Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak je to s účty ve Windows 10 ?

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, nainstalovala jsem Windows 10 a prý si mám vytvořit účet s omezenými právy nebo tak něco, prý nemám používat počítač jako správce. A když to udělám, tak to se budu muset pořád přepínat abych něco mohla doinstalovat, dělat aktualizace a tak ? Nebo jak to funguje ? Poradí mi někdo ? V.

Nechci zakládat nové vlákno, jelikož původní název přesně vystihuje i můj dotaz, ale potřeboval bych trochu zevrubnější vysvětlení problematiky účtů ve Windows 10 (Pro). Není mi jasné, jaký typ účtu použít na správcovský účet a jaký na uživatelský, v jakých fyzických složkách budou data, jak to bude s instalací programů ze Store i z jiných zdrojů a jejích dostupností z různých účtů, jaký je vztah mezi účtem a emailem a pod. Nepotřebuji mít 5 emailů u MS, když lze MS účet založit i na jiný typ účtů, třeba na stávající GMail účet, ale také bych se nerad za pár let tloukl do hlavy, že v tom mám bordel jako na předchozích OS, jelikož jsem podcenil prvotní nastavení OS. Kdo v tom má jasno a poradí?

Edit: Studuji https://365tipu.cz/2017/08/05/jak-se-ve-windows-dostat-k-pokrocile-sprave-uzivatelu/, ale moc z toho chytrý nejsem, takový účet, makový účet, občas doporučují online, pak zase lokální, chvilku mluví o správcovských účtech, pak zase o uživatelských: https://365tipu.cz/2015/07/30/tip212-proc-je-dobrespatne-mit-k-windows-ucet-od-microsoftu-a-nejenom-k-windows/.

Absolutně nechápu, jak mám vlastně instalovat programy, jestli přes správcovský účet a bude přístupný i u uživatelských účtů nebo musím každému uživateli nainstalovat jeho vlastní kopii programu? Pár jsem jich ze Store přes online správce takhle zkusil, ale u uživatelů nebyl program dostupný! U Vist se sytém zeptal, jestli chci instalaci jenom pro daného usera nebo pro všechny. 3-[

Absolutně nechápu, jak mám vlastně instalovat programy, jestli přes správcovský účet a bude přístupný i u uživatelských účtů nebo musím každému uživateli nainstalovat jeho vlastní kopii programu?

Pri inštalovaní ako správca (pretože lokálny účet často nemá oprávnenia správcu) sa niekedy spýta aj to, či inštalovať len pre aktuálny účet, alebo pre všetky účty. V druhom prípade ten program bude prístupný aj z iných účtov.

Takže pokud to daný program nenabízí, tak jeho instalace z hlavního admin účtu nemá smysl? Musím nejdříve přepnout uživatelský účet do režimu správce, nainstalovat daný program a znovu vypnout správce? A to tolikrát, na kolika uživatelských účtech chci daný program používat? To není moc jednoduché a příjemné ...

A co účet u MS a vlastní email? Zkusil jsem k účtu u MS zaregistrovat vlastní email, ale změnilo mi to účet na daný email, t.j. MS účet Franta s emailem franta.vomacka@gmail.com se změnil na účet franta.vomacka@gmail.com, což nechci. Lze mít obecný účet u MS typu Franta s navázaným osobním emailem typu franta.vomacka@gmail.com nebo přinejhorším franta.vomacka@outlook.com?

Jak je to s aplikacemi s MS Store netusim. Ty predinstalovane jsou neustale nainstalovane dokud je admin neodinstaluje. Nektere ani normalne odinstalovat nejdou, jen odregistrovat. Uzivatel si muze takove aplikace odregistrovat, ale neodinstaluje je.

S beznymi aplikacemi je to uplne stejne jako to bylo ve Windows 7 a 8, k zadne zmene nedoslo. Ten proces zalezi na aplikaci, vetsina aplikaci se instaluje normalne do Program Files pro vsechny uzivatele, ale jsou i aplikace, ktere umi instalaci jen do User profilu a pak je to logicky pro konkretniho uzivatele. Proste stejne na Win 7, 8, 10.

Přecházím z XP a Vist, takže W7 a W8 jsou pro mě irelevantní. Z výše popsaného vyplývá, že musím potřebné programy instalovat jako uživatel a přitom přepínat typ učtu tam a zpět nebo mohu instalovat jako uživatel po zadání admin hesla? Spravovat programy mohu z admin účtu nebo jenom z účtu, ve kterém byl daný program nainstalován? Blbé je, že před instalací nezjistím, jestli se program nainstaluje pro všechny nebo jenom pro daného uživatele ...

Co se týče samotných účtů, ve Windows 10 existují v zásadě dva druhy:
* Administrátor (správce) má oprávnění vytvářet uživatelské účty, nastavovat je, měnit jejich oprávnění i jejich hesla. Dále má právo instalovat programy.
* Uživatel má možnost měnit určitá nastavení svého účtu - obrázek, heslo.

Oba tyto účty lze provozovat jako:
* místní – jen v daném zařízení
* spojené s účtem Microsoft – uživatel se přihlašuje svou mailovou adresou. Výhoda: synchronizace dat přes všechny užívaná zařízení.

Používám jeden uživatelský účet, nic nepřepínám. Přitom běžně instaluju či odinstalovávám programy (pokud je nespustím jako správce, instalátor požádá automaticky o zvýšení oprávnění) a pracuji s nimi. Programy, co používám, se instalují do systémové složky ProgramFiles. Takový program mohu zcela normálně používat pod svým účtem, a nevidím důvod, aby jej nemohli používat i jiné účty, pokud by v systému byly.
Je pravda, že programy z MS Store nepoužívám, ale mělo by to být dle mně obdobné.

Takže trvale používáš správcovský účet? To ale podle zdejších kapacit je hrubá chyba a při napadnutí systému může způsobit velké škody. Všude doporučuji fungovat jako uživatel, takže u nového PC jsem to chtěl udělat správně a právě proto to tak podrobně zjišťuji. Používat jeden místní účet se správcovskými právy není problém, to znám a používám na XP a Vistách, ale chtěl bych to udělat optimálně, t.j. jednoduše, bezpečně a s perspektivou do budoucna (online synchronizace nastavení a dat na různých PC).

Nechápu ... Podle všech informací musí být ve W10 min. 1 správcovský účet. Jak přes uživatelský účet dokážeš instalovat programy a provádět další administraci PC, když sám píšeš, že to přísluší jenom účtům s právy správce? ::)

Vím, že určitým způsobem lze dočasně nebo trvale zviditelnit účet Administrátor, ale dle mého názoru je to už trochu těžký kalibr vhodný pro hodně kritické problémy.

Tohle chápu, ale nechápu, jak je možné mít v systému jenom uživatelské účty. Teď jsem se pokoušel vypnout správce v jediném online účtu na W10, ale nikde jsem to nenašel. A rovněž jsem nenašel, kde ve správcovském účtu najdu správu VŠECH účtu v systému. U XP a Vist může správce přepínat typy účtů u ostatních uživatelů, u W10 mám přístup jenom k vlastnímu účtu.

Edit: "b) Nelze smazat (jediný či poslední) účet správce.": https://www.zive.cz/poradna/smazani-uctu-u-win-10/sc-20-cq-628861/default.aspx?consultanswers=1

Nějak Ti nerozumím, všechno jsem tady již popsal, Ty mě přesvědčuješ, že pod správcovským účtem běžně nepracuješ, a nakonec zjistíme, že pod ním pracuješ ...

Psal jsem, že administraci chci řešit přes admina a užívání přes uživatelé, ale mám v tom guláš, jak to funguje, jak mají uživatelé přístup k programům nainstalovaným adminem, jak mít anonymní uživatele, ale přitom osobní emaily bez nutnosti kvanta nepotřebných emailů.

Jednoduše chci mít zaheslovaný správcovský účet Admin, přes který budu instalovat programy pro ostatní uživatelé a synchronizovat data i nastavení a pak pár uživatelů, kteří budou používat programy nainstalované Adminem a mít obecné názvy typu Franta a Ferda, ale používat emaily typu franta.vomacka@gmail.com a ferda.vomacka@gmail.com nebo přinejhorším franta.vomacka@outlook.com a ferda.vomacka@outlook.com, ale bez zbytečných účtů ferda/franta@gmail/outlook.com.

A také, pro koho zvolit online a pro koho lokální účet, když potřebuji synchronizaci nastavení i dat ...

Taky moc nerozumím. Pod administrátorským účtem fakt nepracuju! Pouze - když je potřeba - využívám účet admina: programy mě na to samy upozorní, pokud to povolím (a samozřejmě zadám heslo administrátorského účtu), elevují si potřebná práva.
Dál už asi neporadím - účet MS nemám. Budeš si muset počkat na někoho znalejšího.

a) musíš mít 1 účet správce (s heslem). Může být MS nebo může být lokální (pokud je k něčemu potřeba MS účet, lze se kdykoliv k němu přihlásit i z lokálního účtu).
b) pak můžeš mít (několik) uživatelských účtů (i bez hesla). Můžou být lokální nebo MS (každý dle uvážení, ja to vázané na email, obvykle typu outlook). Každý uživatel má svůj email, ať už W10 Pošta nebo jiného klienta nebo web.

