Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký OS místo Windows XP?

Ahoj a přeji hezkou neděli všem. Rád bych zde získal rady od zkušených ohledně volby OS místo nyní instalovaných XPček (ne že by se mi nelíbili nebo mi neseděli z konrétního důvodu), chtěl bych vyzkoušet zkrátka něco "nového". Samozřejmě moc možností není v dnešní době, ale rozhoduji se mezi Windows 7 a nebo mezi nějakou distribucí Linuxu.

Proto bych chtěl vědět váš názor na to co zvolit. V podstatě co se týče přehledu výhod a nevýhod mezi těmito dvěma OS tak info nějaké mám (ač minimální). Také nevím jak by se mi pracovalo s Linuxem jako začátečníkovi.

Předem díky moc za rady a tipy.:-)

v prvom rade si ujasni,na čo máš vlastne počítač...máš ho na to,aby si mal operačný systém,alebo ho máš na to,aby si používal určité programy,vykonával na ňom nejakú činnosť ? až budeš vedieť definovať dôvod vlastnenia počítača,jeho využitie pre Tvoje potreby,potom lahšie zistíš,aký operačný systém je najvhodnejší pre Tvoje konkrétne účely,pre Tvoj konkrétny zámer....

Tak myslím že využití PC v dnešní době bývá až na vyjímky téměř stejná, tzn. hudba, filmy, internet a nějaké ty hry. Pokud si myslel že počítač mám jen na to, abych tam měl "něco" jen tak, pak se omlouvám za neupřesnění;-) Zatím se nevěnuji ničemu profesionálnímu jako je úprava zvuku, videí nebo fotek (pravda, jednou za čas si pár obrázků upravím).

1. No, o to by tak nešlo i když to nebude zřejmě levná záležitost.
2. Tato možnost mi přijde jako nejlepší (v podstatě mě i napadla jen jsem nevěděl že otestovat lze i W7).

No a současně se nabízí otázka, kterou verzi Linuxu doporučuješ k otestování? Co jsem koukal neni jich zrovna málo. Díky

Na Linuxy zapomeň, problemy s určitým hardware, problemy s určitým software, potreba viac studovať.
Linux je od základu určený na nasadenie do profesionálnej sfery a predpokladá kvalifikovaného Admina.

Je to de facto, UNIX, kde se podarila varianta reverzného inžinierstva a dostal sa spod diktátu patentov a licencií.

Distribúcie sú Free, no je to polotovar. V istych situáciach nekomu postačuje a nechá si to na desktope, tých lidí je ale málo, 1,2% userov ????

Linux je dobrý. A nepotřebuješ být ani nějaký admin, stačí si zvyknout, ale... Někteří výrobci (myslím) jak řikáš odmítají dodat linuxu drivery+pokuď člověk pracuje asi s 89% Exe souborů tak na 99% nepřejde k Linuxu, protože by to byla blbost. Ale pravda je že na linuxu najdeš spoustu lepších/alternativních programů.

Přesně teď jsi narazil na tu jednu nevýhodu, kterou jsem zjistil. Ohledně těch exe souborů, s těmi drivery jsem to ani netušil že je to takový problém, ale klasický stolní počítač by problém mít neměl nebo ano? Ovšem oproti tomu ty lepší programy jak píšeš, tam opravdu jsou. vše co mám zjištěno je převážně z recenzí a článků k různým distribucím.

Nicméně když zvážím, že opravdu pracuji většinou ze soubory exe, asi vyberu klasický OS (ale netvrdím že Linux mě odradil, byl by mnohem zajimavější možná a navíc určitě existují i emulátory na ty soubory). Uvidíme... Ještě to otestuju a podle toho uvážím.

Tak například multifunkce od HP stačí zapojit do sítě nn. a zapojit datový kabel...
Je zajímavé to uvažování:
Nějaký HW nefunguje v redmondském systému - vinen je pochopitelně výrobce HW!
Nějaký HW nefunguje v nějaké linuxové distribuci - vina, jak jinak, je na straně Linuxu!

V případě těch "nedodělků", jak tak krásně uvádíte v případě linuxových distribucí, pak jak ohlížet na redmondské zázraky, které nemají ani pořádné systémové nástroje třeba na správu souborového systému?
A nevěděl jsem, že takový SLED (SLES), RHEL, atd. jsou "free"...

