIT: ono se s tím stejně asi nic dělat nebude, to spíš abyste o tom věděli. Jinak je to testováno v Chrome a trochu mě to sere, při používání poradny.
i na tom odkazu cos mi poslal jsou všechny zatržítka zaškrtnuté.
Tak já asi nepochopil, jak je to vyhledávání myšleno. To že, ačkoliv mám zaškrtnuto jen vyhledávání v přezdívkách a když dám hledat a zaškrtne se mi vše, ačkoliv to hledá jen v přezdívkách, je řekněme lehce matoucí.
já to chápu tak, že už ti to vyhledalo a formulář je připraven znova hledat s defaultním nastavením vše zaškrtnuto. možná se mýlím. ale když juknem na adresu, tak jsou tam nuly u sekcí kde hledat.
Chtělo by to nějakej článek na téma sekání her,které dříve na daném PC fungovaly.Co to zpusobuje,jak to odstranit a jak tomu předejít.Nejlépe ho umístit na Herní.
není to námět na článek,ale spíš na poradnu. Bylo by prďácký, kdyby horní lišta ve které je IT, PC, TERA, etc byla "plovoucí", tzn, když odscrolluju dolů, aby pořád byla viditelná na horní liště.
Hlasuji pro možnost tuto "fičuru" zakázat v nastavení účtu.
K čemu by to bylo? Proč jsi na to nezaložil samostatné vlákno a píšeš to do námětů na články, jako kdybys tu byl první den?
K čemu by to bylo?
Vzhledem k tomu, že čtu všechny poradny, tak mě nebaví sjet dolů na spodní stránku a pak zas vyrollovat nahoru. Vím, page Up, Page Down, tohle mě učit nemusíte, ale i šipkama to umím rollovat. Má to tak jeden diskuzní web, kam docela často chodím a je to uživatelsky příjemné.
Proč jsi na to nezaložil samostatné vlákno a píšeš to do námětů na články, jako kdybys tu byl první den?
Páč jsem línej a stejně veškerý moje připomínky padaj na neúrodnou půdu, takže si asi vymejšlím blbosti. Navíc tohle vlákno je přišpendlený, moje založený by zapadlo za dvě hodiny. Ale hlavně jsem línej :D
Já jsem také líný a dokonce i rolovat, tak klikám na "nahoru", případně "zpět do poradny". To tvé je svým způsobem námět na článek "Ovládací prvky enginu poradny".
Já už nechtěl být OT, ale to co popisuješ v obrázku jsou ve smyslu přepnutí na jinou poradnu dva kroky. Kdežto při plovoucím okně bych to měl na jedno kliknutí a ještě byl na rootu jiné poradny. Jasně, je to blbost. Ale pro mě by to bylo příjemnější uživatelsky
Já mám tu jinou větev otevřenou v jiném panelu a mám to na jedno kliknutí. Navíc mám počítačovou "cappuccino", tera zelenou, aqua modrou, herní červenou etc. a na první pohled vidím, kde jsem. Mě by zase obtěžovala plovoucí lišta.
to není řešení. Mám běžně otevřených deset, spíš patnáct záložek. Sedm dalších nebo kolik je neakceptovatelných. Navíc bych stejně musel kliknout na záložku a pak ji ještě refreshnout. Místo toho, bych kliknul na link na plovoucí liště a byl bych v jiné poradně, navíc v aktualizované stránce.
A co dát si poradny do lišty prohlížeče? Tak to mám já:
no, řešení by to asi bylo, ale to bych se musel přizpůsobit já
Takže raději vrtíš psem, než abys pohnul ocasem. No panečku, že tě hanba nefackuje
proc by mela? Davam navrh na teoreticke zlepseni, to se snad netresta. Ja jen, ze nyx.cz je a je to prijemne zjednoduseni ovladatelnosti. Ovladaci prvky mam po ruce, kamkoliv zaskroluju a je to lista s vyskou 10 px, takze to nezavazi.
Já naopak nesnáším, když mi něco zůstává na stránce viset. Asi averze z reklam.
Byl by zájem o článek o videoeditorech? Vlastnosti, sorvnání, jak se ve kterém pracuje, na co je vhodný ten a na co zase jiný apod. Zhruba před rokem jsem tu napsal článek o častých pojmech z oblasti videa. http://pc.poradna.net/a/view/854068-caste-pojmy-z- oblasti-digitalniho-videa Tohle by mohlo být jistým způsobem pokračování.
Urcite ano.Znam spoustu lidi, kteri hledaji nejaky dobry video editor
Fajn, zkusím něco vytvořit. Mám totiž volno až do 23. září. Nevím, co dělat..
Mrkni, nač se tu lidé okolo editací videa ptají a inspiruj se tím Budeme se pak odkazovat na článek, až se zase někdo zeptá třeba na to, jak vložit titulky do videa "natvrdo".
Jo, často tu je třeba dotaz hledám jednoduchý videoeditor zdarma. Proto bych chtěl věnovat značnou část článku Movie Makeru. On totiž umí poměrně hodně. Ale bude tam samozřejmě i Vegas, CyberLink PowerDirector aj. Možná zmíním i Kdenlive na Linuxu, nebo Cinelerru. A málem bych zapoměl na Avidemux.
A VirtualDub? Moc by mě zajímalo co umí ...
VirtualDub bohužel nepoužívám.
obecně je velmi funkčně podobný avidemuxu, ale je to direct show editor. avidemux je, řekl bych, uživatelsky přítulnější. pokud zvládneš jeden, druhý ti nebude dělat problémy. výhoda virtual dubu bude asi v pluginech, kterých je velký množství.
Právěže Avidemux už celkem zvládám, ale ve VirtualDubu TOTÁLNĚ plavu, používám ho jenom na překódování do x264, tam se mi to zdá daleko jednodušší než v Avidemuxu.
Fakt? V Avidemuxu je to pár kliknutí pro nastavení základních vlastností a je to. Já Avidemux používám právě pro jeho jednoduchost a proto, že prostě dostačuje. Nic co potřebuju mu nechybí .
Je to o zvyku, já jsem si nainstaloval externě x264 a nevěděl jsem, že se jmenuje MPEG4 AVC (pokud se nemýlím), Avidemux si přišel s MPEG4 AVC a já nevěděl která bije. Je to zvyk, ale VirtualDub má jednodušší rozhraní. Stejně ho na nic jiného nepoužívám.
