Jaký je rozdíl mezi Linuxem a Windows/ios?
Jaký je rozdíl mezi Linuxem a Windows/ios?
Změna hloupého předmětu, původně: Linux (host)
Jaký je rozdíl mezi Linuxem a Windows/ios?
Změna hloupého předmětu, původně: Linux (host)
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Těch je spousta. Ptáš se na něco konkrétního?
Nejsi to ty, že ne?
https://pc.poradna.net/questions/3174176-decentralizovany-mobil
https://pc.poradna.net/questions/3174086-grapheneos
https://pc.poradna.net/questions/3166910-nahlaseni-nelegalniho-tiktok-komentare
jen podle nadpisů těch komentářů to skoro vypadá, že tazatel je idiot z živě, urvaný z řetězu.
asi ako medzi varnou kanvicou,toustovačom a tlakovým hrncom,všetko sú to kuchynské potreby,ale každá je o úplne inom....treba sa spýtať konkrétnejšie....
Rozdíl je podstatý. Windows nainstaluješ a funguje. Linux nainstaluješ a pak musíš týden hledat, co ti to píše za chyby a snažíš se to nějak zprovoznit. Nakonec to vzdáš a nainstaluješ Windows.
Nesmysl.
(a to pisu jako spokojeny W10 user)
Zrovna jsem v procesu instalace Windows 10 a Ubuntu 22.04 LTS.
Windows byly za dvě hodinky, s linuxem už se seru dva dny a nespěje to k žádnému závěru.
A jaký tam máš problém? Já mám na USB Live Ubuntu a úplně v pohodě. Na druhém PC mám Ubuntu nainstalovaný jako hlavní systém a taky bez problémů.
Někomu se víc líbí jiná distribuce, ale mně Ubuntu naprosto na práci vyhovuje. Hry jsem na tom nezkoušel, to posoudit neumím.
Při bootu ACPI Error a vyběhne to asi milionkrát. Tak hledám na netu a prý je to dlouholetá chyba, linux přesně implementuje ACPI dle standardu a veškeré chyby vypisuje. Výrobci některých desek (MSI) na standard pečou a tudíž je tam milión chyb. Stačí dát do grubu parametr level=3 a přestane se to vypisovat a je od toho klid. Ty jako instalující uživatel na začátku nevíš, tak hledáš problém. Na Windows je to stejné, akorát to Mirosoft vyřešil tím, že s blbostma uživatele nevopruzuje a chyby potlačí rovnou.
Další problém jsou repositáře, Ubuntu vyrobilo další umělý problém, který se mi nedaří odstranit, popisují to tady:
https://www.linuxfordevices.com/tutorials/linux/fix-updating-from-such-a-repository-cant-be-done-securely-error
Zkoušel jsem metodu 2, ale nefunguje mi to, furt neběží.
Mně je doprdele jedno, jestli to je zabezpečený nebo ne, já potřebuju aby to běželo. Tyhle umělý problémy, že něco přestane fungovat, protože někdo rozhodl, že to není bezpečný, mě vytáčí. Microsoft tyhle věci buď neřeší nebo je ošéfuje sám. Na Ubuntu to je jen vopruz a zdržování. Poraď mně jiný distro, který bude aktualizovaný 3 roky a přejdu na něj, ale nefunkční rolling updates s dalšíma miliónama chyb nechci.
"Technicky vzato" nejde o problém a za problémem nemuže Ubuntu.
vz:
Někteří vývojáři BIOS/UEFI jsou prostě líní a neimplementují do svého BIOSu/UEFI celou specifikaci ACPI, nebo co je horší, implementují ji špatným způsobem. Když se Linux pokusí z BIOS načíst některé specifické parametry ACPI, "které neexistují" nebo jsou "inkorektni", selže a ohlásí tento druh "ACPI Error" chyby.
Ano, ale máš počítač, nahodíš tam nové Ubuntu a začne ti to vypisovat tunu hlášek, takže hledáš, kde je problém. A než najdeš, že se nic neděje a můžeš být v klidu, uplynou dva dny. To se ti u Microsoftu nestane, tam ti to prostě nalinkujou a je to.
Jistě, můžeš říct, že je to dobře, že někdo upozorňuje na chyby ve firmwaru desek, ale mě jako obyčejného uživatele to nezajímá, já chci nainstalovat a jít dělat v programech, které používám. Navíc, jak píšu dále, si ani nenainstaluju nejnovější verzi programu, která ještě není na zrcadle oficiálního repozitáře, protože ani to jim nefunguje. Linux prostě, pohraj si se systémem, za půl roku si to dáš do cajku a my mezitím uděláme novou verzi distra a tuhle přestaneme podporovat. Zlatý Windows, zlatý!
Áno, ten má takú zlatistú farbu, myslím že od moču....
táraš nezmysli a to že ti Linux pri štarte vypíše warning nie je žiadny problém, keď o 2 sekundy si v systéme a ten funguje bez problémov.... a ostatne ak ti trvalo vypnutie upozornení 2 dni, tak si zrejme zdegenerovaný mozog.
btw. Windows má tých problémov omnoho viac,... ešte aj blbý numlock na klávesnici aby bol zapnutý pri štarte systému automaticky musíš riešiť cez regedit a ani to často nejde.
Nehovoriac že Windows ti takmer pri každej aktualizácii odnastaví nastavenia čo si nastavil.
Není to pravda. Nainstaluju Windows, vlezu do registru, nastavim numlock a vydrží tam už navždy, žádná aktualizace ho neodstaví. U linuxu zase po instalaci musim do terminálu a nastavovat to ručně v konsoli, lepší to rozhodně není.
Tak pokud si neumíš nastavit, co vlastně chceš instalovat, tak to holt musíš dělat ručně.
Já na tyhle věci mám vlastní balíček, který nechám nainstalovat a on si všechny ty závislosti dotáhne sám (závislosti jako správce oken, oblíbené editory, oblíbené widgety, numlock ... cokoli mu tak nastavím) a nabídne k odsouhlasení vhodné modifikace konfiguráků.
Update mi pak tyhle věci samozřejmě nepřepisuje, naopak sám nabídne, co si myslí, že by měl nastavit nějak jinak a já mu to buď odsouhlasím, nebo ne, nebo si vyberu co a jak, nebo to nechám nějakou dobu odpočívat, až zas bude čas a nálada.
Zas klameš.... V Linuxu je to jedno zaškrtujúce políčko, jeden klik a máš to zapnuté. Žiadny terminál nepotrebuješ.