User očakáva:
zasune kabel USB a funguje to.

Alebo:
strčí CD do mechaniky, spustí "Setup", 2x odklikne, "I Agree" a "OK",
zasune kabel a funguje to.

V Linuxových distribúciach to takto nefunguje.

User-ovi je lhostejné kde zádrhel vzniká. User nemá záujem navštevovat fora, sledovat príspevky, user není vývojár ani beta tester.

To je celé.

"User" (brrrr!), aneb: "uživatel", nemá co instalovat nastavovat HW! To je totiž už administrace systému! Ve firemní sféře je to záležitostí patřičného oddělení, v domácích podmínkách to právě činí kdokoliv, kdo je schopen zmáčknout čudlík na skříni a podle toho to vypadá.
Nakonec to může skončit dotazem do nějaké poradny, kde patřičné informace lezou z dotyčného jako z chlupaté deky a obyčejně vyjde najevo, že nečetl informace od výrobce a kloval do klávesy "Enter"...

v tomto stojím za "ms" - u drtivého procenta dnešních tiskových USB zařízení musíš napřed složitě instalovat drivery a dodržet přesný postup instalace, jinak si zaděláš na problémy.

A User hlavně nemá co instalovat zařízení, od toho jsou tu admini. Bohužel na windows je (samo)admin skoro každý, a podle toho to taky dopadá.

Linux oproti tomu si nehraje na systém pro blbečky co jen klikají (a já sám tvrdím, že pokusy "linux pro každého" a-la ubuntu jsou cestou do pekla). Linux je prostě výsadou těch, kdo jen neužívají, ale jsou schopni administrovat.

BTW, s většinou dnešních tiskáren není problém, stačí nainstalovat TurboPrint...

Neber ty rady tady vážně ;-) . Každej to tady bere jako kdyby radil, jestli se máš rozvést... Nech si Windows XP- je to prostě praktický mít vyzkoušený systém, ve kterém se vyznáš a ve kterém si uděláš to, v čem budeš mít v linuxu problémy ( časem těch věcí bude asi ubývat ).
Stáhni si nějakou rozšířenou distribuci linuxu, která má kvalitní forum a wiki - třeba Ubuntu, nebo jeho odnože a zkus ji nejdříve používat jako live ( vždycky se hodí- když Windows nefungují, můžeš z linuxu spuštěného z CD na net, třeba sem na poradnu pro radu :-), nebo si stáhnout, co potřebuješ..). Když tě to bude bavit, tak si linux nainstaluješ vedle Windows... a časem třeba zjistíš, že Windows pouštíš míň a míň. Windows si nech kvůli hrám- ne, že by na linuxu žádné nebyly, nebo se jich dost nedalo spustit přes WINE, ale nestojí to za to trápení se zprovozněním her, které jsou nativně pro Windows.
wiki.ubuntu.cz

No nejprve odpovím k tomu příspěvku ohledně toho že neumím googlit, nikde jsem neuvedl že to neumím, ale jednoduše předpokládám, že konrétně s tímto problémem nebo rozhodnutím by mi tady mohli pomoci (alespoň navést určitým směrem, např Windows má tohle a tamto, a Linux má zas něco jiného, ale neumí zas to co Win). Nemyslím to nějak zle, nebo že bych se naštval za ten názor. Ale přijde mi to ideální sem napsat a počkat si na některé postřehy zkušených a ostřílených.

K tvému topicu, s tím bych souhlasil, přeci jen teďka si poradím dá se říct s nějakým problémem nebo si udělám co je potřeba a jak píšeš, mít jiný systém a odlišný tak to má svá úskalí, to rozhodně. Stahuji free verzi Mandriva Linux (pokud je to vhodná verze) a vyzkouším ji "nanečisto". Takže pak dám určitě vědět jak se mi tato verze líbí a nebo naopak v čem je pro mě konrétně jiná. Díky moc za každý názor tady.

Ty rady tady az na to co pise "Joseph" jsou spravne.