Klasické programy instaluješ jako správce (lze i "spustit jako správce" z uživatelského účtu, ale asi lepší je se přihlásit), instalují se do Program files, obvykle jsou dostupné pro všechny uživatele (někdy se ptají, zda instalovat pro všechny uživatele). W10 předinstalované aplikace nejsou v program files, ale nějak se duplikují v uživatelském profilu. Jsou ve Start nabídce. Do Start nabídky či na Desktop si může každý udělat zástupce pro program, který by to neudělal sám při instalaci. Případnou instalaci ze Store si asi taky každý řeší sám.

Zásadní nastavení systému je třeba dělat po přihlášení jako správce (něco nejde ani "jako správce"). Nastavení specifické pro uživatele si dělá každý sám.

MS účet v zásadě není nutný, lze se přihlásit "na skok" i z lokálního.
Pokud je aktivní UAC, je nutno i jako správce občas jmenovitě povolit určité akce.

Pořád tu nenacházím odpovědi na své otázky, jenom popis, co vše lze udělat.

Psal jsem, že administraci chci řešit přes admina a užívání přes uživatelé, ale mám v tom guláš, jak to funguje, jak mají uživatelé přístup k programům nainstalovaným adminem, jak mít anonymní uživatele, ale přitom osobní emaily bez nutnosti kvanta nepotřebných emailů.

Jednoduše chci mít zaheslovaný správcovský účet Admin, přes který budu instalovat programy pro ostatní uživatelé a synchronizovat data i nastavení a pak pár uživatelů, kteří budou používat programy nainstalované Adminem a mít obecné názvy typu Franta a Ferda, ale používat emaily typu franta.vomacka@gmail.com a ferda.vomacka@gmail.com nebo přinejhorším franta.vomacka@outlook.com a ferda.vomacka@outlook.com, ale bez zbytečných účtů ferda/franta@gmail/outlook.com.

A také, pro koho zvolit online a pro koho lokální účet, když potřebuji synchronizaci nastavení i dat ...

Znova si přečti, co píšu. Lokální/MS nijak s ničím "ostatním" nesouvisí … už vůbec ne se "správcovstvím".

Emaily si může v klientu nastavit každý, co hrdlo ráčí. S PC/W10 účtem nijak nesouvisí. Pokud někdo chce MS účet, musí ho mít svázaný s 1 emailem typu IMAP (ale nikdo ho nenutí ten email používat).

A lokální/MS si každý dá podle svého uvážení …

Začínám získávat dojem, že účty ve W10 jsou vyšší dívčí a málokdo jím pořádně rozumí ...

Hraju si s nimi celý den a pořad v tom nemám jasno, ovšem získávám zajímavé poznatky, např. ze správcovského MS účtu jsem nějak udělal lokální účet, ale nikde nevidím, jestli je také správcovský nebo uživatelský, ovšem jeho složka je pod původním názvem, který ovšem není celý, ale má jenom 5 písmen. Systém mi povolí takovou složku u jiného MS účtu přejmenovat, ale do účtu se pak nedostanu, dokud ji nepřejmenuji zpátky na původní název.

To je v poradku, UAC fungovalo jiz na Vistach, takze jsi se situaci zcela obeznamen a na Windows 10 te nemuze nic prekvapit.

Jedinne co je nove, ze mas dva typy moznych uctu: lokalni ucet a microsofti online ucet. Oba typy mohou byt jak spravce, tak uzivatel.

I ja pouzivam jeden jedinny lokalni ucet, ktery ma v zakladu prava spravce, ale jen na vyzadani UAC (spustit jako spravce), jinak je ten ucet prostym uzivatelem.

Takže UAC stačí a mohu používat admin účet na běžnou práci? A když se něco podělá, tak mi nebudou místní experti nadávat, že jsem neměl používat admin účet na běžnou práci?

Vidím, že se tady zhusta radí něco, co nedodržuje ani nikdo z rádců nebo jenom zatím nikdo z nich nic nenapsal? Jak nastavují a spravují PC pro lidi, u kterých nechtějí, aby jím pak do toho vrtali? Kdysi v dobách XP jsem nastavil PC pro známé tak, že každý z rodiny měl vlastní uživatelský účet + tam byl jeden Admin účet, ke kterém jsem měl heslo já a otec rodiny. Rovněž struktura adresářů a emaily tomu odpovídali. Takhle bych to chtěl udělat i teď, ale nechápu, jak to svázat s MS účty a mými požadavky na synchronizaci, anonymitu a současně i použitím osobních emailů ...

PS: Bohužel ten vzorový PC byl po pár měsíců zase rozdrbaný, jelikož otec rodiny se na nějaký zapínání a vypínání práv u jednotlivých účtů po chvilce vykašlal a každý si na PC dělal co chtěl ...

Nechápu mechanismus, jak to přesně funguje, jaké složky se přitom vytvoří, jaký je mechanismus převodu MS účtu na lokální, jak mít účty nezávislé na emailech a pod.

Popíšu dosavadní pokusy: vytvořím MS účet franta@outlook.cz, na PC mám účet, ale i email franta@outlook.cz! Změním ho na lokální Frantík, ale tím ztratím přístup na email franta@outlook.cz, ovšem složka na PC se stále jmenuje franta. V účtech vidím buďto franta@outlook.cz neb Frantík. Když si založím účet frantisek.vomacka@outlook.cz a přidám k němu email frantisek.vomacka@gmail.com, tak z něj mám účet frantisek.vomacka@gmail.com a frantisek.vomacka@outlook.cz se někde ztratí. Na PC ale mám složku frant.

Ale já chci účet Franta, složku franta a email frantisek.vomacka@gmail.com, a to se mi nedaří. A také nerozumím, jaký účet si mám ještě založit, aby byl Franta čistě uživatelský a všechno důležité nastavoval Admin. Takže ještě nějaký FrantaAdmin a jaký email k tomu? FrantaAdmin@outlook.cz nebo jenom lokální FrantaAdmin? K čemu je Adminovi MS účet? A programy instalovat jako Franta nebo jako FrantaAdmin? Ale to zas v tom případě potřebuji MS účet pro přístup do Store a synchronizaci programů na různých PC.

Mohu se k tomu dobrat postupně způsobem pokus a omyl, ale raději bych v tom měl jasno před rozvržením struktury PC, jinak po 1/2 roce přijdu na to, že jsem to měl udělat všechno úplně jinak, proto se tady ptám zkušenějších, co snad tohle mají v malíčku.

Mimochodem, nedávno jsem převáděl data a nastavení ze starého iPadu na nový ... 1 účet u iCloudu, zazálohovat na starém iPadu, vybrat stejný účet na novém iPadu a za 15 minut jsem měl programy, data i nastavení na novém iPadu. Jednoduché, intuitivní a rychlé. Tahle bych chtěl do budoucna spravovat i PC a NB s W10.

To co chces nevim, ale je mozne, ze to nejde. Jelikoz pouzivam jen lokalni ucet bez emailu, tak ti to nedokazu zodpovedet. Nechapu proc trvas na provazani uctu z emailem? Proc email neresis oddelene pres Thunderbird nebo pres MS Outlook?

Jinak zalezi, kolik lidi ten PC pouziva a kolik tam mas uzivatelu. U PC, ktere pouzivam sam, jsem to od doby Vist vzdycky resil pres jeden jedinny ucet, ktery se sice hlasi jako Administrator, ale pro prideleni administratorskych prav vyzaduje potvrzeni pres UAC, jinak ma bezna uzivatelska prava. Muzes si samozrejme vytvorit ucty dva, jeden administratorsky a druhy uzivatelsky, tak jako se to delalo driv na XP. To je na tobe. Pokud PC pouziva vic uzivatelu, tak samozrejme mas jednoho admina a zbytek jsou jen uzivatele.

Chces-li muzes preci take pouzivat ty nove MS ucty navazane na MS email. Akorat tam nejspis nebudes mit pojmenovani te uzivatelske slozky jak chces, ale zase nejak nevidim duvod, proc by te to melo rozcilovat.

Hlavou proti zdi … Přešlápni si.

Při založení účtu se vytvoří profil a při změně přihlašovacího jména už se složky (profil) nemění. Proč do toho pořád taháš emaily ??? Ty s účtem PS/W10 nijak nesouvisí. Založ to všechno lokálně a pak, podle konkrétních potřeb, ať se každý přihlásí ke svému MS účtu (buď změnou přihlašování na MS účet nebo jen když to k něčemu potřebuje). Ten email v MS může mít jako "hlavní", ale taky ho nemusí používat vůbec. Na instalace a nastavení systému používej účet správce (na něco musíš ještě explicitně odkliknout UAC). MS účet se dá založit zcela mimo PC, prostě z webu.

Pleteš dohromady správce/uživatel, lokální/MS a do toho emaily. Kolik účtů - uživatelů bylo na tom iPadu?

... já chci účet Franta, složku franta a email frantisek.vomacka@gmail.com ...

Jak je libo, zde máš návod, jak vytvořit MS účet s libovolnou emailovou adresou.

Mimochodem - máš v tom slušnej zmatek.

Změním ho na lokální Frantík, ale tím ztratím přístup na email franta@outlook.cz, ovšem složka na PC se stále jmenuje franta

Samozřejmě, změnou na lokální účet si "odřízneš" přístup k emailovému účtu, to je snad jasné, ne?
Dále - ty jsi přejmenoval pouze název toho účtu (tj. jak se bude zobrazovat), nikoli účet (resp. profil) samotný (tj. pod čím ho najdeš na disku).