V Plasmě i v Gnome to jde klikátkem v nastavení.
Zcela rozumim jak to myslis, ale je to trochu zavadejici.
Ubuntu nebo linuxove distribuce v default ty hlasky nemaskuji (muzes je maskovat kdyz chces, chapu ze je to otravne), ale to ze Windows neukazuje hlasky nemusi znamenat ze vse jede jak ma a ze je v vse v poradku, staci se podivat kolik chyb a nesrovnalosti se stalo za necelou hodinu uzivani Windows :
Ale jak se v Microsoftu rika "Co oci nevidi, srdce neboli". A to mam filtrované jen "Systémové hlasky".
.. proto jsem rad, ze me na to Linux upozorni. Ve Windows se tak pekneho dne neco posere, prestane fungovat treba korekte USB port a muzes hledat kde je zakopany pes. Jedinou radu dostanes "nainstaluj chipset" ze stranky vyrobce a dalsi klasicke hlasky
"Rozesiraci aktualizace" MS tak jak jejich zpusob auto-instalaci ovladacu nebudeme radci ani rozebirat tak jako prasarnu ze chce MS za podporu HVEC H.265 penize (aplikace co ve Windows pouzivaji integrovany VP si podporu H.265 musi dokopuit v MS store).
PS: Pro me byl stejne nejlepsi Windows 98 a pak sem si nak tak zvykl na ty 7 ale 11 to uz neni nak pro me. Ale v 11 se mi libi ze pridali do Powershell nove funkce, jako deleni oken v terminalu (vice oken v jednom terminalu). V Ubunutu musim doinstalovavat Terminator treminal.
Za me jednoznacne OS ktere mi nejvic vyhovuji jsou OSX + Linux (Ubuntu), Windows az na tretim miste v otazce globalni preference.
Já nikdy Apple neměl, stačilo mi to vidět v práci. Odjakživa Windows + linux a odjakživa preferuju Windows. Přitom momentálně jsem na Win10. Win11 začnu používat, až Win10 za 3 roky skončí. U linuxu je problém v tom, že vyjma Ubuntu LTS po tobě chtějí reinstall už po roce, respektive u rolling updates je reinstall pořád/nikdy, ale ozkoušel jsem si, že to moc bezproblémově nefunguje.
Nevím, co si ty instaluješ na Linuxu, ale po mě nikdy žádný reinstall/update nevyžadoval.
Prostě předpokládá, že až budu nějaký chtít, tak mu přikážu, aby ho udělal a když mu to přikážu, tak ho prostě udělá.
A je čistě na mě, zda to bude třeba každý den, nebo jednou ročně, nebo jednou za pět let, nebo vůbec.
Rozhodně se mi nestane, že bych přišel k počítači, co jsem ho nechal něco počítat třeba přez noc a ono to bylo shozené, protože se mezitím něco nainstalovalo a počítač se restartoval.
Nebo že bych ráno zapnul počítač a místo toho, aby naběhnul, tak tam něco půl hodiny šmrdolilo, že se cosik aktualizuje a uživateli, trhni si nohou. (Manželce se naposled s Windows stalo tento týden. Mimo dům. Na modemu. Když potřebovala pracovat. No, tak si holt musela počkat...)
A když už se rozhodnu updatovat, tak to běžně dělám tak, že si prostě zkopíruju systém na jinou partition, upravím v jednom souboru, jaké disky má používat a v druhém souboru ho přidám, že mám o další systém víc. Pak provedu updaty po libosti, pokus jsem spokojen, tak starý systém smažu a vrazím tam nový, pokud by se někde něco zadrhlo, nebo bych to chtěl na chvíli přerušit, tak to kdykoli stopnu během pár sekund a nabootuju si do starého, nezměněného, a k tomu updatu se vrátím až někdy, kdy zas budu mít čas a náladu. Nebo ho prostě smažu a časem udělám nový.
Prostě jaké si to udělám, takové si to mám - rozhoduju já, kdy, co, kolik a jak ...
U Windows máš čo pol roka povinne aktualizáciu, v podstate Windows je tiež rolling release... tak zas neviem čo točíš za nezmysli, naopak u Linuxu môžem trebárs aj 10 rokov používať non-stop a ani raz to nevypnúť, reštartovať či reinštalovať alebo updatovať a nič zlé sa tomu nestane.
Jen malá poznámka.
Jsou dvě funkčně totožná rozšíření na HEVC, jedno se jmenuje Microsoft.HEVCVideoExtensions (ProductID má 9nmzlz57r3t7) a druhé Microsoft.HEVCVideoExtension (ProductID má 9n4wgh0z6vhq). To první rozšíření je placené. To druhé rozšíření je zdarma a lze jej i zdarma stáhnout a nainstalovat a dokonce ve Windows 11 je přítomné už defaultně.
To první rozšíření je pro neznalé uživatele, aby se naučili platit na Storu a taky mohli psát nešťastné hlášky proti MS na poradnách se slovy jako "prasárna"...
To druhé rozšíření je pro znalé uživatele .
Ta "prasarna" je ale dana tim ze HEVC potrebuje "licenci", neni zadarmo. Nikde. Akorat si ho platis v cene hardware (veskere Apple veci, televize, prehravace atd. atd.) nebo software (mohl byt soucasti Win, ale tak - at si kdo ho chce priplati). Napriklad u Intel procesoru je mozny encoding do HEVC/ .h265 taky jen pokud si dokoupis licenci (bez ohledu na system). iGPU to umi, ale bez licence udela jen 100 snimku, a pak cerno. (nebudeme si to kazit tim ze jde limit obejit i bez ni a vsichni na to kaslou)
Nesouhlasím.
Ta "prasárna" je dána tím, že MS chce neznalé uživatele s Windows 10 naučit platit ve Storu, proto ta směšná cena 29 Kč a proto dvě verze tohoto rozšíření, jedna je placená (pro neznalé uživatele) a druhá je zdarma (pro znalé uživatele). Ve Windows 11 je defaultně nainstalovaná ta verze zdarma a tam se už nic řešit nemusí. A ve Windows 10 lze nainstalovat tu verzi zdarma. Popsal jsem to už v předchozím příspěvku, takže repete i pro tebe Békat a řešit něco ohledně placeného rozšíření HEVC můžou fakt jen neznalí uživatelé...