A co tak používat Megui, případně vše, co používá, bez něj, tedy avisynth, x264, ffmpeg, mkvmerge, neroAacEnc atd. Avidemux jsem používal, VirtualDub též, na něj jsem dělal pravidelně aktuální češtiny ze starých verzí, oba programy už ale nepoužívám, nepotřebuju jej, Megui se všemi svými tools je nejlepší, tedy alespoň na mé potřeby.
Používal jsem i čistý ffmpeg a mkvmerge, ale stejně to moc často nepotřebuju, takže něco udělám v programech výše, ffmpeg spouštím až v případě nouze.
Protože bych chtěl podrobně popsat možnosti importu/exportu v jednotlivých editorech, vytvořil jsem si sample videa v nejčastěji používaných formátech, na kterých jsem otestoval, zda s nimi dokáže program pracovat. Tady je seznam, který bude i ve článku. Měl bych tam ještě něco doplnit?
H.264/MPEG4 AVC (MP4, MKV, MTS, FLV, MOV), zvuk AAC, AC3, MP3 – videa nahraná smartphonem, fotoaparátem, AVCHD kamerou, filmy v HD rozlišení, videa stažená z YouTube MPEG-4 ASP DivX/Xvid (AVI) – filmy a seriály v SD rozlišení MPEG-2 (VOB, MPG, MTS), zvuk AC3, MP2 – filmy na DVD, TV nahrávky ze settopboxu, nebo TV karty MJPEG (AVI, MOV), zvuk PCM – videa nahraná starším fotoaparátem FPS1 (AVI), zvuk PCM – nahrávky z her pomocí Fraps DV (AVI), zvuk PCM – nahrávky z mini DV kamery VC-1 (WMV, ASF), zvuk WMA – videa zpracovaná Movie Makeru
kontejner wtv ... vzniká při nahrávání tv ve windows media centru
Dobře, přidám.
MPEG-2 (VOB, MPG, MTS), zvuk AC3, MP2 – filmy na DVD, TV nahrávky ze settopboxu, nebo TV karty
rozdělení mpeg ts a mpeg ps - stím se useři setkají ještě taky často, tak aby si to zapsali za uši.
Dobře, rozdělím na
MPEG-2 PS (VOB), zvuk AC3, MP2 - filmy na DVD MPEG-2 TS (MTS), zvuk AC3, MP2 - TV nahrávky ze settopboxu, nebo TV karty
pokud je to korektní..
Pokud budeš psát u exportu o kvalitě videa, doplň informace: http://pc.poradna.net/a/view/854068-caste-pojmy-z- oblasti-digitalniho-videa "Datový tok - ...Kvalitu kódování lze ještě zvýšit použitím dvouprůchodového renderingu (two-pass). ..." Což je sice pravda, ale týká se to pouze při nastavení, kdy se nastavuje hodnota datového toku (případně odvozené velikosti videa). Netýká se to při nastavení konstantní kvality videa, což tam nikde uvedeno není, že toto existuje, přičemž je to nejlepší volba, dokonce nejspíš nejlepší kodek na video x264 defaultně bez parametrů enkoduje na konstantní kvalitu (constant ratefactor, crf 23). Co se týče enkodování na konstantní kvalitu, je jednoprůchodové a je stejně kvalitní jako jákékoliv víceprůchodové enkodování s nastavenou kvalitou datového toku. To já jen tak, hodně často se totiš píše používejte dvouprůchopové enkodování, jednoprůchodové je nahouby, ale ona to není pravda. Já používám jednině enkodování na konstantní kvalitu (x264 s nastaveným parametrem crf) což je jednoprůchodové
Zmíním se o tom, ovšem s poznámkou, že to není příliš efektivní. Konstantní datový tok (CBR) může být zbytečně vysoký tam, kde to není potřeba. Rendering je sice rychlejší, ale soubor může být zbytečně velký. Aby to tedy bylo korektní - pokud VBR, pak je kvalitnější two-pass rendering. Pokud CBR, není potřeba dva průchody, kvalita bude taky vysoká, ale výsledný soubor bude větší.
Já ale nepíšu o konstantním datovém toku (CBR), ale o konstantní kvalitě enkodování (u x264 parametr CRF) a to je rozdíl. Jestli nevíš co to je, tak se rozepíšu, nejspíš nevíš o čem píšu, když si reagoval takto, přitom kodek x264 má ve výchozím nastavení právě nastaveno enkodování na konstantní kvalitu.
Ok, už jsem si o tom něco přečetl.
btw, i já sám se tvorbou toho článku lecos naučím, i když to zní šíleně Ale není třeba se obávat. Pokud by v článku byla hrubá chyba, nebude zveřejněn. To si tu pohlídají
Co Theora?
Pokud dál něco přidávat, tak v prvé řadě vp8, což je druhý formát videa na youtube.
Jo, zapomněl jsem na něj. Taky ho doma experimentálně používám, ale Theora je dle mě zajímavá alternativa k zaběhnutým kodekům.
Ono to už je na několik článků. Druhy a formáty videa, editory a hlavně lidé hledají třeba jak dostat video z mobilu do editoru, jak ho tam upravit a nahrát na Youtube, přičemž je v tu chvíli třeba formáty ani nezajímají, protože se v nich stejně nevyznají. Nebo článek, jak video případně celé otočit, když je mobilem natočené "na výšku", zkrátka takové jednoduché věci, které potřebují hlavně začínající "videomakers".
Ano, pořád platí, že velká část článku bude o Movie Makeru, který umí právě ty jednoduché úpravy. Nezajímat se o formáty může někdo do doby, než mu třeba něco nepůjde importovat. Pak se zajímat začne. Proto myslím, že by bylo dobré zmínit, co který program podporuje a jak případně řešit problémy. Movie Maker např. neumí v základu MKV kontejner. Stačí ale nainstalovat Haali Media Splitter a už MKV importuje. Podobných rad může být ve článku více.
Však ano. Ale na jeden článek toho je docela dost. Nechceš udělat třeba 3 kratší?
Klidně. Napadá mě to rozdělit na jednoduché editory, pokročilé editory a zvlášť třeba nástroje pro práci s formáty jako Format Factory, Avidemux, VirtualDub apod.
Jo přesně tak. Rozdělit to. Uživatele, hledající jak dostat MP4 do MM asi nebudou zajímat formáty a ti, co mají šajn, že nějaké formáty existují, zase uvítají spíše to, co se s čím dá dělat a v čem.