Když si založím účet frantisek.vomacka@outlook.cz a přidám k němu email frantisek.vomacka@gmail.com, tak z něj mám účet frantisek.vomacka@gmail.com

Ano, to je taky logické chování. Abys nemusel zbytečně měnit emaily, postupuj dle výše uvedeného návodu.

také nerozumím, jaký účet si mám ještě založit, aby byl Franta čistě uživatelský a všechno důležité nastavoval Admin. Takže ještě nějaký FrantaAdmin a jaký email k tomu?

Tak to už je totální úlet! Žádnýho FrantuAdmina nepotřebuješ!!
V dalším budu uvažovat pouze lokální účty, ať je to jednodušší a pochopíš princip.
Při instalaci Windows se automaticky vytvoří účet Administrator (někdo tomu říká admin, někdo správce, někdo třeba admoš, atd., atd.). Pod tímto účtem se budou provádět všechny operace, které vyžadují vyšší oprávnění, než má běžný uživatel. Proto je třeba nastavit tomuto účtu heslo, které nezná nikdo jiný, než oprávněný člověk (tedy Ty).
Při instalaci si také vytvoříš svůj uživatelský účet, s nímž budeš běžně pracovat. Můžeš založit i další účty osob, kteří budou mít přístup k PC. Pokud v některé chvíli budeš potřebovat udělat něco, na co běžný účet nemá oprávnění - předpokládejme instalaci nějakýho programu - máš v podstatě tři možnosti:
1. Přihlásit se jako Administrator a spustit instalaci
2. Na instalační program kliknout pravým tlačítkem a z kontextového menu vybrat "Spustit jako správce". Pak budeš muset zadat heslo administrátorskýho účtu
3. Instalační program normálně spustíš (dvojklik, Enter). Protože program bude potřebovat zapsat údaje někam, kam nemáš jako běžný uživatel přístup, zafunguje UAC a zeptá se tě, jestli má program potřebné akce provést pod administrátorským účtem. Pokud to povolíš, opět budeš muset zadat heslo. Pokud zamítneš, nic se neprovede. A protože ostatní uživatelé neznají heslo admina, nemohou provádět nic, na co nemají oprávnění.

Programy se standardně instalují do složky Program Files (nebo Program Files (x86)), čili k nim mají přístup všichni uživatelé na PC. Některé programy možná mají volbu, zda vytvořit ikonu na ploše pro všechny uživatele či jen pro daného uživatele, který zrovna spustil instalaci, ale to je jedno, ikonu pro spuštění můžeš uživatelům vytvořit ručně. Pokud ovšem se nějaký obskurní program nainstaluje do uživatelského profilu (a není jiné volby), budeš jej muset nainstalovat všem uživatelům - tj. postupně se přihlásíš na jejich účty a výše uvedeným postupem (bod 2 - spustit jako správce nebo bod 3 - elevece práv) spustíš u každého instalaci tohoto programu.
Jak je tomu u aplikací z MS Store netuším, programově se jim vyhýbám (stejně jako účtu u MS), ale mělo by to být podobné.

Ja myslim, ze to trochu komplikujes. Budu-li mit klasiku ala WinXP, ucet Administrator + uzivatelske ucty, tak vypnu UAC, protože není potřeba. Budu-li mit spravcovsky ucet a budu-li ho normalne používat, tak necham zapnute UAC, protože bez "spustit jako správce" zafunguje UAC a ten ucet se chova stejne jako uzivatelsky.
Logicky na pocitaci, kde je jeden uživatel, mi staci jeden ucet (správce) + UAC. Na PC, kde dela vic uzivatelu budeme všichni používat uzivatelske ucty User a k tomu tam bude Admin na instalace a UAC muze byt vypnute.
V praci třeba to mame jinak, na pocitacich jsou skoro dve desitky uzivatelu a několik jich ma spravcovsky ucet, na kterem normalne pracuji, protože na tech PC funguje UAC a administratorsky ucet potřebuje vic lidi.

Pokud ovšem se nějaký obskurní program nainstaluje do uživatelského profilu

Napriklad Discord, kazdy uzivatel musi mit vlastni instalaci Discordu.
Dulezite je, ze do "Program Files" ma pravo zapisu jen Admin, zbytek tam muze jen cist a spoustet. Nastaveni programu se proto ukladaji jinam, obvykle do uzivatelskeho profilu a pro kazdeho uzivatele zvlast.

Budu-li mit spravcovsky ucet a budu-li ho normalne používat, tak necham zapnute UAC, protože bez "spustit jako správce" zafunguje UAC a ten ucet se chova stejne jako uzivatelsky. Logicky na pocitaci, kde je jeden uživatel, mi staci jeden ucet (správce) + UAC.
Tohle by mi asi vyhovovalo nejvíc, akorát nemám jasno, jak se potvrzuje ten UAC. Jenom odkliknutím, heslem daného uživatele nebo heslem systémového Administrátora?

Odkliknutim.

Pokud nejsi klikac a neklikas na vsechno bezmyslenkovite a to PC pouzivas sam, tak to staci, respektive ostatnim vytvor ucet typu "User", takze oni proste zmeny udelat nebudou moct. Uvedom si, ze dneska hrozi nakaza hlavne z internetu a pokud prohlizec bezi pod pravy "User", tak proste nemuze nic menit systemove soubory. (Samozrejme za predpokladu, ze to nezneuzije nejake diry v systemu, ale tam je pak jedno, jestli pouzivas UAC nebo klasickeho uzivatele a admina zvlast.)

Snad už trochu svítá světlo na konci tunelu ...

Jak je libo, zde máš návod, jak vytvořit MS účet s libovolnou emailovou adresou.

Ten návod jenom popisuje, jak založit účet s libovolnou emailovou adresou, ale nepopisuje, jak založit účet Franta, složku franta a email frantisek.vomacka@gmail.com. Podle daného návodu bude uživatel franta.vomacka@gmail.com a složka frant, což není to samé.

Tak to už je totální úlet! Žádnýho FrantuAdmina nepotřebuješ!!
V dalším budu uvažovat pouze lokální účty, ať je to jednodušší a pochopíš princip.
Při instalaci Windows se automaticky vytvoří účet Administrator (někdo tomu říká admin, někdo správce, někdo třeba admoš, atd., atd.). Pod tímto účtem se budou provádět všechny operace, které vyžadují vyšší oprávnění, než má běžný uživatel. Proto je třeba nastavit tomuto účtu heslo, které nezná nikdo jiný, než oprávněný člověk (tedy Ty).

Pro mě a i podle zdrojů na Internetu není účet Administrator založený Windows při instalaci a správcovský účet Admin/Spravce/FrantaAdmin založený uživatelem jedno a to samé. Samozřejmě, pokud mi postačí systémový Administrátor a nemusím zakládat FrantuAdmina, tak je to mnohem jednodušší, ale nerozumím, kdy v průběhu instalace Windows získá Administrátor heslo a jak obejít nutnost mít ve W10 aspoň jeden správcovský účet, t.j. jaké heslo bude systém při nebezpečných operacích vyžadovat a jak zrušit režim správce u jediného uživatelského účtu.

Příklad: Při instalaci W10 se automaticky vytvoří účet Administrátor, žádné heslo se nezadává. Já si vytvořím lokální účet Franta nebo MS účet franta@outlook.cz, takže na disku budu mít složku franta (čert ber email franta.vomacka@gmail.com, ten přidám jako sekundární) a heslo mohu nebo nemusím zadat. Lokální účet Franta nebo MS účet franta@outlook.cz má ale automaticky práva správce a pokud je jediným účtem v systému (kromě systémového Administrator), tak jej nemohu změnit na uživatelský. Jak to bude fungovat v daném případě? Bude používaní takového účtu bezpečné i pro běžnou práci a veškeré nebezpečné operace budou vyžadovat potvrzení UACem? Jaké heslo se pak bude zadávat, když systémový Administrator běžně žádné heslo nemá? Heslo k lokálnímu účtu Franta nebo MS účtu franta@outlook.cz bezpečnost moc neřeší, kdo zná heslo pro spuštění účtu, ten jej zná i pro potvrzení UACu, ovšem pokud by se to potvrzovalo heslem k Administrator (kde se nastaví?), tak by to krásně vyřešilo mé dilema.

Celé jsem to necetl, ale jestli to chces polopate :

1) Klasika instalacka. (nejlépe bez Microsoft uctu)
2) Pod tim uctem kterym jsi Windows 10 instaloval vytvoris novy ucet -> ucet uzivatel JEGE -> "bez admin prav".
3) Puvodni HONZA ucet das "maskovat/nezobrazovat.
4) Prihlasis se uctem JEGE.
Nasledovne kdyz spustis PC, v nabidce bude jen ucet JEDGE a kdyz budes chtit neco instalovat pod uctem JEGE, nebo neco nastavovat v systému etc, bude chtit po tobe HONZA/ADMIN heslo.

Já bych tam ale chtěl ten MS účet, abych mohl jednoduše využívat všechny doplňkové služby a synchronizaci. Šlo by to používat bez toho Honza účtu a jako admina mít systémového Administrátora (skrytý Windows účet)?

A jaký je vůbec rozdíl mezi účtem Honza a Jege, když při zapnutém UACu se u obou musí nebezpečné operace potvrzovat heslem?

- Muzes pouzivat i MS ucet, na tom nejak nezalezi. (jen nese nejaka nastaveni, ale k MS se prihlas az s JEDGE uctem, s Admin to nema nejak vyznam. Ten ucet, se kterym jsi Windows instaloval a vekterém budes vytvaret ten ucet JEDGE nech jen jako ADMIN bez MS uctu. )
- Rozdil je ten, predstav si to jako rodinu (Grupe), Admin, spravce systému ktery instaloval Windows je jako "otec" ktery dohlizi na své "deti" (na "standart" ucty). Jestli chce dite udelat nejaké rozhodnuti, musi to potvrdit otec. Nejaky skryty SuperUser je zcela neco jiného a neni zadny duvod jit timto smerem..