Faktem ale je, že HEVC je licencovaný software. Jestli Microsoft nakonec licenci zaplatil a nabízí i neplacené rozšíření, je druhá věc.
Co? Nechápu. Licencovaný software je snad všechen software
A jestli myslíš placený, tak software je placený tehdy, když tak rozhodne majitel práv k tomu softwaru.
A co se týče HEVC softwaru obecně a placení, x265 a jeho implementace (ffmpeg), jsou placené pro koncové uživatele? A iplementace filtrů na přehrávání HEVC jsou taky placené (pro koncové uživatele)?
A jestli myslíš jestli to někdo platí za někoho, tak to je snad jedno, nechápu co řešíš.
Důležité je to, že HEVC rozšíření ve Windows jsou dvě, jedno placené a jedno neplacené, kdo je znalý tak používá neplacené, kdo neznalý tak "řeší" to placené...
H.265 prehravam zdarma pres MPC, doplnek jsem musel dokoupit kvuli VR brylim ktery pouziva prehravac od Microsoftu.
Doplněk jsi nemusel kupovat. To, že jsi neznalý, za to nikdo nemůže. Ten doplněk můžeš mít zadarmo, už jsem to tu popsal.
Co na tom nechápeš?
Musel. Kdyz zapojim VR bryle a chci prehrat nektere 3D videa nebo cokoliv jineho co pouziva H.265 pro virtualni realitu, MS (Mixed VR Reality) pouziva svuj prehravac a video h.265 bez dokopeni doplnku nespustis.
PS: Toho neznaleho si strc za klobouk, kdybych ho kupovat nemusel, tak ho kupovat nebudu. Jestli jsem ho koupil, tak to bylo exlusivne pro Mixed VR Reality.
Jestli na svem PC nepouzivas virtualni realitu a aplikace od MS ktere ji podporuji, tak si nad tim "neznalym" spis bez urazky zamysli spis ty ..
Nemusel!
Ježiš ještě jednou.
Místo toho placeného doplňku sis tam mohl nainstalovat ten co je zdarma, funkčně jsou totožné.
Ty jsi nejen neznalý, ale i pomalu myslící
Už jsem ti to jednou psal, pro jistotu znova:
Tento je placený:
Microsoft.HEVCVideoExtensions (ProductID má 9nmzlz57r3t7)
Tento je zdarma:
Microsoft.HEVCVideoExtension (ProductID má 9n4wgh0z6vhq)
Když nainstaluješ ten co je zdarma, tak ten placený nepotřebuješ.
Jestli pro tebe znamena 29Kc za zakoupeni licence tyden o hladu, tak si tady zato klidne bojuj...
Neznamená to pro mě týden o hladu.
Přečti si to ještě jednou a třeba tě časem napadne proč jsem o té variantě zdarma psal.
ani ten "Tvoj zdarma" nieje zdarma,je to pre uživatelov,ktorí majú predplatenú licenciu výrobcom hardwaru na hevc na podporovanom hardwari ako súčasť celej zakúpenej zostavy,že ten odkaz niekto zneužil a zverejnil je celé vysvetlenie záhady,nieje to pre znalých,ale len obyčajné zneužitie odkazu na neoprávnené stiahnutie softwarového komponentu a užívanie licencie.....
Ten zdarma je zdarma. Ve Windows 11 je dokonce i přímo v instalačce Windows 11. Na webu Storu a v programu Store býval ten zdarma zdarma ke stažení a instalaci veřejně dostupný dlouhou dobu pro všechny, odkazy jsem míval i na svém webu. Teď už je dostupný pouze ve službě Store, přes kterou se dá stáhnout. Není nelegální používat pro kohokoliv tady tu verzi zdarma, jestli budeš chtít vysvětlím podrobně v příštím příspěvku proč
A tím odkazem ve tvé hlášce: "ten odkaz niekto zneužil" myslíš jaký odkaz? Jestli myslíš ProductID tak ten byl veřejně dostupný a je známý třeba díky tomu, že pod tím ProductID býval na webu a programu Store.
Kdyz si nainstalujes VLC nebo jiny prehravac zdarma, chce po tobe penize aby jsi prehral HVEC H.265 ?
V Ubuntu OS ktere je zdarma, prehraje H.265 aniz by jsi musel neco dokupovat.
Pravda, vim co myslis.
Ono i hodne procesoru ARM treba Amlogic umi HDR10+, Dolby Vision, nebo Dolby Atmos etc jenze by vyrobce tyto licence musel zaplatit, proto hodne krabicek na trhu podporuje jen HDR10 (ktery jestli se nepletu je o proti DV open source).
To same televize, i kdyz televize technicky vzato Dolby Vision podporuje, zalezi na vyrobci jestli licenci zaplati nebo ne.
To ja mam naopak.
Linux + postinstalační nastavení mam hotovou za polovinu času jak s Windows kde dobrou čast behem instalace je odklikavani MS sluzeb a aplikaci ktere musim odmintnout mimo ty co uzivatel potrvdit musí jako odesilaní a sdíleni informací (10/11)
PS: Lukas1982
Jj, klasicke Ubuntu je jeden ze trech mojich oblíbenych a také zadny problém ;)
Po první instalaci na me vyskočili 2 zpravy o problemu ale slo o malickosti jako doinstalovani jazykoveho balicku.
Po aktualizaci a instalaci pres terminal ‘ ubuntu-drivers autoinstall’ se uz zpravy neukazali.
Windows za 2 hodiny? Ja mám Linux za 2 minúty. Doslova.
Ja už minule robil tiež takto inštaláciu Windows a Linux vedľa seba že čo bude rýchlejšie, kým som sa len preklikal v inštalátore cez tých 50 bazmekovín, tak som Linux už mal pripravený, aplikácie nainštalované, všetko nastavené, a už som aj nejaký čas ho používal. A keď už sa mi podarilo Windows nainštalovať, tak ma čakalo inštalácia desiatky driverov a v každom inštalátore klikať ďalej, odškrtávanie "nechcem inštalovať crapware a bloatware", reštartov niekoľko, potom akutalizácia, samozrejme potrebný reštart, nastavovanie nejdem hovoriť.... asi 40 krát sa preklikáš cez odkazy medzi ovládacím panelom a nastaveniami kým sa dostaneš k jednej položke. O tom že nainštalovať programy znamená otvor prehliadač, nájdi program, stiahni, spusti, klikaj ďalej, atď.... pre každú aplikáciu zvlášť...to by už jeden zaplakal, a v Linuxe stačí napísať zoznam aplikácií a ono to stiahne a nainštaluje všetky zaradom... ani prehliadač nemusím otvoriť... Windows inštalujem bežne aj pol dňa, Linux mám za 2 minúty pripravený k používaniu.
