Linux mi zapsal disk a přestal fungovat
Zdar,
mám starší počítač na který jsem se rozhodl nainstalovat linux, aby mi neunikly zlepšováky tohoto skvělého systému a odpočinul jsem si od nefunkčních Windows 10.
Protože mám rád *buntu varianty distribuce linuxu, tak jsem se rozhodl pro linux Mint, se kterým mám své zkušenosti a říkal jsem si, že za těch několik let jistě ušli dlouhou cestu a bude to dokonce i fungovat.
Provedl jsem tedy čistou instalaci z aktuálně staženého image na DVD, nastavil disky, uživatele atd. Disky jsem dal 15GB na "/" a 40GB na "/home", to staci s odřenýma ušima Windowsum, tak to bude jistě stačit i linuxu a to bohatě, linux není tak nenažraný jako Windows.
No instalace dokončena, mě to i přihlásilo. První co jsem si říkal, že bych měl mrknout, kolik si to vzalo místa na disku a bylo to skutečně v pohodě "/" si vzalo nějakých 8GB, takže po instalaci jsem měl furt 7GB místa. Musel jsem ale od PC odejít, tak jsem ho vypnul a zapnul až za 3 dny. Nabootovalo to, přihlásil jsem se a pak to začalo, disk začal zuřivě hrabat a hrabat, nevěděl jsem co mám dělat, ono to furt hrabalo a nevím co se v tom PC všechno dělo, ale nešlo dělat nic jiného jak ten disk furt hrabal a hrabal. Jenže já jsem zkušený uživatel, tak jsem promptně spustil utilitu "disky", která se po minutě dokonce i spustila, abych zjistil, že zbývá 20MB volného místa. Vůbec jsem to nemohl pochopit, přeci by ten úžasný linux nedovolil nějakému tomu hackerovi, aby se mi připojil do PC a nahrál mi tam bůh ví jaké sprosťárny. Rychle jsem PC vypnul.
Odpojil jsem ho radši od internetu a zase zapnul. Bohužel se dostanu jen do přihlašovací obrazovky a dál mě to nepustí. To je nějaká provokace, ten mnohými preferovaný bájný systém zkapal okamžitě po instalaci. V Microsoftu by čuměli, tohle neuměj ani Windows 10 po jarním updatu.
---
Dotazy jsou:
1. Dá se s tím něco dělat nebo mám toho šmejda rovnou vykopat z disku?
2. Dá se nějak tohle možná v linuxu normální chování vysvětlit i neznalým smrtelníkům, kteří se zatím trápili na Windows a linux chtěli jen zkusit?
Pozeram, ze si si problemy z hernej uz preniesol aj na pc.
Mint nepoznam, ale predpokladam, ze tak ako ostatne distra ma ochranu proti zapisu /, cize nechava si 5% rezervovanych pre seba, cize nie je mozne zapisa disk naplno a znefunkcnit tym system.
Co si porobil netusim, pretoze tvoj popis je vagny, takze poradit sa ti nedal.
Spusti ho v nudzovom rezime a pozri si co a kde ti zaplnilo ten root.
V cem je muj popis vagni? Muj popis je zcela presny, PRESNE takto se to cele odehralo a ja pozaduji od linuxovych geeku vysvetleni, abych si snad nezacal myslit, ze je ten Linux Mint uplne k prdu. (Mam v tom PC jeste jeden disk, tak na nem prubnu Fedoru, uvidime jestli to bude lepsi.)
Radu si dostal, zariad sa ako chces.
Tak jsem mezitim jestli se dockam odpovedi na muj prvni problem zkousel na druhem disku jineho debila - Fedora 31 a zde neprejdu ani pres instalaci. Chtel bych, aby prvni oddil na disku bylo "/" (bude to sda1), druhy oddil sda2 by bylo "/home" a na konci disku by byl oddil swap jako sda3. Nejde to v instalcce ve vlastnim rozdeleni disku nastavit, dela si to co chce, asi to nejde ze?