V prvni rade se zabyvej softwarem (programy), ktere jsi zvykly pouzivat a nerad bys je nahrazoval nejakymi jinymi popripade o oznost je pouzivat prisel. Obecne plati jedna jedinna rovnice: Hrajes pocitacove 3D hry, tedy hry ktere jsou postavene na DirectX9 a vyssim? potom urcite potrebujes Windows. pro DirectX9 staci WindowsXP, pro DirectX10 a vyssi potrebujes Windows7. K tomu je jedna drobnost, nektere hry s DirectX9 lze rozchodit i na linuxu pres rozhrani Wine, takze pokud takove hry hrajes, zjisti si, jak to s nima je pres Google.

Priklad pouzivani linuxu: Moji rodice pouzivaji PC na internet, obcas na nem pouziji kancelarsky software, hraji hry typu Mahjoong nebo Solitaire a prehravaji filmy. S pocatku byl trochu problem, ze mamka byla zvykla z prace na MS Office a na linuxu ma OpenOffice, protoze ale MS zmenil ovladani jeho Office na soucasny Ribbon, nakonec se mamce dela lepe v LibreOffice na linuxu. Internet je na obouch systemech stejny :-) a narocne 3D hry rodice nehraji, Solitairu je pod linuxem nekolik. Problem byl s pripojenim k TV kvuli prehravani filmu, v PC je graficka karta od NVidie a je pres HDMI pripojena k TV, na TV se prenesl obraz, ale nikoli zvuk, ten stale hral jen pres repracky u PC, operacni system Ubuntu, protoze casto pouzivam jinou distribuci Fedoru, reinstaloval jsem jim to prave na Fedoru a razem funguje zvuk na TV. Takze system plni funkce, ktere rodice pzaduji na 100%.

Priklad uvadim, abys videl, ze je opravdu nejdriv potreba vedet k cemu budes PC pouzivat a az pak se rozhodovat na vyberem vhodneho OS.

Ohledne distribuci linuxu je dle meho nazoru pro novacky nejlepsi jeden z dvojice Ubuntu a Fedora. Od obou se da najit velke mnozstvi navodu a funguji specializovana ceska fora s moznosti se zeptat v cestine. Mozna bych k nim jeste pridal OpenSuse, ale sam ho nepouzivam, nelibi se mi ten jejich chameleon. :-D

Tak opravdu to není tak lehké jak se zdálo na první pohled, samozřejmě to využití jak jsem psal je takové dnešní "obyčejné", ale s těmi hrami, tak to by asi bylo horší. Tudíž tedy prozatím nechám věci tak jak jsou, tudíž Windows XP, jak je tady hodně psáno, neměl by člověk měnit něco na co je zvyklý. :-)

Prvá a mimochodem ta nejlepší možná rada od "audaxe", neuvádí nic o strejdovi Google, nebo mi něco ušlo!
Žádný problém nevidím, mimo vaší neschopnosti si ujasnit už "audaxem" navozené základní otázky. Rozdíly mezi oběma koncepcemi jsou rozebírány a popisovány v rozsáhlých studiích, to vám tady nemůže nikdo vypisovat, protože to nelze na pár řádkách vůbec napsat.

A jak už bylo psáno, tu mezivrstvu si volím podle HW a hlavně a především podle aplikačního software!

No za prvé jsem nereagoval na audaxe a za druhé to o googlu napsal Prasak, to co sem napsal nebylo myšleno zle, to vůbec ne. Ale google používám často a nedělá mi to problém, tady sem chtěl najít trochu informací od někoho, kdo má přímo zkušenosti.

Jako zapřísáhlý linuxák pro tebe mám pár tipů:

1) Pokud chceš hrát hry, zůstaň na Windows
2) Pokud si nechceš zvykat na nové principy mnoha věcí, tak zůstaň na Windows.
Linuxové distribuce nejsou Windows zadarmo, mnoho věcí je tu jiných, ať už lepších nebo horších, to je dost subjektivní.

3) Pokud přecijen zkusíš některou z Linuxových distribucí a máš solidní hardware, tak máš velkou pravděpodobnost, že vše bude fungovat hned po instalaci. Snad krom licencovaných (3D) ovladačů grafických karet, jejichž jednoduché doinstalování ti "začátečnické" distribuce nabídnou hned "po" nebo "už během" instalace systému. Nějaké problémy s ovladači ti mohou nastat, ale jenom pokud máš nějaký exotický hardware neznámého výrobce "kdo ví odkud".