Hlavně se mi líbí, když se přeinstaluje Linux nebo nainstaluje dočista nová verze, po restartu má člověk všechna nastavení jak měl včetně xichtu. 99% nastavení je totiž v uživatelově profilu (případných pár globálních nastavení z etc si zkopíruji). U Windows aby člověk nastavoval všechno znova, páč to má v pitomém registru uvnitř.
Rozdíl je odstatný. Windows nainštaluješ, nefunguje, vyžaduje to drbanie sa týždeň lavou nohou za pravým uchom, pričom inštaluješ drivery, mrdáš sa v regedite, atď... Linux nainstaluješ a funguje, netreba ani riešiť drivery. Nakoniec zostaneš u Linuxu.
Pokud od toho v podstatě nic nechceš, hlavně se nechceš nic učit, nic si nastavovat, nic si upravovat a plně ti vyhovuje, že ono to nějak něco samo, pokusí se uhodnout, co asi děláš a nasměrovat tě do toho, co si myslí, že by tím tak mohl lmít na mysli někdo, kdo tomu vůbec nerozumí a neví co chce, zatímco ti nevadí, že nemáš skoro žádné volby (jen mačkat čudlíky, co ti tam dá (nebo nedá) někdo jiný) a žádná práva a na vlastním počítači jsi jen nevědomým a bezprávným uživatelem, tak ti asi budou vyhovovat Windows (a i když na ně budeš běžně nadávat, tak to budeš považovat za normální).
Pokud chceš mít svobodu (právo i možnost) si cokoli prozkoumat, nastavit, upravit nebo zcela přeorat podle svého, víš co děláš, nebo jsi ochotný se to naučit, dáváš přednost tomu, když program udělá přesně to, co mu přikážeš (a je na tvojí zodpovědnost, abys správně formuloval, co chceš), chceš být svrchovaným pánem na svěm počítači (a jsi ochotný za to přebrat zodpovědnost), dáváš přednost dílně plné šikovného nářadí před spoléháním na to, že někdo uhodne tvé potřeby a trefí se ti přesně do vkusu, tak si asi mnohem raději vybereš Linux.
Já už přez dvacet let jedu na Linuxu, větší část z toho výhradně. A vážně se odmítám vztekat s neschopnýma Windows, kde nejen nemám právo chyby opravovat, ale ani zjišťovat (o prostředcích pro to ani nemluvě), a které se mi snaží neustále házet klacky pod nohy a narvat mě do omezené škatulky dimenzované pro americké blonďaté sekretářky.
Takové to "dnes mě ten počítač zase nasral", co slyším furt dokola od lidí, co s Windows pracujou, se u mě nekoná, naopak se co chvíli zaraduju, jak je něco chytře vymyšlené, šikovně udělané, umožňuje ještě širší použití, než jsem očekával ...
(A jasně, že jsem pokročilý uživatel a programátor a klidně si něco upravím v mailovém klientu, CLI, nebo v kernelu, pokud se mi zamane. Stejně jako jsem na Windows psal vlastní ovladače, dokud jsem je ještě používal. Takže mě zajímá, co může počítač poskytnout mě, nikoli co může dát někomu neznalému.)
Dívím se, že se vám chce plýtvat energií a časem na někoho, kdo jen založil nesmyslný dotaz a už se tady neukáže...
No jo no, zrovna jsem se ponořil do OpenGL, pročetl se nějakými začátky a napsal si primitivní gamesku jako proof of concept, že jsem zatím vše pochopil přibližně správně, tak si teď potřebuju trochu pročistit hlavu a nechat v ní ty věci uzrát, než budu pokračovat dál ...
Jako naprostý souhlas s tvým příspěvkem, ale jako kovaný linuxák opomíjíš jednu zásadní věc. Není to jenom o svobodě, ale i o čase. Nebo-li na Windows nainstaluju systém, nainstaluju program a pracuju. Na linuxu nainstaluju systém, s trochou štěstí nestrávím další rok života se psaním ovladače pro hardware, který zrovna není k linuxu přívětivý a budu jen vychytávat chyby a opravovat obvykle tak dlouho, že se k samotné práci na mnou využívaném programu vůbec nedostanu.
Proto je docela časté, že zatímco u Windows si každý dělá domácího samoadmina, u linuxu si na to někoho najme, kdo mu to všechno nastaví, aby se uživatel mohl věnovat jen své práci. Pokud je ta práce dostatečně výdělečná, tak je to skvělá optimalizace činnosti, pokud ale výdělečná není, tak je lepší zůstat na Windows, kde za tebe nějak nakonec všechno vyřeší Microsoft. Možná ne dokonale, ale letitá praxe nám ukázala, že to funguje.
No jo, pro linux jsem ještě psát ovladač nepotřeboval, jen pro Windows ...
Tady je právě rozdíl mezi náma - ty při instalaci budeš opravovat tak dlouho, až se k práci nedostaneš. Já si nainstaluju něco hned a pracuju, něco později, až se mi zachce, ale zatím mi to nikdy nezabralo nějakou významně delší dobu.
Zatím jsem s instalacema linuxu nenarazil, prostě nainstaluju systém a on chodí, nebo narazím na nějaký problém, vygooglím odpověď a pokračuju dál, nebo tam hodím starší, stabilní verzi. (A je celkem fuk, jestli je problém s nastavením sítě, rozdělením pevného disku, nebo něčím jiným, během celé instalace mám (kromě mnoha jiného) přístupný prohlížeč s internetem.
U Windows vždycky narazím na nějaké zbytečné problémy, jako že to chce vědět, jestli mám síť domácí, nebo firemní ... co mu je sakra po tom? A jaký v tom jako má být rozdíl? Na linuxu si jednoduše přidělím IP ručně, nebo o ni nechám požádát DHCP server (podle toho, co se mi zrovna hodí víc). A pokud bych snad pochyboval, tak si odpověď snadno a rychle vygooglím - myslíte, že mě Windows nechají? Ani omylem - koukej hádat, co myslíme touhle nejapnou otázkou...
A v podobném duchu se to nese dál a dál...
Takže Linux si nainstaluju a nastavím snadno a rychle sám.