Tak se omlouvam, v instalacce je neco co se jmenuje smysluplnym a kazdemu zcela zrejmym nazvem BLIVET a tam to jde nastavit, tak jak potrebuji. Uvidime dal, jestli se s Fedorou dostanu dal nez s Mintem.
v prvni rade bych bootnul nejake live distro z flashky (puppy, slax atd.) a hledal co tam sezralo tolik mista. Dale podle toho - svepravny jses, s pocitacema prej (ehm) umis...
Aj Linux používa indexáciu všetkého možného a nieje to také ľahké vypnúť.
a) dal bych víc pro /.
b) snad není problém to nainstalovat znova.
c) po instalaci probíhají aktualizace.
Tohle bude výživný, tohle si dám do oblíbenejch.
Nainstaloval jsem Fedoru na druhy disk, tak budu zatím zkouset tohle distro. Když tak napisu, jestli je Fedora ok nebo taky naprd, ale teda první postřehy jsou az na tu neintuitivni instalacku spis pozitivni.
Nasledne se ale urcite k tomu druhemu disku s Linuxem Mint vratim a zkusim zjistit, co to tam ten smejd delal, ikdyz vidim to spis beznadejne, takze temu nechavam otevřenou.
Citujem"
Jenže já jsem zkušený uživatel, tak jsem promptně spustil utilitu "disky", která se po minutě dokonce i spustila, abych zjistil, že zbývá 20MB volného místa. Vůbec jsem to nemohl pochopit, přeci by ten úžasný linux nedovolil nějakému tomu hackerovi, aby se mi připojil do PC a nahrál mi tam bůh ví jaké sprosťárny. Rychle jsem PC vypnul.".
Si trtko a všetko možné, len nie skúsený užívateľ. Zober si na dvor svojho káčera na motúzku.
Tak to teda nevim, to se mi ještě nestalo. Na starším počítači mi několikrát vytuhnul mint 19 (aktuální verze stahovaná někdy v červenci), vypadalo to, že má trochu problém s obrazovkou, tak jsem zkusil něco jiného a jak fedora tak open suse tam běhá rychlejc než XP.
Je fakt, že já nemám zapnuté aktualizace, nemám rád, když se mi PC mění pod rukama, linux je sice nemá tak agresivní, ale třeba už firefox, když se mi naposledy zaktualizoval, nestačil jsem se divit, nezůstal na kameni kámen.
Na hlavním počítači mám Mint 18 a schválně koukám na obsazené místo, volných 77 ze 105 GB, což by znamenalo obsazených 28 giga. Jsou v tom ale programy, takový matlab , nemám představu kolik z toho DVD na kterém se dodává jsem upotřebil (nemám koupené všechno), tipuju 1-2 GB k tomu připočítat, že mám víc verzí, tedy vynásobit to čtyřikrát no a další software. Jinak mám vyzkoušené, že na mint stačí 32 GB fleška s velikou rezervou, myslím že se uvádí 8 GB jako minimum, ale 8 GB mám vyzkoušené, že nestačí, i když to instalátor tvrdí, ale 16 GB už ano.
Dávam 666 + za Fedoru. Fedora je naj distro. Používam už 16 rokov a iné by som ani nechcel. Je pravda, že je to testovacie distro pre veľký RH, ale za to sú v nej najnovšie technológie a to skorej ako v iných distrách a sú lepšie odladené ako v iných distrách. Akurát sa mi zdá, že poslednú dobu sa snažia prerobiť Linux na Windows. Aktualizácie sa ťahajú skryte a inštalujú sa až po reštarte. Už chýba len modrá obrazovka.
Linux Mint je velmi dobrý - rozhodně to není šmejd.
Sám sis rozdělil a nastavil disky a pak se divíš, že "něco" nefunguje. A na konci toho slohu píšeš, že jsi neznalý.
Nainstaluj to "normálně" jako "pro blbce". Tím ověříš, že daný systém skutečně s tvým HW funguje. Pak si můžeš hrát dál.
Pokud došlo místo na disku, s největší pravděpodobností se disk zaplnil logem. A ano, tohle umí i Windows.
Sice ten disk možná můžeš připojit někam jinam a místo uvolnit, ale to se bleskurychle zaplní (ne, to Windows opravdu bleskurychle neumí :)
Je docela možné, že je nějaký problém s konkrétním HW - anebo možná firewall?
Podívej se, které logy nabobtnaly a v nich i najdeš, co je za problém.