[86850-ucty-png]

* Nevim co jsou nebezpecné operace (ale UAC bych nechal aktivovany, jelikoz i v silent mode dokaze blokovat spusteni skodlivych aplikaci). Jestli je pristup UAC povolen pod standart ucetem, staci zkusit spustit WIN+R.
Tady je zalad UAC pekne popsany : https://cs.wikipedia.org/wiki/User_Account_Control

Ten "skrytý" Administrator je na něco jiného - nepoužívej ho. Založ 1 účet správce (na jménu nesejde), klidně jako MS. A uživatelů kolik chceš.

Na některé operace nestačí z uživatelského účtu zadat heslo správce, je nutné být přihlášen jako správce.

Nevymejšlej kolo, udělej to jako všichni …

Nepleť si profil/složku a přihlašovací jméno a nepleť do toho majly.

No a jsme znovu na začátku! Chci účty s obecným názvem typu Franta, chci složku s nic neříkajícím názvem franta, ale k tomu konkrétní email typu franta.vomacka@gmail/outlook.com, chci synchronizaci nastavení a dat napříč PC, ale nechci kvanta zbytečných účtů a emailů. Takže jak na uživatelského Frantu se synchronizaci nastavení a dat, s maximální bezpečností užívání, s anonymním názvem účtu i složky, ale s konkrétním osobním emailem? Jak do toho neplést emaily, když každému MS účtu je přiřazen nějaký email?

Nevadí ani fany@outlook.com, složka fany, email fany@outlook.com, ale s maximálním zabezpečením a dle možností bez dalšího účtu FanyAdmin nebo fanyadmin@outlook.com, složky fanyA a emailu fanyadmin@outlook.com (Franta změněn na Fany kvůli lepší demonstraci názvu složky, která má u účtu max. 5 znaků.).

Edit: Kdo tady skutečně používá MS účty a ví, jak přesně fungují?

Tak se konečně dohodněte! Jeden tu píše, že žádného FrantuAdmin mít nemusím, druhý zase, že bez něho to bezpečně užívat nejde ...

Vyzkoušel jsem a ... nefunguje to! Přihlásím se MS účtem jako správce, nainstaluji VLC ze Store (žádné heslo to po mě nechce!), přepnu do lokálního uživatelského účtu a ... VLC nikde (nepochopitelné) i Store nikde (pochopitelné). Přepnu zpět do správcovského MS účtu, lokálnímu účtu přidělím správce, přepnu zpět do lokálního a teď již správcovského účtu, VLC nikde, Store přítomno (?), při pokusu o instalaci VLC nabídne připojení k MS účtu, odmítnu, přesto se VLC nainstaluje (???)! Žádná hesla, žádné UAC chráněno heslem ... Jedině vždy přepnout na správce, nainstalovat a znovu přepnout na uživatele, ale to je opruz jak prase ...

Já tušil, že s MS účty a MS Store bude legrace (proto se oběma věcem přímo programově vyhýbám), ale že až taková? :-? Díky Ti za "průzkum bojem", který mě ujistil, že svůj přístup nezměním! :beer:
A můžeš prozradit, kdo Tě nutí instalovat z MS Store zrovna VLC?? Možná bych byl chápavější, kdyby šlo o nějaký super-program, který nikde jinde není k mání, ale takhle...?

Vypadá to, že programy z MS Store se nainstalují do Tvého uživatelského profilu (což si můžeš velice snadno zjistit), takže logicky žádný hesla nepotřebuje, i když jseš přihlášenej na nběžným účtu a jak píše níže brtník, můžeš takto instalovat i jakoukoliv breberku. Aspoň že se nerozšíří dál a nenakazí jiné účty. A samozřejmě - "jako bonus" - věci nainstalované do svého uživatelského profilu vidíš jen ty sám, nikdo jiný. Fakt výhoda jak blázen!!

Tak je to fakt tak, že ze Store se programy instalují jenom pro konkrétního uživatele, což je někdy výhoda, ale jindy zase problém: https://www.zive.cz/poradna/kam-se-ukladaji-aplikace-z-windows-store/sc-20-cq-525681/default.aspx?consultanswers=1 . Umím si představit, že soukromé programy si nainstaluji jenom pro sebe, ale takové VLC je dobře mít nainstalováno globálně pro všechny. Systém dotazů Instalovat pro všechny nebo jenom pro daného uživatele mi přijde jako mnohem lepší.

Instalovat ze Store jsem chtěl proto, že je to jednoduché, přehledné, unifikované a snad je tam aspoň nějaká kontrola nabízených programů. S tím asi souvisí i možnost instalovat programy z uživatelského účtu bez hesla správce. Mimochodem, právě u VLC jsou "skvělé" recenze, nakolik je store verze zmršená oproti normální z webu výrobce, ale četl jsem je až po instalaci ...

Jinak s tím Store to až tak jednoduché není, po přepnutí na uživatelský lokální účet není Store vůbec dostupný a objeví se až po přidělení správcovských práv danému účtu. Kupodivu, ze Store lze pak instalovat i bez připojení k MS účtu, což moc nechápu ...

VLC ze Store nebyl dobrý nápad … tyhle "moderní aplikace" si instaluje každý sám do svého profilu. Zrovna VLC a podobné "klasické" programy, které se týkají všech uživatelů, instaluje správce (pro všechny).

Nepotřebuješ FrantuAdmin a PepuAdmin, AtdAdmin, potřebuješ 1 správce pro to PC.

Vždyť tohle od samého počátku řeším, co vlastně potřebuji, když v tom chci mít pořádek a současně max. využít možnosti současných W10. Část mě přesvědčuje, že FrantuAdmina nepotřebuji, že mi stačí Administrátor, přitom si asi pletou systémového windows Administrátora s uživatelským správcovským účtem mnou pojmenovaným jako FrantaAdmin, část píše, že klidně mohu dělat pod správcovským účtem, jelikož UAC nebezpečné operace vychytá a část zase namítá, že pracovat pod účtem s právy správce je nerozum a mám mít jak nějaký správcovský účet, tak i uživatelské účty pro všechny uživatele.

Přitom skoro nikdo neví, kdy použít MS účty a kdy lokální, jak vlastně funguje synchronizace dat a nastavení, aby to bylo přehledně, v požadované míře anonymní (názvy účtů + složky) a současně konkrétní (emaily), ale abych přitom neměl na PC bordel a kvantum nepotřebných emailů k tomu ...

Potřebuješ 1 správcovský účet + uživatelské účty.

Jestli chceš mermomocí "synchronizovat", to je tvoje věc, já to na PC nedělám. I při lokálním účtu můžeš MS účet použít (přihlásit se k němu, když ho potřebuješ). I při lokálním můžeš použít OneDrive. Emaily si každý řeší sám ve vhodném klientu (klidně i Pošta z W10), s PC účty nemají nic společného.

při pokusu o instalaci VLC nabídne připojení k MS účtu, odmítnu, přesto se VLC nainstaluje (???)

To je ale zcela normalni, prihlaseni k MS uctu je jen moznost, tak je to u kazdé aplikace ze store. (na to aby jsi mohl pouzivat MS store nemusis vlastnit MS ucet, nebo byt admin. "K cemu tam teda je" ? Proto aby uzivatel MS mohl mit pristup treba k SAVE, k predeslim nastavenim, ulozenym souborum v aplikaci etc a nemusel je pokazdé zadavat znova, nebo ulozené pozice ve hrach). Takze se divis ze kliknes na install a ona se nainstaluje ? To jako vazne ?
* To ze po kliknuti na install vyskoci moznost prihlaseni na MS ucet nema nic spolecného s tim co tu resis, nebo s uctem ADMIN, MS, JINY, ETC ETC .

PS : Normalni VLC je tady : https://www.videolan.org/vlc/
* Varovani, vyzadovani hesla je az v pripade zasahu do nastaveni OS, site, urcitych souboru, nebo pri potrebe, vyzadovani spusteni, instalace jako SPRAVCE/ADMIN (proto také pozaduje jeho heslo). Nevim k cemu by bylo (az na ztratu casu), kdyby jsi mel zadavat heslo pri kazdém kliknuti, nebo pri kazdém otevreni slozky, ci jiného okna.
(zkus treba nekteré xxx.exe spustit pres pravy klik jako SPRAVCE/ADMIN, chce heslo ?)

Potom nechápu, že někteří tady píšou, že při pokusu o instalaci se to musí potvrdit heslem správce. Podle dosavadních pokusů u uživatelských lokálních účtů není Store dostupný vůbec a po přidělení správcovských práv zase není nutno nic potvrzovat. Takže jak třeba jednoduše nainstaluji manželce vlastní kopii WhatsApp ze Store? Jedinou možností je přepnout na FerduAdmina, přepnout FerdaWife na Správce, přepnout na FerdaWife účet, nainstalovat a nastavit WhatsApp, přepnout zase na FerduAdmina, přepnout FerdaWife na User a přepnout na FerdaWife účet. A tak to dělat u každého programu a uživatele ... Absolutně "jednoduché" a "user friendly"!