U Windows je to problém ... jak si nastavím takovou základní pitomost, jako menu? V linuxu si zkopíruju ~/.fluxbox/menu na nový počítač/profil, případně si ho poladím v libovolném texťáku - a ve Windows?
Jak si zkopíruju nastavení editoru? ~/.vimrc a vymalováno.
Jak si nastavím oblíbené zkratky, makra, adresáře? ~/.bashrc
Klíče pro jiné počítače? ~/.ssh/
...
Jak to vlastně zkopíruju? Kdykoli během instalace, nebo později, prostě si to stáhnu z nějakého jiného počítače, nebo se z toho jiného přihlásím sem a nakopíruju to kam chci.
Když změním nějaké nastavení proti defaultu a chci po čase vědět kde, kdy, co a jak? Snadno vytáhnu z gitu.
A když mám těhle nastavení celkem dost a nechce se mi to pokaždé dělat ručně? Jednoduše si na to udělám instalační balíček. A na oblíbené programy taky, vždyť je to jen pár řádků a pak si všechno běžně používané nainstaluju jedním příkazem v aktuální verzi (nebo ve verzích, které si tam určím sám).
Prostě raději mám věci pod kontrolou a snadno a jednoduše nastavitelné, než doufat, že to za mě vyřeší MS způsobem, který mi snad alespoň neznemožní práci, protože ideálně to prostě nezvládne... Takže já mám celá ta léta systém, který je vyladěný na moje potřeby a RedMax má systém, který nakonec něco dělá nějak a víc ani chtít nemůže.
Protože je linux tvůj denní chleba a Windows používáš jen občasně nebo vůbec, tak ti to nepřijde, ale na linuxu furt něco řešíš. Jednou vymyslí nějaký aktivista systemd a všechno se překopává, po druhé je to zase něco jiného. Momentálně aktivisti Ubuntu zrušili repositáře třetích stran, protože tlačí debilní SNAP.
Je to šílené.
Ale uznávám, že já strávím víc času s Windows, takže nainstaluju, jak to všechno znám, tak udělám pár pohybů myší, klik, klik, klik a je to všechno nastavené a šlape to jak švýcarské hodinky.
S linuxem tolik času netrávím a tím pádem jsou ty změny v linuxu pro mě víc viditelné a vždycky je to hroznej voser se s tím nastavovat.
Jako momentálně to zrovna řešim, server na Ubuntu LTS 16.04. K tomu mám počítač, na který házím Ubuntu LTS 22.04 a až zprovozním ten, tak to teprve obrátim na ten server. Ale je to na měsíc minimálně to vyladit, aby mi to běhalo aspoň nějak, už teď je mi jasné, že je tam zase překopaných tolik věcí, že tak jak chci já, to běhat nebude.
Protože he Windows tvuj denní chleba a Linux používaš jen občasne nebo vubec, tak ti to neprijde, ale na Windowse furt neco rešíš.
Ja som za posledné 3 mesiace čo trávim pol času na Win a pol na Linuxu strávil podľa Clockify omnoho omnoho viac času riešením problémov na Windows než na Linux.
Medzi Win 7 a Win 11 bolo UI prekopané po každé, ako aj kopec iných vecí.... a tam to ani doladiť nevieš k tomu ako to chceš.
Na server zkus spis Debian verzi 11.6.* OS "Debian server minimal" + tzv "no free firmware - nesvobodný firmware https://packages.debian.org/search?keywords=firmware-linux-nonfree " pro pohodli a pro extra a sirsi podporu pro tvuj hardware a neni duvod proc by nemel behat jak potrebujes i s HW podporu a to i pro periferie.
I v Ubuntu mam pridane Non-Free repozitare bez kterych bych se v nekterych pripadech neobesel.
(nema smysl instalovat 7 let stary Ubuntu 16 z roku 2016 kteremu skoncila podpora v roce 2021 tedy az na bezpecnosti zaplaty pres ESM ktery bude poskytovat podporu uz jen do pristiho roku 2023, u techto perimovanych verzich problemy s jistotou cekat muzes)
PS: Jen takovy mensi tip, jestli uz vis o jake problemy jde a mas i reseni, pri instalaci nevol klasicky "Install" ale "Install OEM"
Pri volbe instalace OEM se spusti Ubuntu kde provedes adekvatni upravy & nastaveni, odinstalujes nebo naopak pridas softwér ktery potrebujes a kliknes na ukoncit. Tim se vratis zpet ale uz mas nachystanou a customizovanou instalacku [ISO] na miru pro tve PC nebo notebook ;)
Nevím, co furt řešíš ty, ale mě se systemd nelíbí, tak ho neinstaluju a pořád jedu spokojeně na OpenRC.
(Jo, zkusil jsem ho kdysi nezávazně, nezalíbil se mi, tak jsem se vrátil předchozímu nastavení. Od té doby ho sleduju jen nahodile v různých zprávičkách, ale protože pořád jde stejným směrem, tak má pořád u mě utrum a znovu ho zkoušet už nehodlám. Ostatně stejně jako Windows.)
Protože je Linux můj denní chleba, tak prostě vím, co dělám a tudíž nemusím nic moc řešit.
(Ve Windows si moc vybírat nemůžeš, ani blbého správce oken například, a musíš se smířit s tím, co je tak jak to zrovna MS vymyslel, že bude marketingově cool.
Zkusil jsi prostě nainstalovat Windows bez Metra? Máš vůbec takovou možnost, pokud se ti Metro nelíbí? A pokud ji máš teď, měl jsi ji i celou dobu od chvíle, kdy s ním MS přišel? Mě se zdá, že s tím bylo dlouhou dobu hodně velké mrzení ...)
Jo, jasně. V počítačích se shodnem. Umíš linux fakt dobře, když se dokážeš obejít bez systemd a tudíž se ti vše zdá jednoduché. Naopak Windows rád nemáš a ani asi nemáš čas, se učit ještě na těch a proč taky, když používáš něco, co ti plně vyhovuje. Já to mám úplně stejně, akorát prohozený linux za Windows a obráceně.
Ten můj komentář #5 je prostě psán z mého pohledu, ale pravda bude taková, že oba systémy Windows i linux jsou skvělé, jen je člověk musí umět. Někdo umí Windows a je pak naprosto spokojeným uživatelem i správcem a někdo zase umí linux a díky tomu je pak také plně spokojený.