Těžko radit, když postup, který jsi uvedl, opravdu NENÍ kompletní. Něco jsi udělal, ale tajíš, co to bylo.
Nu, je to pro nás oba stejně ztráta času, protože ty jsi už rozhodnutý, že Linux je šit a že Windows jsou lepší.
Ten vtip o hackerech nebo o utilitě "disky" asi není vhodný - spíš tím odradíš někoho, kdo by ti chtěl poradit.
Tak nezdržuj ani sebe a ani nás a šup zpátky k Windows :)
V podstatě jsem chtěl napsat to samé, jen né tak ostře.
Redmarxi, ten systém instalujete vytvořenou flaškou pro EFI na disk GPT, nebo Legacy na MBR?
(protože nikde nevidím že by jste se o vytváření EFI (ESP, efi) oddílů zmiňoval. U volby automatického rozdělení se Vám vytvoří automaticky)
Jak již zminoval KNOVA, partition nemůžete nastavit jen jak se vám zachce a také bych vám doporučil nechat provést nastaveni partition "automaticky" popřípadě zvolte LVM (Logical Volule Manager, u kterého neexistují žádná "divna" omezeni jako u oddílů (primární, rozšířená atd) jestli ten disk, nebo těm diskům bude chtít po instalaci upravit partition) .
Ten zásek bude pravděpodobně pocházet po upgrade jadra kernel, zavedení ovladačů .
Uvádíte že jste zkušený uživatel, tak pravidla nastavení (nebo obnovení předešlé verze) kernelu před distribucí záplat by pro vás neměl být problém, tak jako nahlédnutí na LOG, syslog (Log File Viewer) přes terminál (pro jasnější představu o prostoru, který každý soubor zabírá ve složce /var/log : ls - lha /var/log.
Stači aby jste při spuštění zvolit (debug) bez obrázkového GUI s výpisem /"verbose no splash debug".. " -- v," (úpravou GRUB) což vám umožní sledovat na obrazovce tradiční zobrazení výstupu jádra, co bylo nebo naopak nebylo zavedeno, errors.
(ovšem i přes dlouhý a popis mi tam chybí přesnější a užitečnější informace, které by vedli k nějakému závěru a cestě za řešením).
Tak rika o sobe, ze je zkuseny uzivatel, ale instalaci by mel provadet spravce, ktery o tom aspon neco vi - a to on zcela jiste neni.
Zkuseny uzivatel a zkuseny spravce jsou na sobe naprosto nezavisle pojmy, dany clovek muze byt oboji, pouze jedno z toho, nebo ani jedno.
LVM vřele nedoporučuji.
Co mas proti lvm?
Jaké grafické prostředí máš použité? Někdy po aktualizaci tohle dělala jedna verze Plasma, když bylo použito nějaké téma. Zkus nabootovat do konzole a smaž ~/.config (nebo ho přejmenuje na .config.old). Sice ztratíš nastavení, ale mělo by se to rozjet. Můžeš také smazat komplet ~/.cache. Nehoráznou pomalost může také způsobovat soubor ~/.kde/share/apps/kfileplaces, v klidu smazat. Můžeš také zkusit nainstalovat prostředí MATE, je daleko méně náročné a velice rychlé.
Fedoru jen doporučuji, instaloval jsem jí snad 100x či více na mnoha strojích, nikdy nebyl problém.
Před doporučováním někomu něco jen tak mazat, tak by nemuselo být od věci nejdříve doporučit ty soubory ke smazání zálohovat , alespoň přes :
(zkusit to promazat může (purge updaty po kterých problém nastal) i když za mě nevím jestli něco takového na čistě nainstalovaném OS má cenu, ale přinejlepším mu to pojede, když né tak to může vratit ;) )
Napsal jsem, aby adresář .config přejmenoval. V Linuxu se místní konfiguráky můžou v klidu smazat (pozor, to neplatí pro /etc/), vytvoří se nové a jestli to někdo pokazil nějakým nastavením, jen dobře. Důležité soubory bych samozřejmě doporučil zálohovat. .