4) Jako začátečník můžeš zvolit zhruba tři distribuce:
- Mageia, která vznikla z dnes "víceméně" zkrachovalé Mandrivy
- OpenSUSE, jehož tvůrci spolupracují s MS, tudíž tam narazíš na funkce známé z Windows, které se v ostatních distribucích moc nevyskytují (např obnoveni systemu).
- Ubuntu nebo jeden z mnoha jeho derivátů, např. Xubuntu nebo Linux Mint.

5)Další věc jsou různá uživatelská prostředí. My tu nemáme prostě "jedny okna" jako Windows. Když má někdo MAC nebo Windows, tak to poznáš na první pohled, jsou u každého stejné. Na Linuxu je to jiné. Každý si může vybrat svou oblíbenou distribuci, na ní si každý může vybrat své oblíbené prostředí a to si také může modifikovat k obrazu svému. Je to nepřeberné množství možností a záleží jen na uživateli co si vybere. Takže pokud se nechceš seznamovat s novými věcmi a nechceš si "vybírat", není to pro tebe. Ze začátku to pro tebe taky může být docela problém se v tom vůbec vyznat.

Co se těch prostředí týče, tak dříve to bylo hlavně o KDE a GNOME + nějaká ta minimalistická prostředí pro ty, kdo se nudí. Dneska je situace trošku jiná. Z KDE se stal moloch snažící se integrovat všechny možné funkce včetně venčení psa a vaření rodinné večeře (to je ironie). Ve výsledku je z něj sice hezké, ale zbytečně mohutné (co do obsazení disku), pomalé a děravé (tím myslím že obsahuje spoustu chyb, nedodělků a naopak zbytečných funkcí) prostředí. Míra jeho funkčnosti dost záleží na tom, jak si s tím poradili vývojáři té a té distribuce. Např v Mageie nebo Kubuntu s ním nebývají problémy, zatímco v Debianu nebo Slackwaru je toto prostředí naprostá katastrofa.

Z GNOME se stal doslova experiment na lidech. Vývojáři (z velké části brněnský Red Hat) zahodili klasický koncept prostředí (panel + nabídka + okna) a vytvořili jakýsi hybrid, který si uživatel ani nemůže dvakrát přizpůsobit. Zkrátka tady to máš a nauč se s tim. Zkrátka mnoho stávajících uživatelů dnes utíká jak od KDE, tak od GNOME. Třešničku na dortu udělal Canonical (tvůrce Ubuntu) s tím, že z toho "hybridu" GNOME udělali další hybrid jménem Unity, a opět s trochu odlišným ovládáním, které je hlavně pro začátečníky naprosto nepřehledné. To netvrdím já, to tvrdí klesající oblíbenost Ubuntu u uživatelů.

Takže co jsem tím chtěl říct. Pokud možno vyhni se Ubuntu a radši zvol některou z něj vycházející distribuci. Těch jsou desítky, možná stovky, takže to by neměl být problém. Hodně uživatelů z klasického Ubuntu utíká právě na Xubuntu, Kubuntu nebo Linux Mint. K Mintu taky připojím varování. Mint má v současnosti tři verze založené na Ubuntu a liší se jen prostředím. Jedno používá LXDE, což je velmi lehké ale ne zrovna nejkomplexnější prostředí, poté verze s KDE a poslední má GNOME. Vývojáři Mintu ho sice modifikovali aby připomínal klasické prostředí s panelem a hlavní nabídkou, je to ale takové polovičaté a ne zrovna nejlépe funkční prostředí. Později celé GNOME forkli a vytvořili klasické prostředí s panelem a hlavní nabídkou, které je opravdu funkční. Nicméně současná verze ho v základu neobsahuje a je třeba ho doinstalovat.

Pokud bych ti měl doporučit některou z kombinací distribuce a prostředí, se kterými mám aspoň trochu čerstvé a dobré zkušenosti, bylo by to právě Xubuntu (Ubuntu s prostředím XFCE), OpenSUSE taktéž s XFCE (tam si tuším vybíráš prostředí během instalace, nemají oddělená instalační media) nebo Mageia s KDE (to je tam jako výchozí prostředí).