Nemluvě o tom, že to pořád neřeší další výše popsané požadavky: účet Wife, složka wife, email marta.vomackova@gmail.com ... Mimochodem, v MS účtu lze změnit jméno nezávisle od emailu. Když se to udělá po založení uživatele, tak se název účtu a složka nezmění, ale ještě sem nevyzkoušel, co to udělá, pokud se to změní před připojením účtu ve Windows.

Příklad: MS účet marta.vomackova@gmail.com se přidání do W10 jmenuje marta.vomackova@gmail.com a vytvoří se složka marta. Pokud ne webu změním jméno účtu na Marta, ve Windows je stále uživatel marta.vomackova@gmail.com. Co kdybych jej ale nejdříve na webu změnil na Marta a až pak přidal do Windows? Byl by to účet Marta, složka marta a email marta.vomackova@gmail.com? Podle dosavadních pokusů a určitých indícií soudím, že ano ...

Takže jak třeba jednoduše nainstaluji manželce vlastní kopii WhatsApp z Microsoft Store?

- Prave proto je tam ta moznost prihlaseni MS ucetem pri instalaci aplikaci z Microsoft store.

- Kdyz tak pri instalaci aplikace z MS_Store zadas tvuj mail@hotmail.com tak se te zepta, jestli tim uctem chces nainstalovat jen pro tuto aplikaci, nebo chces zustat trvale prihlasen, zadas jen pro tuto aplikaci a "Hotovo" (ted jsi manzelce svim uctem nainstaloval aplikaci) . Aniz by jsi musel menit ucet nebo cosi ..
* Nevim jak gmail, ale osobne pouzivam pro Microsoft ucet hotmail, nebo pro LOCAL nepouzivam zadny mail, vytvorim jen lokalniho uzivatele bez admin práv.

Podle dosavadních pokusů a určitých indícií soudím, že ano

- Ja zase soudim, ze by se s tim OS chtelo nejdrive naucit alespon zaklady. To nemyslim nejak zle (od toho poradny jsou,) , ale mas v tom trochu zmatek, pletes hodne veci do hromady, co spolu nejak nesouvisi pak v tom mas zbytecne gulas a vyresis kulové..

Vytvoření místního uživatelského účtu nebo účtu správce ve Windows 10

TiP : Zacni treba zakladem uctu, jejich rozdilu a rolí. Mas k tomu i video Vytvoření místního uživatelského účtu : https://support.microsoft.com/cs-cz/help/4026923/windows-10-create-a-local-user-or-administrator-account

Jenže pokud manželka nemá správcovský účet, tak Store ani nemá v nabídce, když ji práva dám, tak zase nepotřebuje MS účet. Tak jaký to má vůbec smysl, zadávat nějaký MS účet při instalaci programů ze Store, když se pak na nic nepoužije a program jde nainstalovat i bez něj?

Základy OS mám, na PC dělám od dob 8 bitů a MS DOS, takže účet založit umím, ale jelikož přecházím z XP a Vist na W10, na kterém budu dalších 10-15 let, tak bych to rád udělal pořádně a maximem pohodlnosti a současných vymožeností typu Android a iOS, abych na budoucích PC neměl bordel z různých pokusů a experimentů a abych každý další PC neinstaloval od začátku, ale jenom bych se přihlásil MS účtem a nastavení, programy a některá data by se automaticky přenesla.

Když ale tady problematiku online a lokálních účtů a uživatelských práv na W10 málokdo zevrubně ovládá, jelikož to málokdo používá, tak to musím takhle patlat metodou pokus - omyl.

Nechápu tvou mánii instalovat vše z MS Store.
Chci VLC? Jednoduše si stáhnu instalátor z oficiálního webu VLC.
Chci WhatsApp? To samé.
Protože jde o klasické aplikace a nikoli zmrvené Microsoftem, instalují se pro všechny uživatele do složek Program Files a vyžadují správcovské oprávnění.
A tvoje šachování s názvy účtů a emailů jsem opravdu nepochopil (smajlík kroutící zuřivě hlavou zleva doprava a zpět).

Proč mánii? Co je dobrého na tom shánět potřebné programy po celém Internetu, riskovat, že si stáhneš bůhví co, pídit se po informacích, který program se pro Tebe hodí a který je jenom pro zlost oproti hotové, kompletní a prověřené knihovně programů od nezávislého poskytovatele, kde hned najdeš i nezávislé uživatelské recenze? Samozřejmě chápu, že MS bude tlačit spíše vlastní programy nebo programy spřízněných firem a že i přes ověření tam může nějaký problematický program existovat, ale člověk se aspoň nemusí spoléhat jenom na serioznost výrobce a/nebo hledat recenze na Internetu. Pokud je ovšem MS nějak nedodrbe viz. již zmíněný VLC, který jsem náhodně vybral na pokusy.

Mimochodem, v MS účtu lze změnit jméno nezávisle od emailu. Když se to udělá po založení uživatele, tak se název účtu a složka nezmění, ale ještě sem nevyzkoušel, co to udělá, pokud se to změní před připojením účtu ve Windows.

Tak to přesně tahle funguje, po změně názvu MS účtu na Marta přes webové rozhraní, se název účtu v PC po čase také změní na Marta, ale email zůstane na marta.vomackova@gmail.com. U složky nevím, jelikož v obou případech je složka marta, ale tipoval bych, že stávající složka již název nemění, ovšem pokud se název MS účtu změní před připojením účtu k Windows, tak se složka vytvoří podle změněného účtu. Tudíž přesně to, co jsem požadoval hned na počátku a co mi nikdo nedokázal vysvětlit ...

jedna technická: existuje nějaký rozumný důvod instalovat cosi z ms store?
patrně se jejich aplikace instalují do tvého profilu, jako to už léta dělá chrome, pak je logické že jiný uživatel tu aplikaci neuvidí. k čemu ten nesmysl má být dobrý?
naopak když nejsou v program files, můžeš je (bohužel) instalovat i pod omezeným=pracovním účtem. čili mluvit o zabezpečení se nedá.
o ochraně tvých dat taky ne, máš k nim práva a proto i tebou spuštěný ransomware, znáš to.

vyžaduješ synchronizaci dat nebo nastavení, to je jediný důvod proč mít ms účet s jejich mailem.
https://365tipu.cz/2015/07/30/tip212-proc-je-dobrespatne-mit-k-windows-ucet-od-microsoftu-a-nejenom-k-windows/

bývalé dělení na správcovské a pracovní (=omezené) účty se používá snad už jen ve firmách. doma si stejně všichni hráli na admoše a se zavedením uac můžeš omezit rizika aspoň takto.
nic ti nebrání mít ve windows vysněný mailový účet, který ti zajistí synchronizaci hesel s nsa :) - a vedle něj pro případ poruchy servisní "administrator" (nebo třeba "admin" pro home).

----
není dobrý nápad že ses přimontoval do cizího starého dotazu, ve které si řešíš svoje představy.
"odpovědět na původní dotaz" pak nedává smysl, ostatně tvoje představy jsou jiné než co se řeší v dotazu.

Myslel jsem, že programy v MS Store jsou prověřené MS, takže je menší pravděodobnosti, že si člověk natáhne do PC nějakou škodnou. Kromě toho, myslel jsem, že je to jako Google Play nebo Apple Store, takže tam budu mít nabídku hromady programů pěkně pohromadě, prověřené MS, které se mi automaticky nainstalují na další PC se stejným MS účtem a nebudu je muset hledat různě na Internetu a kontrolovat, jestli opravdu stahuji originál verzi od výrobce nebo nějakou pirátskou verzi od pochybného poskytovatele. Ne u všech programů je hned z názvu zřejmé, kdo je vlastně výrobce.

A podle odkazu https://365tipu.cz/2015/07/30/tip212-proc-je-dobrespatne-mit-k-windows-ucet-od-microsoftu-a-nejenom-k-windows/ by to takhle mělo i fungovat:

Synchronizace nastavení Windows a některých dat a údajů může být užitečná věc, kterou oceníte například když máte více počítačů, na kterých pracujete. Stačí se prostě přihlásit na dalším počítači a budete mít „svoje“ Windows – nejenom co se barviček a pozadí týče, ale i dalšího nastavení. Synchronizace navíc umožňuje i sync hesel k weby, aplikace a sítě (za předpokladu, že počítač označíte jako důvěryhodný)
Synchronizace Internet Exploreru zmíním samostatně a je dost jasné, že se to může hodně hodit. Tedy pokud zrovna nepoužíváte Google Chrome jako já.

Mít všude svoje aplikace z Windows Store což je podobný princip jako v iOSu či Androidu. Prostě co si koupíte/pořídíte, to můžete mít kdekoliv chcete.

Kompletní přístup ke všem aplikacím, které jsou součástí Windows 8/10 a pokud teď trochu nechápete, tak je to prostě tak, že některé „systémové“ aplikace potřebují abyste měli účet od Microsoftu

Mail a další aplikace (kontakty, atd) se přímo napojí na váš účet. Což jasně můžete udělat ručně, ale tohle bude mít i již zmíněnou výhodu, že kamkoliv se přihlásíte, budete mít vše s sebou.

Je dobré vědět, že Windows 10 ještě více rozšířily synchronizaci informací a funkčnost spojenou právě s účtem od Microsoftu. A také to, že co se bude synchronizovat si můžete nastavit. Třeba proto, že něco nechcete s ohledem na soukromí.

Já nikdy účty moc neřešil.