Adresíř .cache rozhodně není nutno zálohovat, jsou to jen soubory pro rychlejší přístup, udělají se v pohodě nové dle potřeby. Po čisté instalaci se mu mohly stáhnout nějaké updaty, čerti vědí takto na dálku, co se stalo, jen hádám. Ani nevím jaké GUI používá.
Podle mě už to stejně přeinstalovat něčím jiným :)
Asi ano, Widema
Ani by me nenapadlo, nejsem blazen. Pouzivam samozrejme klasiku mbr + oddily.
---
Jinak teda este jednou mne tu nekdo da do vlakna bud mojeho nebo kde odpovidam nejaky canc typu: pouzivej linux na misto Windows 10. To si zkuste a budu tu radit, ze jste to nezazili!!!
Nicmene teda dobry napad ode me udelat na starem pocitaci zkousku linuxu. Clovek si to neuvedomuje, jak ty Windows 10 uzasne pokrocily a jak jsou skvele. Casto to mame tak, ze vidime jen ty chyby, ktere tam jiste jsou, ale neuvedomujeme si to dobre, to co ten system dela tak skvelym.
Pak, kdyz prijdete nekam jinam a zkusite neco jineho, treba ja ted ten linux, tak zirate, jak je ten linux pozadu.
Zacneme u te lepsi distribuce:
Fedora 31
Naposledy jsem zkousel nejakou 22ku a od te doby se moc nezmenilo, v zakladu neni skoro zadny software, takze treba jen obycejny prehravac videa (mpv) musite nejprve hledat na internetu repositar a ten pak prikazovym radkem pridavat do Fedory. Obcasne tomu pada menu aplikaci a je potreba restart (mozna staci jen odhlaseni). Stale to neumi zapnout numlock pred prihlasenim a teda zase potrebujete stahnout na to program a pres bash si udelat konfigurak. Instalace notepadqq (bezne pouzivam na Ubuntu) mi hlasila kolize souboru a neslo to nainstalovat. Zatim jsem neprisel vubec na to, jak nainstalovat grafiku od NVidie, predpokladam, ze tam je v zakladu svobodny ovladac Nouveau, ktery je stale polofunkcni a obrazovka "scroluje" jak na Windows, kdyz pouzivate zakladni VESA ovladac pred instalaci ovladace od NVidie. Menu aplikaci se neda uzivatelsky menit a je treba si to zeditovat rucne, dost zdlouhave a neintuitivni.
Jinak teda system je v zasade funkcni, akorat je pro uzivatele navykle na Windows 10 tezko uchopitelny. Spis bych rekl, ze je to vhodnejsi pro lidi, kteri by chteli odejit od Apple a hledali neco ala Mac na PC. Je docela mozne, ze vyvojari miri timto smerem a prave Apple je jim designovym vzorem. Asi teda chapete, ze me Fedora s Gnome prilis nenadchla, nicmene je mozne ji pouzivat, jen by to chtelo mensi zaniceni fanousku, aby s timto distrem zase tak moc neprudili, porotoze do dokonalosti ma daleko.
Linux Mint 19.2
Nemohl jsem prilis vyzkouset jedno z defaultnich prostredi MATE, protoze system se jebnul. Zaplnilo se misto na disku do posledni mrte a jeblo se to. Nastartoval jsem tedy system v recovery modu a zkoumal, kde se to jeblo. A velmi rychle jsem na to prisel. Mint si hraje na Windows, ale je to velmi nedokonala hra, kterou nestoji za to podstupovat pro zadneho uzivatele, ktery ma vsech pet pohromade. Na disku jsem totiz nalezl slozku /timeshift, jez mi spolkla 6,2 GB dat!!! Nevedel jsem co to je za slozku, rozhodne to neni zadna systemova slozka linuxu, tak jsem hledal na webu a nalezl:
https://www.linux-mint-czech.cz/2013/11/timeshift-linuxova-alternativa-pro-vytvareni-bodu-obnoveni/
Mint si udelal neco jako body obnoveni na Windows. Ale bude to chtit chlapci jeste hodne prace nez vam to zacne fungovat. Zatim to mate uplne rozbite.
Od dalsich pokusu s Linuxem Mint upoustim, toto nemam zapotrebi.