6) Jednotlivé Linuxové distribuce se liší. Co platí na OpenSUSE, neplatí obecně v Mageie a Ubuntu. Všechny ty systémy sice používají "stejná" prostředí a "stejné" linuxové jádro, ale zbylé technologie, jako nástroje pro správu systému nebo balíčkovací systémy, se liší distribuce od distribuce. Takže pokud bys zvolil OpenSUSE nebo Mageiu/Mandrivu, byl bys s problémy odkázán víceméně na stránky a fora těchto distribucí (samozřejmě mají i české stránky, v tom není problém). U ubuntu je to jiné. Ubuntu vychází z Debianu a má s ním stále velmi mnoho společného. Debian je jednou z nejoblíbenějších distribucí zkušenějších uživatelů Linuxu, o Ubuntu se dá říct to samé u uživatelů. Viz ty stovky z něj vycházejících dister.

Tím chci říct, že zvolit jednu z těch variant Ubuntu je pro začátečníka asi nejlepší nápad. Je pro něj dostupné nějvětší množství softwaru, stovky návodů obsahují postupy právě pro Ubuntu a existuje mnoho komunitních webů zaměřujících se právě na Ubuntu. Takže pravděpodobně asi nejlepší nápad. Ale jak jsem řekl, já osobně doporučuji se Ubuntu jako takévému vyhnout. Zvol něco z něj vycházející, ať už Xubuntu, Kubuntu nebo Linux Mint.

1. OK
2. Tak to bych neprehanel, na windows si v officech musi uzivateltaky zvyknout na ribbon nebo brzo nove na metro a taky se s nim o tom nikdo nebavi, navic dnes uzivatele ty principy znaji castecne ze sveho mobilu s Androidem.
3. napriklad u Fedory, pokud ma uzivatel GK NVidia, tak po instalaci systemu odinstaluje Nouveau a nainstaluje Kmod, trochu na palici, ale nainstalovani oficialnich ovladacu od NVidie je i tak na 5 minut.
4. Mageia - nikdo nezna, nikdo nepouziva, nikdo neporadi - nebrat. Misto toho jednoznacne Fedoru, ktera ma v CR dost uzivatelu.
5. Uzivatelska prostredi, tak jak jsi to napsal je to pro zacatecnika dost zmatecne. Takze si dovolim poopravit, zacatecnik stahne ISO obraz Fedory, vypali a nainstaluje, automaticky se mu to nainstaluje s novym krasne udelanym Gnome, ktere se tak trochu podoba uzivatelskym prostredim na Androidu, takze to muze hned zacit pouzivat aniz by se nejak musel s tim zacit seznamovat. zadna dalsi prostredi nemusi resit. S Ubuntu plati uplne to same, akorat se mu tam nahodi Unity a k tomu muzu jen rici, ze nove Gnome je dle meho o neco prehlednejsi, ale pekne je to taky. Osobne, ale po instalaci doinstalovavam KDE, protoze KDE vypada jak prostredi s Windows XP potazmo s Windows 7, takze se v tom uzivatel, ktery neni zvykly na nic jineho, lehce orientuje.
6. Pravda, s Ubuntu je z hlediska rady zkusenejsich uzivatelu nejmensi problem, na druhou stranu Ubuntu (Debian) casto pouzivaji i militantni priznivci linuxu, pro ktere je napriklad kazdy, kdo nepouziva open source ovladace grafickych karet debil a hned vam to taky reknou, takze to muze zacatecnika odradit. ]:)

2. Tak to bych neprehanel, na windows si v officech musi uzivateltaky zvyknout na ribbon nebo brzo nove na metro a taky se s nim o tom nikdo nebavi, navic dnes uzivatele ty principy znaji castecne ze sveho mobilu s Androidem.

To je dost kratkozrake. Windows 7 jsou krom kosmetických změn v podstatě pořád to samé. Ale třeba naprosto jiný způsob práce s disky nebo instalace softwaru, to je dost podstatná změna a některým lidem dělá problémy přizpůsobit se přípojným bodům a balíčkovacím systémům.

4. Mageia - nikdo nezna, nikdo nepouziva, nikdo neporadi - nebrat. Misto toho jednoznacne Fedoru, ktera ma v CR dost uzivatelu.

Mageia je v podstatě Mandriva. Takže stačí jit na www.mandrivalinux.cz a tam ochotně poradí s čímkoli. Vlastní zkušenost z mých vlastních začatků s linuxem.