Windows mně od Windows 95 vypadají stále stejně, akorát jsou graficky uzpůsobené době a teda čím dál hezčí, na linuxu je to nakonec v populárních GUI stejné, také to zkrášlují v každé nové verzi. Ve Windows k tomu účelu používám ClassicShell, už se léta ta utilita nevyvíjí, přesto pořád funguje i po všech aktualizacích, ani jsem ještě nestihl přejít na opensourcový OpenShell.
wirdows jsou čím dál hnusnější pro čím dál tupější hamburgerové američany.
rozumným kompromisem je funkčnost windows 7 s klasickým vzhledem w2000. a rdp by si radši měli licencovat od nějaké firmy, která to umí, ten je průserem dodnes.
milovníci powershellu by hlasovali pro w10+, ale ten nevzhled se už nedá ničím zachránit.
přes 25 let nefunkční nesystém aktualizací a nastavení účtů je jen ostudou. mrchosoft to jen zhoršuje, co fungovalo zakazuje a místo toho jebe do nevzhledu.
Musíš si zvolit správnou distribuci. *buntu za správnou distribuci nepovažuji. I když jádro, kernel je všude stejný. Instaloval jsem Fedoru na stovky počítačů, vždy bez problémů. Po instalaci okamžitě funguje a nic nemusím řešit přes terminál. Nainstaluji, provedu aktualizace (podstatně rychlejší jak u Widlí) a jede to. Obvykle uživatelům říkám, že mají extra Windows 18 a chrochtají si blahem. Pro obvyklou kancelářskou práci, přehrávání videa, prohlížení fotek, courání po Internetu a mailový klient to je ideální systém. Sám provozuji Linux už 15 let (nejméně) a Widle mám jen ve virtualboxu kvůli radám uživatelům toho strašlivého systému z Redmontu. Původně jsem používal Mandrivu, po její ukončení jsem dlouho hledal vhodnou distribuci. *buntu jsem zavrhl právě pro mizerné nastavení a nemožnost normálně použít účet Root (implicitně je zakázán). Vybral jsem Fedoru s Plasmou a jsem spokojen. Lidem se slabšími počítači instaluji místo Plasmy MATE.
Záleží, jak jsi na tom se znalostmi a časem.
Pokud běžný uživatel, s nulovými "programovacími" zkušenostmi a chabou angličtinou, kterého ani tak nezajímá operační systém, ale aplikace (a hry), pak se Windows naučíš s ohledem na své potřeby ovládat rychleji a snadněji. Já jsem odkojen ještě DOSem a jeho konfiguračními soubory (i když dneska bych už autoexec a spol z hlavy nenapsal), dodnes používám DOSovskou aplikaci na (podvojné) účetnictví z roku 1991, kterou si snadno upravím jakýmkoliv svým potřebám - a teprve nedávno jsem definitivně uzavřel práci v dBASE IV z roku 1989, ale mých pár pokusů s Linuxem (zpravidla jen live CD/DVD) nikdy nevedly k tomu, že bych si tento systém alespoň trochu oblíbil, že by mi přinesl cokoliv navíc. Dnes mám jakousi verzi stařičkého Linuxu (fakt nevím co) na ještě stařičtějším notebooku, který dcera vyřadila někdy před 10 lety - tam akorát umím spustit www prohlížeč (normální NB nemám, tohle byla náhrada při nouzi nejvyšší, kdybych musel mimo barák a potřeboval bych internet - než jsme si pořídili iPad).
Nechci se učit ovládat nový systém, nechci se učit jej nastavovat, upravovat. Ve Windows (momentálně 10 Pro) mi funguje vše co potřebuji - tedy aplikace a hry, více je pro mě zbytečné.
Jsem zvyklý už od DOSu na adresářovou strukturu a soubory s koncovkami, jsem zvyklý dostat se všude kde chci, upravit který soubor chci, jsem zvyklý od dob komanderu páně Nortona na práci v dvouokenním manažeru, nenávidím Android na mobilu, kde tohle prostě takto nefunguje. Možná bych to dokázal i v Linuxu - ale proč? Nedokážu si třeba představit, jak bych si na Linuxu modifikoval hry (což ve Windows s dosažitelnými nástroji jde často velmi dobře), pokud bych nějakou konkrétní vůbec rozjel.
Tím se nijak vůči Linuxu nevymezuji, jen prostě konstatuji, že pro mě není.
A ano, samozřejmě se mi některé věci ve Windows nelíbí; pokud si to nedokážu snadno změnit, musím se s tím smířit. Ale nakonec, PC přece nepoužívám kvůli OS, ale kvůli aplikacím/hrám.
Přesně tak, zrovna to píšu nahoře. Oba systémy se člověk musí naučit a pak mu slouží dobře. Ale souhlasím s tím, že Windows jsou na naučení snažší. Já si myslím, že jsem byl v tomto ohledu zarputilejší než ty a linux jsem se nějakou dobu učil intenzivně, ale než jsem se to naučil, tak se tam také spousta věcí změnila a zase si připadám, že neumím nic, takže zase upřednostňuji Windows, kde se mi to nestalo.
Já teda měl opačný dojem
Přechod z windows XP na linux (mint, ubuntu aj.) mi přišel daleko snadnější něž o něco později na windows Vista
Je tu i ten fakt, že všude ve školách až na drobné výjimky se učí windows.
Přesto myslím, že z pohledu obyčejného uživatele, který se nechce v ničem vrtat je to úplně jedno. Bavíme se samozřejmě o některé z "normálních" distribucí, s plochou a nějakou nabídkou alá nabídka start windowsu.
nesúhlas, len si to myslíte, lebo už ste s tým "vyrastali", a spätne vám to už tak náročné nepríde, ale je to práve naopak,... čo sa dá ľahko aj odmerať, meraním času a počtu klikov či stisknutí na klávesnici pre vykonanie určitej akcie (meráš aktívny čas používateľa), ako aj dotazníkom používateľov, avšak buď to museli byť taký čo vedeli obe systémy profesionálne, alebo ani jeden.
Ale je tu výnimka, KDE bolo náročnejšie na ovládanie a používanie (E: čo ide asi na vrub tomu počtu možností a nastavení). Naopak Xfce, Mate a aj GNOME boli na tom najlepšie zo všetkých prostredí, MacOS si taktiež daril, ten bol niekde medzi nimi. Skúsim pohľadať, kde robili toto meranie v jednom článku to bolo.