Fajn. První díl s Movie Makerem bude teda takový jednodušší. Nebudu se zbytečně rozepisovat o formátech, jen zmíním problémy, které mohou nastat a jak je případně vyřešit. Podrobnější info nechám do následujících dílů.
Přesně tak!
Možná, to co teď napíšu bude nošení dříví do lesa, ale znáš tenhle web - navody.php? Je to asi nejkvalitnější CZ web popisující formáty a zpracování videa na PC, můžeš se třeba inspirovat...
Druhý díl bych viděl ke konci srpna a (možná) třetí někdy v září. Jen tak pro informaci..
Pracuji na druhém dílu (později než podle plánu, ale přece). Obsahem budou dva pokročilejší editory - Sony Vegas Movie Studio 12 jako jeden z komerčních editorů a Kdenlive na Linuxu jako free alternativa. Koncept bude nejspíš stejný, jako u prvního dílu. Popíšu prostředí editorů, k čemu slouží jednotlivé nástroje a doplním pár tipů pro import/export. Nebude to tedy vyloženě návod k použití, kde by byla popsána práce se všemi nástroji i s příklady. Spíše takový přehled - to se myslím od toho i čeká. Podrobný návod pro Sony Vegas je např. zde a vložil bych na něj do článku odkaz. http://www.tvfreak.sk/modules.php?name=News&new_to pic=9
Nějak jsem nenašel žádný článek, který by upozornil na nekvalitní zdroje, což je výrazné procento produkce. Jak by měl vypadat výkon na 12V větvích, co zanemnají různe pojmy jako modulární kabeláž, PFC apod. Aspoň ubude sebvrahů se zdroji EC apod.
Napiš
Promiň, ale já odborník na HW nejsem, sám prakticky nevím co ty pojmy znamenají.
Potřebji poradit, zda je možné na flešce, kde je nahraná hudba, libovolně uspořádat složku(POŘADÍ SKLADEB) a hlavně jak .
Tak polož dotaz, stejně jako to dělají ostatní.
Byl by zájem o třetí díl video editory? Tentokrát třeba o těch linuxových..
Co nějakou konkrétní věc? Třeba jak vyrobit "intro"/vložit text (či obrázek)/etc. do videa ve WMM? Za poslední rok se na podobnou věc ptal někdo snad 10x.
Takže v sérii dál nepokračovat? Myslel jsem, že do třetice by mohl být ještě jeden článek. Napsat něco o konkrétní věci samozřejmě problém není..
Samozřejmě, že pokračovat, udělat trilogii a nezůstat u "duologie" Špatně jsem se vyjádřil. Můj příspěvek měl být námět na čtvrtou věc, případně na seriál, jak jednoduše udělat jednoduché věci bez potřeby profi editoru.
Jednoduchý střih videa - program zdarma - převod videa z mobilu (foťáku) a spojení krátkých videí.
Prepacte mohli by ste mi s necim pomoct ?
Určitě ano, stačí se zeptat jako ostatní. Nějak nechápu, proč se ptáš tady, kde se píše o něčem úplně jiném.
Když to nebude bolet...
Vybavení PC základními programy zdarma (free etc)
Zabírám si
OK, pre inspiraciu:
AIMP - nahrada pre Winamp, super funkcie, zalozky, rychly filter v playliste...
Avant Browser - webovy prehliadac konecne aj s Gecko jadrom v novej verzii, ma este nejake muchy (Gecko cast este nie je doladena na 100%), ale pre mna je najlepsi.
FreeCommander - nevyhnutnost, pracuje sa na XE verzii ktora bude este lepsia.
HotkeyP - pre mna nenahraditelny pomocnik ktory nahradi vela inych programov, maximalne usporny, maximalne vsestranny.
Trillian - Skype, FaceBook, FaceBook chat, ICQ, MSN... vsetko v jednom, jediny zoznam kontaktov.
Xnview - popri IrfanView netreba zabudat ani na tento - IMHO ovela lepsi a pre zaciatocnikov vhodnejsi obrazkovy prehliadac, vo verzii MP aj pre ine OS.
Dalsie programy ktore pouzivam: Ashampoo Burning Studio, avast! Antivirus, AviDemux, Comodo Firewall, FFDShow, Foxit Reader, Media Player Classic, OpenOffice.org, Photofiltre, PSPad Editor, PTBSync, Spybot, TeamViewer, TrueCrypt, VirtualDub, VLC...
Zaujalo mě to HotkeyP, protože by si to možná zasloužilo zcela samostatný článek (nač se to dá použít, v čem se to dá použít, jak se to dá použít). Ty tento program používáš hojně a mnohokrát byl tady na poradně i zmiňováno, na co všechno se šikne. Pak bychom se na ten článek mohli ve vláknech odkazovat a nemuselo se to pokaždé vysvětlovat.
Hm... mozno by som si aj trufol, ale chcel by som vidiet nejake clanky. Ja som take kratke navody v Anglictine uz robil na forach niektorych z programov co som uviedol. Stale som len amater, ale snad by som si nasiel cas.
K tym ostatnym programom, skoro vsetky prechadzaju podstatnymi zmenami, pri kazdom je niekolko dovodov preco pouzivam prave ten program, maju aj muchy a hlavne skoro vsetky treba prekonfigurovat, mnohe veci na ktore som zvyknuty su tam inak, ale prave tie programy zmenu umoznuju a preto ich pouzivam.
Ak by si sa chcel spytat na niektory z nich, tak kludne napis.
Já mám rozdělaný "vybavte svůj počítač programy zdarma" a víceméně je pouze zmínit a nač jsou, bez podrobných popisů. To jen asi u tří.
Mas len po jednom programe na kategoriu, alebo po viac?
Mám to ve stylu "jaké programy si nainstalovat a nemuset krást".
Rozumiem, ale nie je to odpoved na moju otazku.
No když chceš vybavit počítač antivirem, kanceláří, kecálkem prohlížečem PDF, ográzků, internetu etc., obvykle k tomu jeden program, který by to všechno uměl nestačí a kategorie se jmenuje "vybavení počítače základními programy pro běžnou práci zdarma.
Každý píšete o něčem jiném :)
Podle mě jsou kategorie třeba audio, grafika, antiviry atd. Takže se asi ptá, jestli třeba pro grafiku bude uveden jeden free program nebo jich bude na výběr víc.