5. Uzivatelska prostredi, tak jak jsi to napsal je to pro zacatecnika dost zmatecne. Takze si dovolim poopravit, zacatecnik stahne ISO obraz Fedory, vypali a nainstaluje, automaticky se mu to nainstaluje s novym krasne udelanym Gnome, ktere se tak trochu podoba uzivatelskym prostredim na Androidu, takze to muze hned zacit pouzivat aniz by se nejak musel s tim zacit seznamovat. zadna dalsi prostredi nemusi resit. S Ubuntu plati uplne to same, akorat se mu tam nahodi Unity a k tomu muzu jen rici, ze nove Gnome je dle meho o neco prehlednejsi, ale pekne je to taky. Osobne, ale po instalaci doinstalovavam KDE, protoze KDE vypada jak prostredi s Windows XP potazmo s Windows 7, takze se v tom uzivatel, ktery neni zvykly na nic jineho, lehce orientuje.

Přesně tomuto přístupu jsem se snažil vyhnout. Uživatel by měl být hned od začátku srozuměn s tím, že to, co poprvé nainstaluje, není jediná podoba Linuxu. S takto srozuměným uživatelem pak nedojde k tomu, že přijde třeba na abclinuxu s nějakym problémem, sdělí jen obecné informace (ktere by u Windows stačili, protože ty jsou všude stejne) a pak se divi, že po něm někdo chce nějaké informace o "jemu neznámých" dalších věcech nebo že mu ten někdo sděluje návod funkční tam a tam, ale nefunkční na jeho distribuci/prostředí.

No tak to je supr, obdivuju a zároveň děkuju :-) Přesně na tebe jsem čekal a na podobné lidičky co mají co říct.

Tak, po přečtení jsem dospěl k možná trochu destruktivnímu názoru. Nové věci bych zkusil rád, i za tu cenu že to bude trvat déle než se vše naučím a na druhou stranu bych dokázal žít i bez her a raději objevovat pro mne nepoznaný svět Linuxáků ;-) Teď mám tedy jen zmatek v těch verzích. No k tomu se ještě snad dostaneme... S tím PC, mám ne úplně starý ale zas ne nejnovější kousek, takže otázka je co by na to řekl.

S prostředím a jeho změnou dle obrazu svého, to se mi na tom právě líbi! Klasický Windows už mě tak nějak trošku přestávají bavit a není problém být bez her a co se týče programů - bohatě mi stačí hudební přehrávač, prohlížeč a nějaký textový editor. Tiskárnu nepoužívám vůbec. Teď jen rozmyslet jakou verzi tedy zkusit.

Rozmyslet? Jedno CD stojí pětikorunu... klidně si stáhni těch distribucí víc, i když je nebudeš instalovat, není na škodu je mít doma- většina obsahuje memtest, po nabootování live systému se dostaneš na net, můžeš kopírovat z Windowsovského oddílu harddisku data před přeinstalací Windows, když odmítají naběhnout...prostě ta CD/DVD mají využití i když z nich nebudeš instalovat.
Největší uživatelskou základnu, české forum a skvělou wiki má Ubuntu/Kubuntu/Xubuntu: http://distrowatch.com/table.php?distribution=xubu ntu, tak bych začal u něj a nebo Mint http://distrowatch.com/table.php?distribution=mint Mint má tu výhodu, že už obsahuje kodeky, Javu atd..
Na instalaci programů je Centrum softwaru, kde si to prolez a vyber si, co bys chtěl a jedním kliknutím se to nainstaluje. Každá distribuce má repozitář ( někdy je společný pro více distribucí)- je to něco jako sklad programů, které tvůrci distribuce prověřili a zařadili do skladu/repozitáře. Jinde se programy většinou nezískávají..ale třeba můžeš stáhnout např. Operu z jejích stránek- stažené by mělo končit "koncovku" .deb a stažené kliknutím nainstaluješ. Centrum softwaru není jediná možnost, dá se použít také Synaptic a další...
Na hraní se dá stáhnout Live DVD- je specializované JEN pro hry, jiné v něm není: http://distrowatch.com/table.php?distribution=linu xgamers - no, notorické pařiče asi neuspokojí..nezkoušel jsem, hry nehraju

OpenSUSE, jehož tvůrci spolupracují s MS, tudíž tam narazíš na funkce známé z Windows, které se v ostatních distribucích moc nevyskytují (např obnoveni systemu)

Ehm, určitě?! Už od dob, kdy SuSE byla německou firmou, je možnost zálohy nastavení systému. A není mi známo, že by Redmond používal tar a gzip...
To s tím KDE máte z vlastní zkušenosti, nebo je to neustále se objevující městská legenda?
Bod 6. též neberu. Hlavní distribuce dodržují LSB, nevím ovšem jak Ubuntu, to je taková zvláštnost, sic vychází z Debianu, ale...