E: Btw. Ale je pravda že Windows 10 mal najlepší čas pre 2 úkony, jedno bolo kopírovanie súboru v default prieskumníkovy (čas od otvorenia prieskumníka, po spustenie kopírovania), a druhý si už nepamätám. Rozdiely ale boli nepatrné.
Souhlasim s tim, ze dnes ty linuxove distribuce jako Deepin OS, ZORIN OS (Zorin vs Feren), ELEMENTARY, FEREN-OS , a podobne muzou vyhovovat i normalnim uzivatelum kteri s timto OS nemaji zkusenosti.
Driv kdyz se reklo Linux, kazdy si hned pedstavoval ze vse musi instalovat a dela v terminalu a jak je to vse slozite coz dnes s tema ruznyma GUI nadstavbama muze uzivatel tento OS pouzivat aniz by musel pouzit terminal.
Pořád žijete o dvacet let zpět. Dávno se na Linuxu nemusí nic. Nainstaluju a jede dřív, než řekneš "Windows"
Ale, ale, pane kolovrátku. Furt dokola, je to pro tebe denní chleba, nainstaluješ linux jak nic, možná, moc ti to nevěřím, ale dejme tomu. Kdokoli v tom není kovaný, proto toho je zlatá instalačka Windows!
Ale houby. Netřeba se kovat. Instaluji to lidem, co v životě Linux neviděli. Přijdu, nainstaluji, udělám aktualizace a jdu za hodinu domů. Jediné, s čím jsem trochu bojoval bylo tak před 10 lety s netbookem který měl nějakou kartu Poulsbo (pokud mi skleróza nenapovídá špatně). Ale dnes i tuto kartu umí Kernel ovládat. A prosím neurážet, také mluvím slušně. Děkuji.
Kde tě urážim? Že furt dokola jak kolovrátek je tvůj problém.
TY JIM TO INSTALUJEŠ. Ty Windowsy by si zvládli nainstalovat sami. V tom je ten zásadní rozdíl.
To pochybuju, že účetní nebo bába co jen na tom píše překlady si bude instalovat Widle, bojej se toho jak čert kříže. Kdyby jim někdo vrazil do ruky instalační flešku, taky to zvládnou. Je to česky a zvolí disk kam to dát (jak u Widlí), klávesnici jestli českou nebo americkou či obě, časové pásmo a heslo uživatele. To snad zvládne taky cvičená opice. Po restartu to vše běží. Widle taky instaluji mnoha lidem, co hrají pitomé hry.
Ok, ale já právě poslední Windows instaloval proto, že Ubuntu mi po restartu po instalaci neběželo. Třeba první, co je po instalaci potřeba udělat na Ubuntu je odinstalovat SNAP aplikace a SNAP zakázat, protože to akorát zasírá PC. Prostě u Ubuntu to není jen o klik, klik, restart, hotovo.
DOTAZ: Když bych místo PC nainstaloval Fedoru, tak ty jedou stále své RPM balíčky nebo už taky vocasí se SNAPem?
A když teda nebudu mít svůj oblíbený Synaptic jako knihovnu aplikací, tak je něco na ten způsob ve Fedoře?
A ještě dotaz ohledně upgradu. Asi nedokážu co 5 měsíců instalovat F37 na F38 na F39, .... Je stejně tak možné upgradovat F37 na F39 nebo i třeba až na F40?
Dik.
*buntu (UBuntu, KUbuntu atd.) mi také moc nechodilo, hlavně mi vadil zakázaný Root, bez boje nešel povolit. Před lety jsem *buntu zavrhl, je možná, že dneska už je na tom líp. Moc nastavení to nemá, musíš většinu dělat opravdu z terminálu. Vyzkoušel jsem snad všechny distribuce po ukončení Mandrivy. Vybral jsem po dlouhém uvažování Fedoru a jsem spokojen. Ještě se mi nestalo, že by po instalaci neběžela v pohodě. Snap samozřejmě je, ale není implicitně spuštěn. Také lze využít Flatpak když už. Bacha, v Linuxu nic nezasírá PC (na rozdíl od Widlí). Když je nějaký démon nebo aplikace neaktivní, prostě jádro ho vyhodí z paměti a nic nezasírá. Jen Widle mají nacpanou paměť nepotřebnými DLL. RPM baličky jsou hlavní instalační soubory pro mnoho distribucí (založených na Červeným Klobouku (RedHat)).
Upgrady nejsou nutně nutné, také můžeš dodnes běžet na Win 3.1. Obvykle lidi upgradují ob jednu verzi, protože pak už nejsou udržovány aktualizace. Existuje nástroj na automatický upgrade. Já tedy nechám přeformátovat disk (mimo home, kde mám data) a instaluji znova, on se pročistí vzduch a odstraní různé pokusné instalace. Novou instalaci mám za hodinku či dvě hotovou - záleží na dalších aplikacích, co ještě jsou potřeba doinstalovat. Vřele ti doporučuji vyzkoušet Fedoru + Plasma (při spuštění zvolíš jestli na xorg nebo waylandu. Na slabším stroji místo plasmy použít MATE. Nebo zkus Gnome ale to mi nepřirostlo k srdci - je to otázka osobního vkusu. Mám nainstalované všechny tři GUI (Plasma, Mate, Gnome) a můžu si vybrat, většinou ale jsem na Plasma. Ostatní mám hlavně pro zkoušení mých programů, jestli se správně zobrazují (v QT nebo GTK).