V článku mám to, co používám, nebo instaluji jinde, o dalších, které třeba nepoužívám, ale znám je dobře se u toho zmiňuji a spousta jich bude vypsána pod článkem s tím, nač jsou a v komentářích ještě doplníme další, jelikož každý má odzkoušeno něco jiného etc. Rovněž nemohu znát "všechno na všechno"
Presne tak, najlepsie to vyjadri priklad:
XnView / IrfanView
AIMP / Winamp
Avast! / AVG
...
Myslim ze aspon 2 pre silne kategorie by tam byt mali, aby si clovek mohol vybrat.
Jsem naprostý amatér, laik a "neznalec". Když si chci něco pořídit, tak se většinou od výrobce dovím, co to umí. Leč už se nedovím k čemu se to absolutně nehodí, s čím jsou problémy, byť částečně odstranitelné, existuje-li něco podobného a jaké jsou rozdíly (rychlost, cena, blbovzdornost = t.j. příjemné prostředí u programu, leč k čemu mi to je, když pracuje pomalu, což někomu nevadí, za nižší cenu apod.). Příkl.: Mám již čtvrtý notebook (všechny jsem obdržel darem - a darovanému koni na zuby nekoukej). První byl černobílý, výborný psací stroj a v programu T602 pracoval výborně, pak jsem dostal k němu K602 = objev databáze... Pak jsem dostal druhý (Acer), barevný dokonce uměl pracovat v oknech až 9 oken
, říkali tomu tři jedničky. A v něm program AMIPRO! ... A WINDOWS 95! Pak mi počítač odmítal pracovat, skončila životnost vnitřní baterky, ale syn mi pomohl, vyvedl dva dráty, já jsem je připojil přes kolíček na prádlo na baterii do hodinek od vietnamců a pracoval jsem dále. Pak mi ho ukradli... A dostal jsem třetí: ASUS (trojka PENTIUM - to mi nic neříkalo), ale zjistil jsem, že již nečekám na počítač, ale on čeká na mne!!! Bohužel tento se jednoho dne zbláznil, něco se v něm roztavilo a odborníci prohlásili: oprava je možná, ale lacinější je koupit nový. Tož se našel další dobrý člověk a "Ježíšek" mi přinesl notebook s nápisem TOSHIBA. A nyní jsem již byl schopen srovnávat: ASUS měl rychlejší start, TOSHIBA startuje poměrně dlouho, ale pracuje rychleji. Je mi jasné, že odborník mi řekne, že nezáleží tolik na značce, jako na jejím vybavení. A jsem konečně u toho, kde jsem začínal:
Otázka 1) k čemu to potřebuji
2) jak rychle chci pracovat
3) kolik peněz mám
4) co je v této kategorii lepší, horší (lacinější, leč někdy i dražší), jaké s tím jsou zkušenosti zejména dlouhodobé.
A 4 bod to je to, co nás neznalce zajímá nejvíce.
Omlouvám se za dlouhé psaní, ale obyčejný uživatel to pochopí a znalec se nad to povznese.
Čili jednou větou: Líbila by se mi nějaká recenze notebooků." Ju?
Pokud ano, tak se to neustále mění a recenzí je na internetu 100 tun. Než sepisovat recenze, tak máš lepší, založit si vlákno, například s názvem: "Jaký notebook na kancelářské práce do 15 000 Kč, tam popsat, co se na něm chystáš dělat, případně že vyžaduješ hlavně spolehlivost atd. a lidé ti napíší tipy (na které jsou zase ty recenze).
Už několikrát se mě někdo ptal, jak to udělat, když má internet v mobilu a třeba na cestě v notebooku a "zpojízdnit" to přes mobil do notebooku.
Třeba něco všeobecně + obrázkový návod pro Android by se myslím šiklo. Jen by se odkazovalo.
nokia siute ci jak se ten bazmek jmenuje umi propojit pc s mobilem kvuli netu na dve, tri kliknuti. imho nic na clanek, ale pro symbian to klidne nascreenuju..n bazmek jmenuje umi propojit pc s mobilem kvuli netu na dve, tri kliknuti. imho nic na clanek, ale pro symbian to klidne nascreenuju..
No jistě. Na dvě tři kliknutí to umí většina mobilů. Jenže neznalí uživatelé neví, kde klikat. Proto jsem psal "všeobecně" a uvést pak i něco konkrétního s obrázky.
vseobecne o internetu v mobilu neco malo sepsat muzu, zkusenosti s pripojovanim pc pres telefon mam jen u nokie, takze by ten clanek musel nekdo dalsi doplnit..pokud je ale zajem, klidne to sepisu.mobilu neco malo sepsat muzu, zkusenosti s pripojovanim pc pres telefon mam jen u nokie, takze by ten clanek musel nekdo dalsi doplnit..pokud je ale zajem, klidne to sepisu.
To píšeš z Nokie nebo ano?
xenofobe, nokie s tim nema moc spolecneho, je to problem opery:) nicmene Tve primitivny napadani nokie je zde na poradne znamo, takze to nema smyslu resit:)
Ano, i jisté primitivní obhajování Nokie se tu občas objeví
kdybys byl co k cemu, tak se nabidnes, ze napises tu cast clanku jak pripojovat telefony samsung, nebo co to mas. zakladni srovnani tarifu internetu v mobilu napric operatorama udelam klidne ja, taky navod pro nokii, ostatni znacky neznam, takze timto se ptam, jestli ma nekdo zajem napsat nejakou tu cast ke sve znacce
Na WM 6.5 je to záležitost dvou ikonek - připojení k počítači přes USB nebo vytvoření Wi-Fi routeru. Je potřeba návod?
Nikdy jsem nezkoušel, protože nebylo třeba, takže by návod byl stejně jen tlacháním bez praktických zkušeností.
Budu vás koordinovat. Ju?