Do Windows 7 jsem měl vždy "neomezený účet", to, co se nabízí automaticky při instalaci OS. A vždycky jsem všechny své PC nějak propojil, viděl jsem si z jednoho do druhého. Měl jsem automatické přihlašování (přes control userpassword2 či co…)

Od W7 dělám jedinou změnu v tom, že se k účtu nepřihlašuji automaticky, ale to "asdf" tam musím pokaždé naklovat ručně. Samozřejmě, lokální účet, žádnou synchronizaci a cloudy nepotřebuji, vystačím si s domácími nástroji. Synchronizace opravdu citlivých dat do cloudu, v čitelné podobě… to bych musel být padlý na hlavu. Opět neřeším nějaké omezené účty či co to je, prostě používám to, co je tam po čisté instalaci. UAC mám zapnuté, některé kroky při instalaci něčeho musím odsouhlasit. Případně občas musím něco spustit jako admin.

Asi se nechovám úplně nejbezpečněji, ale kašlu na to. Kdysi tu působil evangelista Vladimir, jeho články (napasované ještě na XP) jsem sice pečlivě četl, ale stejně jsem se jimi neřídil. Jen dodám, že jsem za Mikrotikem se zakázaným jakýmkoliv přístupem na něj zvenčí.

Pro mě je základem spousta záloh (OS, dat). V případě nějakého problému (nevybavuji si, kdy nastal… snad před řadou let, když jsem testoval limity Partition Magicu) to prostě dám relativně snadno do kupy. Nikdy jsem si nehrál na data v knihovnách či C:\Users, jak to tlačí MS, vše mám na D (jistě, pokud si nějaký program či hra nějaké nastavení uloží na céčko, neřeším to - a čas od času "Users" komplet zálohuji). Veškeré moje dokumenty jsou vždycky na jiném fyzickém disku než je C. Obvykle mívám v PC tři disky, C = OS, D = data+hry, E = sklady a zálohy, data z déčka co pár dní zálohuji i na E, i ve více verzích. A samozřejmě i mimo konkrétní PC, tedy do LAN, NAS, externích disků.

Napodobne.

Na XP jsem jeste mel uzivatele Administrator se spravcovskymi pravy a uzivatele Redmax s pravy User. Pouzival jsem logicky Redmax a pouze na instalace jsem dal spustit jako Administrator a heslo, akorat me stvalo, ze Java a Flash takhle nainstalovat (aktualizovat) nesly. Muselo se primo se prihlasit do PC jako Administrator.

Od Vista, pres Sedmicky i Desitky uz mam jen jedineho uzivatele Redmax, ktery je spravce a k tomu mam zapnute UAC. Z hlediska bezpecnosti je jedinny rozdil v tom, ze pri spustit jako Administrator nemusim zadavat heslo, ale jenom odkliknu potvrzeni.

Mimochodem v linuxu to funguje velmi podobne, jedinny uzivatel Redmax ma "User" prava a pokud chci pridelit administratorska prava, zadam Sudo a heslo uzivatele Redmax.

Asi se nechovám úplně nejbezpečněji, ale kašlu na to.

Kdy jsi mel naposledy v PC nejakej malware nebo vira? Ja se chovam stejne a nepamatuju se, takze asi to tak nebezpecne nebude. :-)

SOUHLASIM, ZALOHY JSOU ZAKLAD!

---
Vtip je, ze v praci, kdyz se prihlasovalo jen jako "User", tak nam tam viry pocitace napadly, zneuzily totiz nejakou chybu Windows a pristup pres Administratora to proste obeslo. ]:)

Vira jsem si dotáhl domů na disketě v roce 1992 nebo 1993. V dobách hlubokého DOSu (jel jsem na 5.0, 6.22 + Win 3.11 jsem měl až na novém PC s Pentiem 1/60Hz a 8MB RAM) jsem chtěl mít na ploše krásné analogové hodinky, to soubor rollex.com sliboval. Hodinky se konaly, ale zavirovalo to (připojilo se to ke všem spouštěným *exe) počítač.

Nabootoval jsem z DOSovské diskety, zadal (myslím) format c: /s a bylo skoro hotovo. Z jiných disket jsem nakopíroval zálohu nainstalované dBASE IV+data, M602 a bylo to.

Od té doby jsem vira neměl.

Takže všem tady radíte pracovat jako uživatele, ale sami používáte jenom správce? Trochu schizofrenické, když 3 rádci napíší, že je nutné pracovat striktně v režimu Uživatel a 2 to rozporují, že ničemu nevadí, když se pracuje jako správce. Když chci vyšší bezpečnost, tak jsem paranoidní, když si to zjednoduším, tak jsem nezodpovědný. Dosud jsem tady četl, že většina problémů je z toho, že uživatele mají správcovská práva, teď zase tu zase čtu, že to zbytečně komplikuji ... :-/

chtěl jsem si to odpustit, ale když jinak nedáš:

pleteš si dobu xp, typickou neschopnými programátory aplikací a směšně tupými kinderhaxory, co nechápali omezené uživatelské účty...
... s dobou o 8-10let dál, kdy se už i ten nejhloupější malware registroval do větví hkcu.

když člověk, který si sám zaviroval firemní pc i domácí síť ransomwarem, teď chce ostatní poučovat o fungování účtů: hele, že ty jsi z prahy?

Žádnou domácí síť jsem si nezaviroval, jenom jedno firemní PC se zakódovalo ransomwarem poté, co na XP přestal fungoval antivir od MS a chtěl jsem se podívat na přílohu emailu s názvem shodným s názvem konkurence. A to jsem ji ani úplně neotevřel a nespustil.

Ke cti mi zase slouží, že jsem jej ale dokázal bezpečně rozkódovat a nepřišel jsem o žádná data, byť jsem neměl vůbec zálohu (to mi ke cti neslouží :-D). A to prosím, ten PC běží od roku 2002 a tohle byl první můj takový případ! Stejný PC jednou zaviroval zaměstnanec, ale jelikož jsem tam měl TeamViewer, tak jsem jej byl schopen oživit i z 2.000 km vzdálené destinace, kde jsem byl na dovolené, takže úplně blbý asi nebudu.

Ne, ty to nechapes. V dobe XP byl Administrator (spravce), to byl defaultni uzivatel po instalaci a na nem domaci samoadmin provozoval PC. Na tomto uctu byl pristup ke vsem systemovym souborum. Proto tu byla rada, aby si takovy samoadmin vytvoril jeste jeden ucet s pravy "User", ktery nemel pristup k systemovym souborum (rozumi se pristup pro zapis). Bylo to trochu krkolomne, protoze vznikal problem, ze nektere tehdy rozsirene zkriplene programy jako byla Java, jak jsem popisoval, se s uctem "User" neumely srovnat. Proto nekdo na vlastni nebezpeci pouzival Admina a nekdo to resil pres Usera s vetsim zabezepecenim.

Microsoft situaci nakonec pochopil a pro Visty pripravil UAC, ktere dela to, ze defaultnimu uzivateli "Spravci" prideli administratorska prava jen na vyzadani "Spustit jako spravce". Jinak ma i tento vychozi uzivatel jen prava typu "User".

Takze ne, nepouzivam Spravce, pouzivam jednoho jedinneho uzivatele s pravy User, kteremu mohu pridelit vyssi opravneni jen pres "Spustit jako spravce".

Ja ale pouzivam PC sam, nepotrebuji vic uctu. Jestlize na tve PC bude pristupovat vice uzivatelu, tak muzes:
1. Postupovat tradicni cestou jako v XP (Admin na instalace + Useri na pouzivani PC)
2. Sam pouzivat defaultniho uzivatele, ktery pracuje v rezimu User a ma moznost ziskat vyssi opravneni pres "Spustit jako spravce" (zapnute UAC) a zbytku rodiny dat uzivatele s User opravnenimi.

Jinak viz ledni brtnik, ktery situaci vystihl, nestahuj warez, neinstaluj kriplware, zalohuj systemovou partitions + data, predrad router s firewallem. Spatny neni mit nainstalovan Personal firewall na PC pro zabraneni pristupu moznych trojskych koni ven. (A nakonec stejne zjistis, ze mas procesor Intel deravej jak cednik, pres kterej proleze vsechno. :-D)

Ja ale pouzivam PC sam, nepotrebuji vic uctu. Jestlize na tve PC bude pristupovat vice uzivatelu, tak muzes:
1. Postupovat tradicni cestou jako v XP (Admin na instalace + Useri na pouzivani PC)
2. Sam pouzivat defaultniho uzivatele, ktery pracuje v rezimu User a ma moznost ziskat vyssi opravneni pres "Spustit jako spravce" (zapnute UAC) a zbytku rodiny dat uzivatele s User opravnenimi.

Tohle chápu a kulatou krychli asi nevymyslím, ale jsme zase na začátku, co zvolit a jak nastavit systém, abych jej pak nemusel měnit, když zjistím, že jsem to pochopil a nastavil blbě. Hodně věci lze změnit dodatečně, ale třeba takové názvy složek již pak nezměním nebo je změní velice těžko. Kdysi jsem se o to pokoušel a dostal jsem se do takových hlubin systém, o kterých jsem vůbec netušil, že tam jsou, ale stejně pár maličkostí jsem nedokázal dotáhnout do konce.

Tak buďto mohu jít 1. navrženou cestou, ale pořád je tu dilema, na co použít MS účet a na co postačí lokální. Pokud použiji MS účet na Admina i na Usery, tak se mi bude synchronizovat nastavení a Store programy Admina, ale programů 3. stran se to stejně asi týkat nebude a Useri nebudou moci využít nainstalované Store programy. Otázkou je, jestli Admin bude nějaké Store programy vůbec potřebovat, tudíž jestli má MS účet u Admina vůbec smysl. U Userů se budou synchronizovat jenom Store programy, názvy účtů a emaily si už dokáži přizpůsobit, ale zase teď jsem si všiml hlášky, že všechna data se ukládají i online, což samozřejmě nechci. Chci využít online služby jenom výběrově a tuším, že to bude další boj s nastavením toho co chci a co lze.