Príde nejaký trol, opýta sa či bola skôr sliepka alebo vajce a zrazu každý má čo povedať
Na druhú stranu toto môže pomôcť niekomu inému ak to bude niekto čítať neskôr. Podľa mňa ide vždy o využitie. Wokna sú viac menej dobrým OS, inak by neboli tak rozšírené. Vždy som ich vnímal skôr ako systém pre masy a pre bežných ľudí. Pre obyčajné domáce využitie, office a všetky práce s tým spojené ale určite aj profi audio/video a podobné... Neviem si zatiaľ predstaviť používať výhradne Linux. Zase ale ak niekto potrebuje niečo nekompromisne špecifické, bezproblémové, spoľahlivé tak je šialenstvo používať niečo iné ako Linux. Predstavme si firmu ktorá má stroje, rôzne automatizované systémy a iné zariadenia a všetko by to bežalo na Windows. Pracoval som kedysi v takejto firme a z ničoho nič jedného dňa to prišlo. Všetky počítače nefunkčné. Celá firma bola prakticky úplne zo dňa na deň takmer s nulovou produktivitou. Bez počítačov nešlo robiť takmer nič. Niekto im totiž napadol systém a sieť to rozšírila do každého PC. Trvalo samozrejme pár dní to dať doporiadku a finančná škoda šla do pomerne významných čísel. Teraz pracujem v inej firme a mame systém taktiež Windows úplne všade a k tomu ešte aj špecifický SW navrhnutý majkrosofotom. Pár krát som namietal ale bez úspechu a už len čakám na ten deň... Viem že to príde a je to len otázka času. Takže Linux má využitie v rôzných špecifických oblastiach to ale nie je všetko. Už dlhé roky inštalujem Linux starším ľudom a taktiež do HW slabých PC/NTB. Napríklad ZORIN OS LITE. Ak je proste niekto menej znalý tak radšej nech používa linux ako windows, je to tak trocha paradox ale ak ide uživateľovi výhradne o využitie na mutlimédia, libreoffice a internet(na toto využitie nebude nikdy z jeho strany potreba čokoľvek riešiť) tak linux je pre nich bezpečnejšie miesto. Ak by niečo nechtiac do systému zavliekol tak sa nič nestane pretože útočník cieli na užívateľa windows a v ohľade bezpečnosti je linux na tom oveľa lepšie.
Na poznámku v úvodu - co bylo dříve, jestli slepice, či vejce ... každému logicky musí dojít, že vejce. Ale to tvrdím už roky, že jen v obecné rovině. Jestli chceš polemizovat? Můžeš, ale to je asi tak všechno ... , jak by řekl klasik. Pokud uznáváš teorii evoluce podle Darwina, každý ví, že ptáci se vyvinuli z plazů. A plazi taky snášejí vejce. Je plaz pták? Tak co bylo dříve?
Jináč jednoznačně - kdo chce, at je v Linuxu, komu pasuje Win, at podporuje Redmond. Ono, kdo chce, může používat oba systémy - at už virtuálně, nebo vedle sebe. Proti gustu ... .
Chyba. První bylo kuře.
Mám to úplně stejně. U nás sice také jsou Windows, ale o Windows to není. Pokud si šéf IT oddělení firmy myslí, že bezpečnost rovná se Trellix (přejmenovaný McAfee Internet Security), tak nelze očekávat, že to časem někdo nenapadne a nezašifruje. I Windows poskytují dostatečnou bezpečnost, v tom problém není, musí se ta bezpečnostní politika aplikovat a nespoléhat se na stupidní placený antivir. Jinak v oboru digitálního fota a archivace ti 100% veškerého vybavení pokrývá systém Windows. Pokud pojedeš na Apple, tak nejsi kompatibilní tak se 40% hardwaru a pokud pojedeš na linuxu, tak nejsi kompatibilní tak s 80% hardwaru. To samozřejmě neznamená, že nemůžeš používat nic jiného než Windows, ale pokud je nebudeš chtít mít nikde, tak si snižuješ možnosti výběru v hardwaru, tudíž neznám nikoho, kdo jede výhradně na linuxu.
Já jedu výhradně v Linuxu
Zacal bych uplnym zakladem - a to ze Windows jsou vyhradne desktopovym OS, linux servervovym/univerzalnim OS a iOS je mobilnim OS ktery pouzivaji telefony iPhone
Vážně? Nechceš svoje tvrzení ještě přehodnotit?
Mas na mysli Windows server? Ale ano, ale myslim ze desktopove pouziti je vetsine podstatne blizsi a je vicemene standardem... kdezto linux na desktopu je a bude minoritni
Nektere verze Windows nemaji ani graficke rozhrani.
Windows je i na hernich konsolach XBOX, to zcela pominu Windows IoT, dokonce i nektere obchodni pokladny pouzivaji Windows, turnikety / borny na jizdenky, platici PinPady [TPE], "proto ten nesouhlas".
Nebo i bankomaty... souhlas. Ale popsal jsem to co se vybavi drtvive vetsine uzivatelu, kteri polozi takovyto dotaz, kdyz se rekne Windows. A to je proste bezny osobni pocitac.
V tomto uhlu pohledu asi jo a dalo by se to rict i tak, proc ne.
U spadlého bankomatu jsem viděl výpis SystemD, jízdenky jsou také na Linuxu a stejně tak terminály Sazky, cedule a displeje v tramvajích (v Liberci). Ostatní nevím, ale IMHO Linux zdarma je pro majitele mnoha instalací nejlepší.
Ano, přesně tak, myslím Windows Server. Samozřejmě většina uživatelů zná a používá desktopové verze Windows, to nic nemění na tom, že jsi napsal nesmysl.
Netreba zabúdať na tento Windows - https://www.youtube.com/watch?v=yZ6c17SLB7E
Srandičky, blbinky, parodie!
A přitom Microsoft pro Vás udělal tak úžasné a user-friendly prostředí jako Microsoft_Bob
no, celkem bych tomu postoji rozuměl.
windows mají přes 25 let uživatelské účty - a kolik procent uživatelů je dokáže používat? nasdílet disk a nemusí ani svým účtem? běžný franta spíš 20 let kliká na místa v síti a ptá se, proč homogroup nefunguje.
připojím se na pc nativní vzdálenou plochou (rdp) a co udělá ten údajně nedesktopový systém? zamkne se na vzdáleném pc, jako by to byly jednouživatelské windows 98, neumí ani dvě současná připojení. uživatelé linuxu se jim smějí, až se za okenní manager popadají.
chcete si k windows přimapovat více síťových disků z jednoho pc pod různými uživateli kvůli právům? první přimapujete přes jméno, druhé přes ip adresu vzdáleného pc a skončili jste.
nebo si zkuste ve windows nastavit dvěma síťovkám dvě brány, nebude to nejlepší nápad.
máte pc pro kritické nasazení? potřebujete nejstabilnější systém s minimálními/žádnými odstávkami? pokud nechcete kvůli bezpečnosti odmítnout aktualizace, jak si na něm zvolíte instalaci jen těch kritických, bez všech desktopových blbostí a nekompatibilit? tak v čem je to server?
že je správce úloh prakticky nepoužitelný od win8? koho z desktopových klikačů to trápí? 25 let zkouší uživatelé zvládnout tupý printscreen a většině absolventů se sš vzděláním se to nepovedlo.
jo, jako jednouživatelský desktop jsou dobré. vždyť jeho "vylepšování" věnuje m$ nejvíc času a propaguje hlavně to, co je viditelné na desktopu.