Ty udělej návod pro WM 6.5, já to pak slepím s tím pro Nokii, ještě zkusím/e sehnat někoho s Androidem, přilepíme také a bude z toho jakýsi "univerzální článek", na který se lze odkazovat. Nejhorší totiž je, neustále to někomu vysvětlovat. kor tomu, kdo tvrdí, že má Nokii od Samsungu s Androidem.
ať už někdo ze sebe dělá herní server (nedejbože s dhcp adresou), nebo chce zvenčí dostupný nasdisk třeba přes ftp, nebo chce posílat fotky z ip-kamery, nějaký postup v jednom článku by se hodil.
odkaz na portforward.com je pěkný, ale kdyby tw nedávno neupozornil na nenápadný odkaz nahoře na stránce pro pokračování, dodnes ho považuju jen za demo placeného webiku.
já na takový článek nemám, přitom to vypadá že zájem o řešení neustále je:
http://pc.poradna.net/q/view/704410-presmerovani-p ortu-port-forwarding
http://pc.poradna.net/q/view/704357-verejna-ip-wif i-router
přidám sem aspoň tento podnět, kdyby se ho chtěl někdo ujmout.
mna napadlo, ze by som mohol urobit clanok resp. seriu clankov o automatizacii (nie priemyselnej). Proste automatizovanie niektorych taskov na PC. Teoria a aj prakticke ukazky (rozne scripty, ktore zjednodusuju pracu). Osobne by som nejake priklady spravil v automatore+applescript - otazne je ci je tu dostatocna "komunita" macistov - posluchacov (zalezi na statistikach). Taktiez by sa mohol zapojit aj niekto dalsi, kto by to rozsiril o ine nastroje (Perl, Bash, PowerShell pripadne klasicky shell vo Win).
Dobrý nápad, rád si článek přečtu.
dlouhodobě sleduju, že se tu radí stylem- vypni vypínač a zase ho zapni- třeba se žárovka rozsvítí. průserem je, že to občas zabere.
systém, pokud má chybu, ji velmi zřetelně nahlašuje, to samé procesy.
zaslepené oči mi odkryl až výrok brtníka:
to je stěžejní věta, prostě se nedá radit v mnoha případech bez znalosti proč běží proces, jestliže má běžet, proč načítá takové moduly, proč provádí takové akce. důležitým prvkem je touha uživatele zjistit jak systém a procesy pracují- na to jsou jednoduché nástroje.
pokud by byl zájem, sepíšu časem návod, jak řídit, analyzovat a eliminovat procesy v jednotlivých windowstation.
Kápnuls na to. Skvělý by byl jakými nástroji/programy lze procesy sledovat, co z toho lze "vyčíst", jaké procesy jsou nezbytné pro chod Windows, co určitě povypínat po spuštění a jak...
A jen se na to budeme odkazovat.
chtěl bych to koncipovat pro zkušenější uživatele- prostě, pokud mi pochopí jeden člověk, bude to úspěch.
nebudu vysvětlovat termíny- to má systémák znát, chtěl bych rozvést postupy a názorné příklady využití, možnosti systému, o kterých uživatel nemusí vědět. tudíž odkazování nebude dobrý nápad- může to být návodné
.
budu mít ovšem problém: povolená délka článku, i když pojmenuju obrázky 1.jpg, 2.jpg a odmažu tooltip tagy postačí tak na základ. o češtin se tu doufám někdo postará? píšu jako prase.
jo, na češtin dohlidnu .. to je taky jedinej duvod, proc mam to divny sedy M pod avatarem :D
díky- bude to fuška.
[peace]doufám, že ti kluci neříkají, že kvůli vaření kafe. to jim klidně namlať konvicí.[/peace]
Nebo udělat dva. Jeden jak máš na mysli a druhý jen to "po spuštění" lamovzdorný. Jednak se na to ptá dost lidí (co povypínat) a druhak bychom se mohli odkazovat na ten lamovzdorný, kde by byl třeba dole link na druhý s varováním.
to je právě ten problém- nemůžu userovi radit bez informací, co má vypnout. chtěl bych, aby se uživatel naučil všímat insignií. a hlavně by to bylo na knížku, ne na článek.
starý vtípek:
xp
vir pojmenuju explorer.exe, který vykoná proceduru a spustí pravý explorer.exe, vir umístím do c:\
-----
systém:
winlogon načítá registry- čte že má spustit explorer.exe ( je to relativní cesta)
spouští vir
poznatek:
systém má hiearchii v umístění (c:\ je nadřazenější c:\windows)
přípona com je nadřazenější příponě exe a bat (stačí umístit vir do sysroot jako explorer.com)
na admin účtu na xp lehká práce, sedmy se už budou vztekat (prvek interakce uživatele)
no prostě, pro začátečníka to nezvládne napsat nikdo.
To je jasné. Já měl spíše asi na mysli, povypínání všech těch update a kdovíčeho. "Lamouser" neví, že může v klidu vypnout hlídače "co měli v Adobe k svačině" a tady by si přečetl, že může.
NAJ clanky typu: ako na spyvare, instalacia win, by mali byt stale viditelne, napravo, ci hocikde...
toto asi by malo ist do vlakna do namety...
Ale so svojou sklerozou som stravil dnes 10 minut si spomenut na nazov clankana ktory odporucit...
Ahoj klucí
zajímalo by mě zda neznáte nějaký super širší článek o tvotbě botovacích FDD a CD/DVD, jak a proč zavaděč a tak

Chtěl bych si dolpnit informace, protože už jsem něco prošmejdil a zatim nic moc.
Ale myslim že se o tom určitě dá napsat fešnej článek jen jsem na něj asi ještě nenarazil
http://www.911cd.net/forums//index.php?showforum=3 4
Hotová CD: ostatni-bootovaci-cd
Občas tu bývají dotazy na kodeky, formáty videa, komprese, kontejnery apod. Měla by poradna zájem o článek, který by se tímto zabýval? Hezky česky stručně popsány nejčastější pojmy z oblasti videa, se kterými se běžný (i mírně zběhlý) uživatel může setkat.
Jasně, že jo. Per to sem.
Dám se do toho
Třeba se Kmochna i my ostatní něco přiučíme...
Bude to shrnutí a objasnění častých pojmů. Tedy pro znalé problematiky nejspíš nic nového
Já se v tom třeba nevyznám vůbec. Tuhle jsem potřeboval něco převést z MP4 do AVI a Avidemux po mě chtěl nějaké ty kontejnery a kdesi cosi...
ale jen do toho běž. opakování je matka moudrosti. neboj se i složitějších věcí, jako je vysvětlení jednotlivých snímků (i,p), co je to ten bláznivej graph edit, sprosté slovo muxnout, že klíčák je blbej jpg ...
udělej to takový zajímavý, hodně příměrů- oni si dají říct.
Zmínka o interframe kompresi určitě bude, ale tak do podrobna zacházet nechci. Našel jsem spoustu pěkných článků, kde je to rozebráno velmi podrobně. Tohle bude spíše takový přehled. Však uvidíte, jsem zhruba v polovině.
je moc krásných článků i videí, bohužel uživatel se omezí na konstatování, že video avi nejde. tak ať se ti zadaří.