2. navržená cesta je mnohem jednodušší, ale jelikož tam není potvrzování heslem, člověk musí pečlivě číst a analyzovat, co mu systém píše a také si dobře hlídat počítač, aby mu za něj v nestřeženém momentě nesedl někdo cizí a neodsouhlasil nějakou blbost. U nás třeba švagrová potvrzuje automaticky všechny dotazy systému bez toho, aby je pořádně četla!

Mimochodem, neporadí někdo, jak jednoduše přejmenovat složku konkrétního účtu? Název účtu a email již umím jak u lokálního, tak i u MS účtu, ale složka se vytvoří při inicializaci účtu a pak se již nemění.

Chyba je zkratka nekde u tebe.
Nevim kterou verzi Windows 10 mas presne, ale i na mém lokalnim "standart" uctu bez Admin prav mam Windows Store normalne dostupny. A to mam spustene a pouzivam Windows 10 jen ve virtulce (Hyper-V) pres Windows server.
Kdyz chci nainstalovat nejakou aplikaci, nebo hru co jsem zakoupil, tak jen ve store, kdy zadas "install" a vyskoci ti to okenko kde se muzes prihlasit Microsoft uctem, zadam muj mail@hotmail.com, zadam pouzit ucet (prihlaseni) jen na tuto instalaci. Nemusim nic menit, nebo prohazovat ucty.

Aleluja ! :-)

na co použít MS účet a na co postačí lokální.

- Jestli nepotrebujes byt stale online a synchronizovany, tak pouzij klasicky "standartni" local a dle potreby se "v aplikaci" prihlas MS uctem. MS ucet, je spis prejit na celé tvé PC, kde po pripojeni se vzhled, cloud, nastaveni prispusobi tvému uctu, na jakém koliv PC.
Kdyz se prihlasis na jiném PC s Windows 10, budes mit vse zpet, jako by jsi byl na tom samém PC, coz byla podstata uzivatele s MS uctem, jako pokracovat v praci nehlede kde jsi, pomoci nejakych cloudovych sluzeb vazané na tvuj ucet/hotmail od Microsoftu, jiz v tvém upraveném prostredi..
LOCAL, mistni je spis takovy "cisty" ucet.
* Jak uvadis, kvuli synchronizaci. Kuprikladu ja tak pouzivam poznamkovy blok, nebo nejaky SW kde mam ulozené porojekty, mesicni plany, zapisy, veskeré poznamky ulozeny pod MS uctem (pro mne MS ucet = mujmail@hotmail.com)

Myslíš lokální jako nový lokální nebo lokální alias MS účtu? Ono to taky není jedno a to samé. Teď mám v PC jeden MS i jeho lokální alias a jeden čistě lokální. Jak ale fungují, ví jenom Bůh ...

Právě proto jsem to chtěl vysvětlit od někoho, co to má v malíčku a nezjišťovat to takhle složitě různými pokusy.

Synchronizaci bych chtěl jenom ruční, respektive jenom jako další online disk, který použiji jako prostředníka mezi různými PC. Zatím se to synchronizuje automaticky. :-(

Lokalni myslim normalni "standartni"
Kdyz provedes cistou instalaci Windows 10, hned na zacatku mas zadat tvuj MAIL (hotmail), nebo pod tim je i méne vyrazna moznost "vytvorit uzivatele, ucet s ne microsoft ucet", kdyz ho zvolis tak odlikas pripojeni Wifi, zadej jméno etc pak se spusti Windows 10 a tak mas prvni ADMIN ucet. (ten prvni ucet po instalaci je Admin)
V tvom prvnim ADMIN uctu, kterym jsi ten Windows instaloval, pak vytvoris nového "standartniho" local uzivatele bez uctu microsoft. V tom samém okénku musis videt, jaka prava tomu uzivateli chces priradit. ADMIN nebo STANDART, nastavis mu STANDART.
* Lokalni, mistni ucet znamena ze je fyzicky jen na tvém PC (muze byt standartni, jak Admin, to zvolis ty pri jeho tvoreni, tak jak donastaveni nejakych dalsich omezeni, zamku, heslo etc). MS ucet je sice taky na tvém PC, ale muzes pouzit a pripojit se i na jiném PC s Windows 10 a pokracovat v tom, co jsi zacal na jiném PC.

Ale na tom dalším PC musím vytvořit svůj MS účet, kdy se budou data ukládat i lokálně, že? Po finálním ukončení práce pak musím účet z daného PC kompletně odstranit, správně? Tak že nic na krátkodobou práci v řádu desítek minut, ale spíše v řádu hodin, dní nebo pro synchronizaci s novým PC?

A jaký je rozdíl mezi lokálním aliasem MS účtu a plně lokálním účtem? Ten první má ve Windows stejnou složku s MS účtem, takže asi úplně samostatný nebude, ale zase přepnutí mezi nimi není nic jednoduchého a rychlého ...

Ale na tom dalším PC musím vytvořit svůj MS účet, kdy se budou data ukládat i lokálně, že?

- Ten uz vytvoreny je, tim se jen prihlasis. Je vazany na tvuj MS ucet. (ukladani zalezi, jsou lokalne i cloudove, aby jsi k nim mel pristup i offline neni to Thin client)
- Ten zbytek, vubec nechapu co pises, nebo o cem se presne bavis (hlavne to prepinani uctu, lokalni je lokalni né vic né min, né plne). Kdyz chces, tak muzes vyuzivat sluzeb MS, jen v urcitych aplikacich a to pod lokalnim uctem bez potreby vytvareni dalsiho uctu MS. Treba takovy hotmail. Muzes byt na neho prihlasen, aniz by jsi na PC jak rikas vytvarel MS ucet zvlast.
* Kdyz dejme tomu stahnu hru FORZA bez uctu MS, tak budu vzdy zacinat od zacatku, kdyz pak preinstaluju Windows zmizi i SAVE-GEME, kdyz tu hru nainstalujes pres MS_Store jak jsi psal vyse "ze po tobe vyzaduje prihlaseni" pres prihlaseni pomoci tvého MS uctu (hotmail), "jen v té hre" budu pod mim MS uctem a budu v té hre pokracovat kde jsem skoncil..

Jak je vytvořený? Mám MS účet, který mám propojený s W10 na svém PC. Když chci dělat na jiném PC pod svým účtem, musím jej nejdříve propojit i s W10 na daném PC, kdy se vytvoří i lokální složka na daném PC nebo ne? Nemohu se přece přihlásit k svému MS účtu z cizího Windows účtu.

Ve zbytku píšu, že W10 mají jak online účty, které se ale dají používat lokálně, tak i lokální účty, které se asi dají používat online (nemám vyzkoušeno). Vytvořil jsem si MS účet jege@msneco.xy a lokální účet LOK. Na přihlašovací stránce mám jege@msneco.xy a LOK, v Users složky jege a LOC. jege@msneco.xy mohu přepnout na lokální JEG a na přihlašovací obrazovce mám JEG a LOC, ale složky v Users zůstanou jege a LOC. JEG mohu kdykoliv znovu přepnout na jege@msneco.xy, takže bych řekl, že JEG a LOC nefunguji úplně identicky.

Edit: Takže jsem to vyzkoušel i opačně, t.j. založit lokální účet Fany, vytvořila se složka Fany, připojil jsem k tomu MS účet frantisek.omacka@gmail.com s uživatelem Franta a mám účet Franta se složkou Fany a emailem františek.vomacka@gmail.com! Takže původní zadání splněno, umím založit účet s požadovaným názvem účtu i názvem složky a umím ho propojit s konkrétním emailem bez toho, abych musel mít další nepotřebné účty a/nebo emaily.

Teď ještě promyslet, jakou strukturu účtů vlastně udělat, co nechat offline a co online a ještě pochopit rodinné a nerodinné účty. :-p

Tak složku Fany jsem uvedl jenom pro příklad, jelikož jsem ještě nevěděl, jestli lze mít u složky delší názvy než 5 písmen. Při založení MS účtu ve Windows se totiž do názvu složky zkopíruje jenom prvních 5 písmen, tudíž by to nebyla složka Franta, ale jenom frant. Proto jsem použil jako název složky fany. Ovšem pokud se nejdříve vytvoří lokální účet, tak název složky je podle názvu účtu a to včetně délky a velikosti písmen.

Prijde mi, ze situaci zbytecne dramatizujes. At si kazdy pouziva co chce. Admina bych dal urcite na lokalni ucet.

Ja mam doma na PC jen ten lokalni ucet, ale na chalupe mam MS ucet kvuli sprave licence za Windows a jeste par vecem, co jsem zkousel. Problem neni ani s jednim. Ikdyz slysel jsem, ze mel nekdo problem, kdyz si na jeden MS ucet licencoval vic kopii Windows 10 na ruznych pocitacich.

Já neradím, jen píšu, jak to mám já. Nikdy jsem účtům, právům atd. nerozuměl - a neřešil to - nemohu tedy poučovat jiné :)
A vím, že to není nejbezpečnější.