Ehm, určitě?! Už od dob, kdy SuSE byla německou firmou, je možnost zálohy nastavení systému.

Měl jsem na mysli ten grafický nástroj pro obnovu systemu. Ten neni standardni soucasti zadne jine me zname distribuce.

To s tím KDE máte z vlastní zkušenosti, nebo je to neustále se objevující městská legenda?

Ano, to mám z vlastní zkušenosti.

Bod 6. též neberu. Hlavní distribuce dodržují LSB, nevím ovšem jak Ubuntu, to je taková zvláštnost, sic vychází z Debianu, ale...

LSB je sice krásná věc, ale ani to vám nepomůže s tím, že příkazy pro urpme nebudou fungovat v Ubuntu nebo SUSE, stejně jako v Ubuntu nebo mandrivě nenajdete Yast.

Ten "grafický modul" je modul YaSTu, ten také není v jiné distribuci! To není argument, protože jsou i jiná klikátka nad programy tar a gzip.

To je váš problém, ani bych se nedivil, kdyby rané verze KDE 4 a ještě ke všemu Kubuntu! Je zajímavé, že právě OpenSuSE byla poslední, která nabízela při instalaci KDE 3.

Ehm! Tak Ubuntu používá balíčkovací systém Debianu a ostatní uváděné zase původně RedHAT balíčkovací systém rpm. Onen modul v YaSTu je OPĚT jen GUI nad zypperem, ale ať Mandriva, Fedora, OpenSuSE, aj. s balíčkovacím systémem rpm, mají v systému patřičné základní programy pro práci s balíčky (rpm, atd...). LSB se týká uspořádání souborového systému a umístění souborů. Což se dotýká samotných balíčků - předpokládám, že tušíte, jak takový balíček vevnitř asi vypadá...

To je váš problém, ani bych se nedivil, kdyby rané verze KDE 4 a ještě ke všemu Kubuntu! Je zajímavé, že právě OpenSuSE byla poslední, která nabízela při instalaci KDE 3.

Právě Kubuntu je jedno z dister kde je KDE stabilní. Zmiňoval jsem to. A ne, to KDE se kterým mám špatné zkušenosti nebyli rané verze.

Ehm! Tak Ubuntu používá balíčkovací systém Debianu a ostatní uváděné zase původně RedHAT balíčkovací systém rpm. Onen modul v YaSTu je OPĚT jen GUI nad zypperem, ale ať Mandriva, Fedora, OpenSuSE, aj. s balíčkovacím systémem rpm, mají v systému patřičné základní programy pro práci s balíčky (rpm, atd...). LSB se týká uspořádání souborového systému a umístění souborů.

Uhodl jste. To nic nemění na tom, co jsem napsal.

Zjevně ironie, leč vy jste nic nepochopil.

Suse je počinem společnosti Novell.

http://www.abclinuxu.cz/blog/Mig_Alley/2011/2/linu xove-distribuce-2 Naprosto nepřesné, Novell tu německou firmu koupil. Mimochodem, ta smlouva Novelu s Microsoftem byla o něčem jiném, než spolupráci při vývoji OpenSuSE, SLES, SLED...

Psát o Kubuntu jako o ukázkové distribuci s dektopovým prostředím KDE je poněkud špatný vtip! Ono totiž ani Ubuntu není bez problémů.

Pochopil jsem, pouze se domnívám, že v kontextu mého příspěvku "Linux pro začatečniky" je naprosto zbytečné toto rozebírat.

Psát o Kubuntu jako o ukázkové distribuci s dektopovým prostředím KDE je poněkud špatný vtip! Ono totiž ani Ubuntu není bez problémů.