Tohle jsem s dovolením použil jako závěr
Hotovo.
http://pc.poradna.net/a/view/854068-caste-pojmy-z- oblasti-digitalniho-videa
Pokud se vám líbí, zveřejněte. Jakékoliv poznámky klidně napiště. Můžu to ještě upravit.
Momentalne mam rozpracovany myslim, ze celkom rozsiahly a detailny clanok o tom, ako si rozbehat Raspberry Pi. Hadam niekomu pomoze :).
Dotaz na Kráťu: Napsal jsi mi komentář ke článku o videu, že bych mohl napsat i něco převodu videokazety na DVD. Je o to pořád zájem? Mám ještě nějaké dva týdny flákárny, něco sepsat bych mohl. A tentokrát třeba na kutilskou poradnu, tohle téma by se tam myslím celkem hodilo.
Já myslím, že dobrých (kor těch "blbuvzdorných") návodů není nikdy dost. V poradně je každou chvíli dotaz "jaký videoeditor?" Co udělat nějaký malý přehled třeba pěti, 4 free a jeden profi? Mohli bychom se pak při takových dotazech na onen článek odkazovat.
Začít třeba Windows Movie Makerem, přes Audacity, po Vegas a na všech udělat stejnou věc a napsat, jat to bylo složité, etc.
Takže článek o videoeditorech. Zkusím..
Mám už dlouho v plánu udělat takový průřez hraním jedné hry, od úplného počátku až po konec hry, s hudbou, s různými efekty a rychlejším střihem, ať to není nuda. Délka bude asi 15 min. Takže bych mohl tento sestřih udělat v každém z těch pěti editorů zvlášť a u každého popsat postup i s obrázky. Bylo by myslím dobře vidět, jak pohodlně se v každém editoru dělají určité úkony a také jaké mají omezení. Skončil bych nejspíše u Vegas Movie Studio, jako u nejdokonalejšího editoru pro běžného uživatele (na tom se myslím shodneme). Co říkáte?
Nooo něco takového by bylo super a až by se někdo ptal, "jaký editor je nejlepší", vložil by se odkaz na tvůj článek.
edit://ale zmiň tam něco ve smyslu, že když někdo potřebuje slepit 3 videa z mobilu, není k tomu potřeba žádný supereditor typu "Mercedes" a WMM (typ Škoda) stačí bohatě. Viz
watch
zarad tam i cinelerru, at je tam vice kvalitnich sw zdarma
Aktualizace: začalo mi studium a času je málo. Nicméně článek nezavrhuji, jen odkládám na neurčito. Dám případně vědět.
Nefunguje vyhledávání. Pokud chci vyhledat usera, zadám nick Kráťa, odškrtnu všechno a nechám zaškrtnuto jen políčko přezdívka. Je jedno, zda stisknu enter nebo odkliknu myšokrysou hledat, prostě se obnoví stránka a zaškrtnou se automaticky všechna políčka.
Také mám podezření, že poradna neumí udržet moje nastavení zobrazovaných kategorií, resp to drží jak devadesátiletý moč.
EDIT: ono se s tím stejně asi nic dělat nebude, to spíš abyste o tom věděli.
Jinak je to testováno v Chrome a trochu mě to sere, při používání poradny.
funguje, máš to rozbitý.
http://pc.poradna.net/s/index/?text=Kr%C3%A1%C5%A5 a&questions&replies&articles=0&flashes=0&comments= 0¬es=0&content&title&nick
i na tom odkazu cos mi poslal jsou všechny zatržítka zaškrtnuté.
Tak já asi nepochopil, jak je to vyhledávání myšleno. To že, ačkoliv mám zaškrtnuto jen vyhledávání v přezdívkách a když dám hledat a zaškrtne se mi vše, ačkoliv to hledá jen v přezdívkách, je řekněme lehce matoucí.
já to chápu tak, že už ti to vyhledalo a formulář je připraven znova hledat s defaultním nastavením vše zaškrtnuto. možná se mýlím. ale když juknem na adresu, tak jsou tam nuly u sekcí kde hledat.
Chtělo by to nějakej článek na téma sekání her,které dříve na daném PC fungovaly.Co to zpusobuje,jak to odstranit a jak tomu předejít.Nejlépe ho umístit na Herní.
není to námět na článek,ale spíš na poradnu. Bylo by prďácký, kdyby horní lišta ve které je IT, PC, TERA, etc byla "plovoucí", tzn, když odscrolluju dolů, aby pořád byla viditelná na horní liště.
Hlasuji pro možnost tuto "fičuru" zakázat v nastavení účtu.
K čemu by to bylo? Proč jsi na to nezaložil samostatné vlákno a píšeš to do námětů na články, jako kdybys tu byl první den?
Vzhledem k tomu, že čtu všechny poradny, tak mě nebaví sjet dolů na spodní stránku a pak zas vyrollovat nahoru. Vím, page Up, Page Down, tohle mě učit nemusíte, ale i šipkama to umím rollovat. Má to tak jeden diskuzní web, kam docela často chodím a je to uživatelsky příjemné.
Páč jsem línej a stejně veškerý moje připomínky padaj na neúrodnou půdu, takže si asi vymejšlím blbosti.
Navíc tohle vlákno je přišpendlený, moje založený by zapadlo za dvě hodiny. Ale hlavně jsem línej :D
Já jsem také líný a dokonce i rolovat, tak klikám na "nahoru", případně "zpět do poradny".
To tvé je svým způsobem námět na článek "Ovládací prvky enginu poradny".
Já už nechtěl být OT, ale to co popisuješ v obrázku jsou ve smyslu přepnutí na jinou poradnu dva kroky. Kdežto při plovoucím okně bych to měl na jedno kliknutí a ještě byl na rootu jiné poradny.
Jasně, je to blbost. Ale pro mě by to bylo příjemnější uživatelsky
Já mám tu jinou větev otevřenou v jiném panelu a mám to na jedno kliknutí. Navíc mám počítačovou "cappuccino", tera zelenou, aqua modrou, herní červenou etc. a na první pohled vidím, kde jsem.
Mě by zase obtěžovala plovoucí lišta.
to není řešení. Mám běžně otevřených deset, spíš patnáct záložek. Sedm dalších nebo kolik je neakceptovatelných. Navíc bych stejně musel kliknout na záložku a pak ji ještě refreshnout. Místo toho, bych kliknul na link na plovoucí liště a byl bych v jiné poradně, navíc v aktualizované stránce.