Je to podle mě v prvé řadě o chování se. Pokud jako síťový superadmin s nejvyššími možnými právy budu na PC zkoušet všemožné zaručené s/n generátory, které mi umožní bezplatně se připojovat na placené bigtits sajty, vlastně si trest zasloužím…

Právě proto jsem to začal řešit předtím než finálně nastavím NB, abych pak nemusel litovat, že jsem to nastavil blbě a případná změna by byla zbytečně složitá. Nesnáším totiž, když mám účet Petr a složka se jmenuje Pavel a já ji nedokáži kompletně a bez rizika změnit na Petr.

Různé cracky a generátory S/N nepoužívám, když je nouze nejvyšší, tak zkusím na Youtube najít demo takového generátoru a vyzkouším pár S/N vygenerovaných ve videu. Kupodivu to občas zafunguje.

Kdysi tu působil evangelista Vladimir, jeho články (napasované ještě na XP) jsem sice pečlivě četl, ale stejně jsem se jimi neřídil. Jen dodám, že jsem za Mikrotikem se zakázaným jakýmkoliv přístupem na něj zvenčí.

vladimír měl dobré zásady a dávaly smysl. praxe bývá různě ohnutá, ale člověk by měl vědět proč a co si může dovolit.

to s tím routerem před domácí síťkou je zásadním pomoc:
- nejsi neznalý = nestáhneš malware z klikacího netu. zároveň nemáš lokální v síti za routerem nekontrovatelné debily "servisáky", kteří do ní zatáhnou cokoliv - ve velké firmě jde hodinový výpadek do miliónů.
- víš že máš v síti pracovní pc = neinstaluješ warez, kriplware (zkus na ten pc s tvými admošskými právy pustit vnuka)
- zálohy jako rychlometoda souhlasím a řeším podobně. sice fyzický (i ssd) disk vždy rozdělený na systémové c: a datové d:, na kterém přistávají i obnovitelné zálohy oddílu c:, z d: se pak při výskytu nové zálohy kopírují na nas. je to rychle obnovitelné, při havárii disku zůstává nas.
- když vynecháš retardy, kteří ti do sítě dotáhnou zavirovaný ntb/flashku a ten vir ručně spustí, zůstává jednou z mála cest nákaza síťovým virem napadajícím zranitelné služby. předřazený router tomu dost účinně předchází.

Takže po několika hodinách různých pokusů jsem zjistil, že mohu mít jak lokální, tak i online účet s libovolným názvem účtu, libovolným názvem složky i libovolným emailem a plynule přecházet mezi online a lokálním typem účtu.

U lokálního stačí založit účet s požadovaným názvem složky, vytvoří se složka, účet lze pak libovolně přejmenovat, ale složka zůstane s původním názvem, který lze jenom velmi obtížně a s nejistým výsledkem změnit. Pak si přejmenuji účet na požadovaný název, pokud je to zapotřebí a připojím k účtu nějaký vlastní email na libovolně doméně. Tím si vlastně vytvořím i MS účet, akorát oficiálně nejsou propojené, ovšem když zadám Připojit s MS účtem, tak se mi lokální účet propojí s MS účtem. Moc valný význam to nemá a slouží to asi hlavně k lepší synchronizaci nastavení a dat. Kdykoliv se to dá rozpojit a přejít na lokální účet. Při propojení s MS účtem se změní i název účtu podle Jména u MS účtu, který se nastaví automaticky podle názvu před @, ale stačí to na https://account.microsoft.com/profile/ opravit a opraví se to i v PC.

Kdykoliv se to dá rozpojit a přejít na lokální účet.

toto mě fascinuje: mít thread s desítkami reakcí, ve kterém usilovně zakládáš ms účet, abys ho pak změnil na lokální.
ten odkaz 365 tipů (pro/proti) jsi asi nečet. a další pro inspiraci.

dále žasnu nad touhou neustále vymýšlet přejmenování už založených účtů. při nevhodném názvu lze založit nový a starý zrušit. jen při delším užívání chápu, že už ho necháš být a přejmenuješ jen uživatele. k tomu jak na změnu emailu.
a možná i frikulínské win10 znají kopírování profilů: control sysdm.cpl,,3 a kopírovat do...
(obrázky převzaty z oblíbeného seriálu o bezpečném nastavení, i když m$ ve win10 naučené postupy zase zahodil a stejně jako ty znovu vynalézá kolo ... / odkaz na další díly)

na závěr první technická - doporučuju v username nepoužívat mezery a diakritiku.
druhá - co nechceš instalovat x-krát a nastavovat od nuly: vyhni se aplikacím, které se místo do programfiles instalují do profilu uživatele.

Tak kdybys mi to poradil a stručně vysvětlil hned na začátku, tak jsem to nemusel půl dne zkoušet metodou pokus a omyl. Na některé odkazy jsem včera natrefil i sám, jiné jsem neviděl, ale dobral jsem se k tomu sám, např. jak změnit email u MS účtu, ovšem pokud je daný název emailu již obsazen, tak těžko dosáhnu shodu mezi názvem účtu, složkou a názvem emailu.

Mimochodem, zjistil jsem, že standardně nastavený MS účet není to pravé ořechové, jelikož netoužím po online synchronizaci VŠECH svých dat, spíše bych chtěl využívat One Drive jako cloudový disk v systému. Možná poradíš, jak toho dosáhnout, aby se data automaticky nesynchronizovala a One Drive by byl jenom jako další disk v systému.

Nelze, OneDrive je synchronizacni disk, na lokale + v cloudu. Kdysi to slo obejit a pripojit OneDrive jako sitovou slozku a pak se to chovalo, jak bys chtel, ale co vim, tak tahle moznost byla zrusena. Takze maximalne najdes mozna nejaky hack, jak to obejit, jestli vubec lze. Ja to dal nezkousel, vyhovuje mi synchronizace.

Takže každý můj dokument má i MS? To se mi moc nelíbí! A co kdybych smazal nebo přejmenoval složky na One Drive, takže by se nesynchronizovali s PC a namísto toho založil nové, kam bych zapisoval to, co chci mít online? To jest vnutit One Drive vlastní synchronizační složky?

Jak jednu složku? Já je tam mám po instalaci 3 - Dokumenty, Obrázky a Plocha. A když chci odstranit třeba složku dokumenty, tak mi to vyhrožuje, že ji odstraní i z PC. A nepomáhá ani její přejmenování na One Dřive, stejně se synchronizuje s Dokumenty na PC. Chci na One Drive smazat stávající složky, které se mají zálohovat a založit nové, kam budu ukládat jenom data, které chci mít online.

Tak video v angličtině mi pomůže fakt nejvíc ...:-D

Jednak se hrozně nerad dívám na instruktážní videa, když lze něco mnohem rychle popsat textem a kromě toho, anglicky neumím a video v Translatoru nepřeložím.

Český popis jak zrušit synchronizaci Dokumentů, Fotek a Plochy, ale současně ponechat synchronizaci vlastní složky by nebyl? Já jsem to zatím nikde nenašel.

A kde je tam, prosím, napsáno, jak zrušit synchronizaci složek Dokumenty, Fotografie a Plocha? Našel jsem tohle:
Změňte nastavení synchronizace - Přejděte do OneDrive a pravým tlačítkem myši zvolte ikonu Windows v systémové nabídce, kde najdete možnost úložiště OneDrive - Nastavení synchronizace.

, ale je to tak neurčitě napsáno, že to nenajdu. Co to je přejít na One Drive? Spustit One Drive? Otevře se Průzkumník. Kliknu na One Drive pravý tlačítkem a Nastavení synchronizace tam nemám ...

Tak klikas na spatném miste, nebo jen na nejky odkaz na slozku (smerujici OneDrive).
* Musis tam mit minimalne pozastaveni, jestli to tam nemas, tak klikas na blbém miste nebo na spatnou vec. Na ten link od "dsa" jsi neklikal urcite (podle té odpovedi), nebo jsi to necetl

Český popis jak ..

PS : Clanky v jiném jazyku jak "Cesky", se daji prelozit, tak neblazni a nedelej z toho takovou vedu ze neco neni vylozene napsané cesky.

Takže jak obvykle, musím si poradit sám. Nevím, jestli je to přesně to, co potřebuji, ale když v OneDrive-Nastavení-Automatické ukládání-Aktualizovat složky zruším ochranu dané složky, tak se přestane automaticky synchronizovat, ale přitom jiné chráněné složky se normálně synchronizují a do nechráněné složky mohu ručně kopírovat a mazat vybrané soubory bez toho, aby to mělo nějaký vliv na soubory na disku! :-p

Opravdu nerozumim co tam stale resis (a uz vubec né tu potrebu prihlasovat se maily, nebo dokonce gmailem, navic kdyz nechces synchronizaci), ale nic obchazet nepotrebujes, staci jen pravy klik na slozku (nebo ikonu, ktera muze byt v defaul maskovana) "OneDrive" -> "neaktualizovat" (prerusit). Pak se te zepta jestli jsi ses jisty, zadas ANO.
(Nezlob se na me, ale po bezmala 100 prispevku a jsi stale tam kde jsi byl, myslim ze je na case se s tim bud naucit pracovat, nebo za to posadit nekoho jiného, je mi lito)
* Nebo viz odkaz od uzivatele DSA.

A funguje Ti pak automatická aktualizace, když máš synchronizaci vypnutou? Já když vypnu tuto ochranu, tak se vypne i synchronizace a One Drive se chová jak síťový disk a složky Dokumenty/Obrázky/Plocha na One Drive a PC se nesynchronizují, ale mohu do nich zapisovat rozdílné soubory ...