Ubuntu snad ani nemůže být bez problémů. Ubuntu osobně považuji za jednu z nejzabugovanějších distribucí.
Nicméně nic to nemění na tom, že je stále nejvhodnější platformou pro začátečníky. A nepsal jsem nic o ukázkové distribuci, pouze jsem zmínil, že Kubuntu je jedna z mála distribucí kde je KDE stabilní. To mám několikrát otestováno a potvrzeno dalšími uživateli.

OpenSuse nepouziva jako default KDE

Popravdě netuším, ja ho zkoušel jedinkrat a pidil jsem se po XFCE. CO tam bylo jako default jsem ignoroval.
Pokud se nepletu, tak jsem nikde opak nepsal, takže nechápu, proč se mě na to ptáte.

Na Fedore mam KDE taky stabilni.

To je možné, nezkoušel jsem. Fedora mě nezaujala.

Každý dle svých zkušeností. To je reakce na naši komunikaci.

OpenSuSE při instalaci, pokud jde pochopitelně o plné DVD médium, má nabídku:
GNOME
KDE - standardně "zaďobkováno" a KDE bylo "zachráněno" krátce po akvizici Novellem, který kupodivu u OpenSuSE dal na názory uživatelů. Jinak dával přednost GNOME. Ne že by GNOME bylo nějak lepší, ale spíše kvůli tehdejší licenci QT knihovny a důrazu tvůrců GNOME na "emerické" uživatele - hlavně žádné "matoucí" rozšířené možnosti v dialozích. Klasický příklad byl dialog tisku.
Ostatní - LXDE, XFCE, minimální grafický systém, textový režim.

Takže už záleží, zda je někdo při instalaci schopen pohnout kurzorem patřičným směrem.

Jako silný zastánce Windows s občasnými choutkami virtualizovat a pochopit Linux mohu výše uvedené zcela potvrdit - zkoušel jsem KDE, Gnome, na obojí jsem si nemohl zvyknout, teprve XFCE (Xubuntu) mi sednulo - možná proto, že je nejvíc podobné filozofii od MS.
Tím "sednulo" myslím, že jsem nebyl po patnácti minutách vzteklý, kde najdu nějakou běžnou fičuru, kterou bych u systému očekával. :-)

Nó, z bohaté diskuse vyplývá jeden z důvodů, proč linux neinstalovat..linuxáci se dokážou pěkně porafat i mezi sebou :-D .
BTW, nezmínil jsi, na jakém HARDWARE to chceš provozovat..sice uvažuješ o Win7 také, takže bych hádal, že nebude tedy tak nevýkonné, ale třeba se pletu...

Vím, že ho v KDE mám, ale netuším, k čemu slouží :-D . Já sice Ubuntu používám už pár let, ale jsem v podstatě klikač a mám tím pádem blízko k BFU... a taky jsem hračička, takže instaluju i alfa verze..momentálně mám Ubuntu 12.04 Precise s doinstalovaným KDE, Fluxboxem ( v tom se moc neorientuju, ale je fajn ho mít, když se nechce spustit Gnome, nebo KDE = protože klikač, no :-D ) a Cinnamonem. Unity mě rozčiluje. Provozuju to na secondhand Maxdata s Athlon 64 3000, 1GB RAM, 40 GB HDD, grafika je integrovaná nějaká shitová S3 Chrome na desce se shitovým VIA chipsetem, který neumí SATA 2... ale dá se to. Doinstaloval jsem si Operu ( tu mám všude, i v práci) Skype a VLC ( ale mám i Real Player, kterej mi na Rádio1 vyhovuje víc)

Nejsem zarputilý antilinuxák, neb každýmu prostě sedí něco jiného, ale nikdy jsem na Ubuntu / Kubuntu nerozjel video dle mých představ (moje první verze byla tušim 6.1, poslední zkoušená 11.10). U Windows kliknu, nainstaluju a jedu. U Linuxu kliknu (po pročtení fóra), pak pročtu fórum proč to nefunguje a pak zjistim, že to asi fungovat nebude. Bože jak já jsem ale tupej BFU :)...

Ano, VLC a SMPlayer jako hlavní přehrávače. Pokud je mi známo, *buntu automaticky nabízí instalaci příslušných kodeků. Je to důsledek amerických SW zákonů, viz třeba problém Microsoftu a mp3...

Také by mne zajímalo ono video, bez překompilovaných ffmpeg knihoven (CCCP projekt, aj.) toho "na" MSW, mimo wma/wmv/PCM, moc nepřehraji...