A co dát si poradny do lišty prohlížeče? Tak to mám já:
no, řešení by to asi bylo, ale to bych se musel přizpůsobit já
Takže raději vrtíš psem, než abys pohnul ocasem. No panečku, že tě hanba nefackuje
proc by mela? Davam navrh na teoreticke zlepseni, to se snad netresta. Ja jen, ze nyx.cz je a je to prijemne zjednoduseni ovladatelnosti. Ovladaci prvky mam po ruce, kamkoliv zaskroluju a je to lista s vyskou 10 px, takze to nezavazi.
Já naopak nesnáším, když mi něco zůstává na stránce viset. Asi averze z reklam.
Byl by zájem o článek o videoeditorech? Vlastnosti, sorvnání, jak se ve kterém pracuje, na co je vhodný ten a na co zase jiný apod.
Zhruba před rokem jsem tu napsal článek o častých pojmech z oblasti videa.
http://pc.poradna.net/a/view/854068-caste-pojmy-z- oblasti-digitalniho-videa
Tohle by mohlo být jistým způsobem pokračování.
Urcite ano.Znam spoustu lidi, kteri hledaji nejaky dobry video editor
Fajn, zkusím něco vytvořit. Mám totiž volno až do 23. září. Nevím, co dělat..
Mrkni, nač se tu lidé okolo editací videa ptají a inspiruj se tím
Budeme se pak odkazovat na článek, až se zase někdo zeptá třeba na to, jak vložit titulky do videa "natvrdo".
Jo, často tu je třeba dotaz hledám jednoduchý videoeditor zdarma. Proto bych chtěl věnovat značnou část článku Movie Makeru. On totiž umí poměrně hodně. Ale bude tam samozřejmě i Vegas, CyberLink PowerDirector aj. Možná zmíním i Kdenlive na Linuxu, nebo Cinelerru. A málem bych zapoměl na Avidemux.
A VirtualDub? Moc by mě zajímalo co umí ...
VirtualDub bohužel nepoužívám.
obecně je velmi funkčně podobný avidemuxu, ale je to direct show editor. avidemux je, řekl bych, uživatelsky přítulnější. pokud zvládneš jeden, druhý ti nebude dělat problémy.
výhoda virtual dubu bude asi v pluginech, kterých je velký množství.
Právěže Avidemux už celkem zvládám, ale ve VirtualDubu TOTÁLNĚ plavu, používám ho jenom na překódování do x264, tam se mi to zdá daleko jednodušší než v Avidemuxu.
Fakt? V Avidemuxu je to pár kliknutí pro nastavení základních vlastností a je to. Já Avidemux používám právě pro jeho jednoduchost a proto, že prostě dostačuje. Nic co potřebuju mu nechybí
.
Je to o zvyku, já jsem si nainstaloval externě x264 a nevěděl jsem, že se jmenuje MPEG4 AVC (pokud se nemýlím), Avidemux si přišel s MPEG4 AVC a já nevěděl která bije. Je to zvyk, ale VirtualDub má jednodušší rozhraní. Stejně ho na nic jiného nepoužívám.
A co tak používat Megui, případně vše, co používá, bez něj, tedy avisynth, x264, ffmpeg, mkvmerge, neroAacEnc atd. Avidemux jsem používal, VirtualDub též, na něj jsem dělal pravidelně aktuální češtiny ze starých verzí, oba programy už ale nepoužívám, nepotřebuju jej, Megui se všemi svými tools je nejlepší, tedy alespoň na mé potřeby.
Používal jsem i čistý ffmpeg a mkvmerge, ale stejně to moc často nepotřebuju, takže něco udělám v programech výše, ffmpeg spouštím až v případě nouze.
oboje je mpeg 4 part 10.
MPEG-4
Protože bych chtěl podrobně popsat možnosti importu/exportu v jednotlivých editorech, vytvořil jsem si sample videa v nejčastěji používaných formátech, na kterých jsem otestoval, zda s nimi dokáže program pracovat. Tady je seznam, který bude i ve článku. Měl bych tam ještě něco doplnit?
H.264/MPEG4 AVC (MP4, MKV, MTS, FLV, MOV), zvuk AAC, AC3, MP3 – videa nahraná smartphonem, fotoaparátem, AVCHD kamerou, filmy v HD rozlišení, videa stažená z YouTube
MPEG-4 ASP DivX/Xvid (AVI) – filmy a seriály v SD rozlišení
MPEG-2 (VOB, MPG, MTS), zvuk AC3, MP2 – filmy na DVD, TV nahrávky ze settopboxu, nebo TV karty
MJPEG (AVI, MOV), zvuk PCM – videa nahraná starším fotoaparátem
FPS1 (AVI), zvuk PCM – nahrávky z her pomocí Fraps
DV (AVI), zvuk PCM – nahrávky z mini DV kamery
VC-1 (WMV, ASF), zvuk WMA – videa zpracovaná Movie Makeru
kontejner wtv ... vzniká při nahrávání tv ve windows media centru
Dobře, přidám.
rozdělení mpeg ts a mpeg ps - stím se useři setkají ještě taky často, tak aby si to zapsali za uši.
Dobře, rozdělím na
MPEG-2 PS (VOB), zvuk AC3, MP2 - filmy na DVD
MPEG-2 TS (MTS), zvuk AC3, MP2 - TV nahrávky ze settopboxu, nebo TV karty
pokud je to korektní..
Pokud budeš psát u exportu o kvalitě videa, doplň informace:
http://pc.poradna.net/a/view/854068-caste-pojmy-z- oblasti-digitalniho-videa
"Datový tok - ...Kvalitu kódování lze ještě zvýšit použitím dvouprůchodového renderingu (two-pass). ..."
Což je sice pravda, ale týká se to pouze při nastavení, kdy se nastavuje hodnota datového toku (případně odvozené velikosti videa). Netýká se to při nastavení konstantní kvality videa, což tam nikde uvedeno není, že toto existuje, přičemž je to nejlepší volba, dokonce nejspíš nejlepší kodek na video x264 defaultně bez parametrů enkoduje na konstantní kvalitu (constant ratefactor, crf 23).
Co se týče enkodování na konstantní kvalitu, je jednoprůchodové a je stejně kvalitní jako jákékoliv víceprůchodové enkodování s nastavenou kvalitou datového toku.
To já jen tak, hodně často se totiš píše používejte dvouprůchopové enkodování, jednoprůchodové je nahouby, ale ona to není pravda.
Já používám jednině enkodování na konstantní kvalitu (x264 s nastaveným parametrem crf) což je jednoprůchodové
Zmíním se o tom, ovšem s poznámkou, že to není příliš efektivní. Konstantní datový tok (CBR) může být zbytečně vysoký tam, kde to není potřeba. Rendering je sice rychlejší, ale soubor může být zbytečně velký. Aby to tedy bylo korektní - pokud VBR, pak je kvalitnější two-pass rendering. Pokud CBR, není potřeba dva průchody, kvalita bude taky vysoká, ale výsledný soubor bude větší.
Já ale nepíšu o konstantním datovém toku (CBR), ale o konstantní kvalitě enkodování (u x264 parametr CRF) a to je rozdíl.
Jestli nevíš co to je, tak se rozepíšu, nejspíš nevíš o čem píšu, když si reagoval takto, přitom kodek x264 má ve výchozím nastavení právě nastaveno enkodování na konstantní kvalitu.
Ok, už jsem si o tom něco přečetl.
btw, i já sám se tvorbou toho článku lecos naučím, i když to zní šíleně
Ale není třeba se obávat. Pokud by v článku byla hrubá chyba, nebude zveřejněn. To si tu pohlídají 
Co Theora?
Pokud dál něco přidávat, tak v prvé řadě vp8, což je druhý formát videa na youtube.
Jo, zapomněl jsem na něj. Taky ho doma experimentálně používám, ale Theora je dle mě zajímavá alternativa k zaběhnutým kodekům.
Ono to už je na několik článků. Druhy a formáty videa, editory a hlavně lidé hledají třeba jak dostat video z mobilu do editoru, jak ho tam upravit a nahrát na Youtube, přičemž je v tu chvíli třeba formáty ani nezajímají, protože se v nich stejně nevyznají.
Nebo článek, jak video případně celé otočit, když je mobilem natočené "na výšku", zkrátka takové jednoduché věci, které potřebují hlavně začínající "videomakers".
Ano, pořád platí, že velká část článku bude o Movie Makeru, který umí právě ty jednoduché úpravy. Nezajímat se o formáty může někdo do doby, než mu třeba něco nepůjde importovat. Pak se zajímat začne. Proto myslím, že by bylo dobré zmínit, co který program podporuje a jak případně řešit problémy. Movie Maker např. neumí v základu MKV kontejner. Stačí ale nainstalovat Haali Media Splitter a už MKV importuje. Podobných rad může být ve článku více.
Však ano. Ale na jeden článek toho je docela dost. Nechceš udělat třeba 3 kratší?
Klidně. Napadá mě to rozdělit na jednoduché editory, pokročilé editory a zvlášť třeba nástroje pro práci s formáty jako Format Factory, Avidemux, VirtualDub apod.
Jo přesně tak. Rozdělit to. Uživatele, hledající jak dostat MP4 do MM asi nebudou zajímat formáty a ti, co mají šajn, že nějaké formáty existují, zase uvítají spíše to, co se s čím dá dělat a v čem.
Fajn. První díl s Movie Makerem bude teda takový jednodušší. Nebudu se zbytečně rozepisovat o formátech, jen zmíním problémy, které mohou nastat a jak je případně vyřešit. Podrobnější info nechám do následujících dílů.
Přesně tak!
Možná, to co teď napíšu bude nošení dříví do lesa, ale znáš tenhle web - navody.php?
Je to asi nejkvalitnější CZ web popisující formáty a zpracování videa na PC, můžeš se třeba inspirovat...
Znám ty stránky
První článek je hotový.
http://pc.poradna.net/a/view/1073976-video-editory -i-uvod-jednoduchy-editor-zdarma
Zveřejnění je nastaveno na dnes 15:15.
Druhý díl bych viděl ke konci srpna a (možná) třetí někdy v září. Jen tak pro informaci..
Pracuji na druhém dílu (později než podle plánu, ale přece). Obsahem budou dva pokročilejší editory - Sony Vegas Movie Studio 12 jako jeden z komerčních editorů a Kdenlive na Linuxu jako free alternativa. Koncept bude nejspíš stejný, jako u prvního dílu. Popíšu prostředí editorů, k čemu slouží jednotlivé nástroje a doplním pár tipů pro import/export. Nebude to tedy vyloženě návod k použití, kde by byla popsána práce se všemi nástroji i s příklady. Spíše takový přehled - to se myslím od toho i čeká. Podrobný návod pro Sony Vegas je např. zde a vložil bych na něj do článku odkaz.
http://www.tvfreak.sk/modules.php?name=News&new_to pic=9
Pokud máte nějaké připomínky, napište.
Druhý díl je hotový. Je nakonec celý o Vegas. Přišlo mi lepší se podrobněji věnovat tomuto editoru (znám ho nejdelší dobu). Kdenlive bude třeba v příštím dílu.
http://pc.poradna.net/a/view/1091884-video-editory -ii-vegas-movie-studio
Nějak jsem nenašel žádný článek, který by upozornil na nekvalitní zdroje, což je výrazné procento produkce. Jak by měl vypadat výkon na 12V větvích, co zanemnají různe pojmy jako modulární kabeláž, PFC apod. Aspoň ubude sebvrahů se zdroji EC apod.
Napiš
Promiň, ale já odborník na HW nejsem, sám prakticky nevím co ty pojmy znamenají.
Potřebji poradit, zda je možné na flešce, kde je nahraná hudba, libovolně uspořádat složku(POŘADÍ SKLADEB) a hlavně jak .
Tak polož dotaz, stejně jako to dělají ostatní.
Byl by zájem o třetí díl video editory? Tentokrát třeba o těch linuxových..
Co nějakou konkrétní věc? Třeba jak vyrobit "intro"/vložit text (či obrázek)/etc. do videa ve WMM? Za poslední rok se na podobnou věc ptal někdo snad 10x.
Takže v sérii dál nepokračovat? Myslel jsem, že do třetice by mohl být ještě jeden článek. Napsat něco o konkrétní věci samozřejmě problém není..
Samozřejmě, že pokračovat, udělat trilogii a nezůstat u "duologie"
Špatně jsem se vyjádřil. Můj příspěvek měl být námět na čtvrtou věc, případně na seriál, jak jednoduše udělat jednoduché věci bez potřeby profi editoru.
Dobře, zkusím něco napsat.