Rad bych si na jare vyzkousel nove Ubuntu LTS. Tohle distro bylo vzdy to prave pro domaci uzivatele, ale v soucasne dobe jsem na pochybach. Ubuntu totiz pred par lety opustilo vlastni vytribeny design Unity, se kterym mam zkusenosti a vzdy se to dalo dobre pouzivat a preslo na stejne prostredi jako ma v defaultu Fedora. Dalsi moznost je ozkouset nejake alternativni prostredi typu KDE, coz mozna zvazim.
Dotaz je tedy zodpovezen a tema ukoncuji s vystrahou vsem, kteri by chteli nahradit Windows 10 nejakym lepsim systemem, takovy neni.
Nevím, jestli tento příspěvek je ironie, humor, zlomyslnost nebo dokonce zlý úmysl. Nehodlám s tímto polemizovat.
Jedna (za všechny) lež jako věž:
Jen po instalaci je přítomno asi pět přehrávačů, dalších aspoň pět lze nainstalovat z přítomných repozitářů přímo, bez nějakého hledání, nesvobodné filtry (nesprávně kodeky) jsou v repositáři fusion. Ve Fedora 31 jsou už všechny filtry svobodné.
PS: Gnome mi také k srdci nepřirostlo, nemám ho rád, tak prostě používám KDE nebo MATE. Dál nehodlám toto téma rozvíjet ani odpovídat na další námitky. Nikoho do Linuxu nenutím, každý ať používá co je mu milejší. Od toho je ta možnost volby. Widlařům se nevysmívám.
Neni to ani ironie ani zly umysl. Nekdy v druhe polovine roku 2016 jsem odesel od linuxu a nechal si doma jen jeden PC v soucasnosti vyuzivany jako diskove pole bezici na Ubuntu a presel jsem na Windows 10. (Paralelne jsem dal pouzival Windows 7, od nichz ustupuji az ted s jejich koncici podporou.) Zhruba rok pred mym opustenim linuxu, nebot se to vazne uz nedalo, jsem, postupne vyzkousel tyto 3 distra: Fedora, Manjaro, Mint v jejich tehdejsi aktualni podobe.
Manjaro uz zkouset nechci, rolling release dal hrozne prace a myslim si, ze z principu te funkce zkouseni novych verzi aplikaci hned po vydani s tim bude vzdycky boj. Nekdo muze ocenovat ziskani novinek jako prvni (nakonec i u Microsoftu je pritomen program, kde mohou uzivatele ziskavat novinky v podobe nestabilnich verzi Windows 10), ale me to netankuje. Nakonec fanousci techto systemu (Arch, Manjaro) sami rikaji, ze ten system je pro entusiasty a ne pro bezneho uzivatele.
Fedoru zkousim a konstatuji, ze jsem ocekaval vetsi pokrok za tech nekolik let. Napsal jsem sem teda par postrehu, se kterymi nemusis souhlasit, ale kdo sam nechce Fedoru zkouset, muze si byt jist, ze si nevymyslim, ostatni to budou muset zkusit sami. Celkove hodnotim distribuci Fedora s Gnome jako pouzitelnou, ale rozhodne bych ji nevymenil za Windows 10, ani kdybych nehral PC hry.
Mint nezklamal, kdyz jsem ho opoustel, mel obe defaultni prostredi Cinnamon i MATE naprosto rozbite, nefungovala sprava pameti, celkove to bylo nejhorsi, co jsem kdy zkusil. Ted je to vsak jeste horsi, system nikomu durazne nedoporucuji.
Ubuntu pravdepodobne ve variante Kubuntu chci vyzkouset az na jare, az bude dostupna nova LTS distribuce. Nema smysl testovat testovaci verzi, protoze u tech je tak nejak normalni, kdyz je neco rozbite a nemuzu se kvuli tomu zlobit. Soucasna LTS je zase temer na konci, takze to mi nedava smysl, kdyz nikam nespecham.
Ber to proste jako mych par postrehu k nejvetsim distribucim linuxu a jako odpoved na caste presvedcovani nekterymi linuxaky o tom, jak je ten linux bozi zvlaste ve srovnani s Windows. Ja na to odpovidam: NENI. (Vlastni nazor si samozrejme muze udelat kazdy sam.)
A která současná verze to dle vás má být, nebo kterou jste vůbec instaloval ? (na čemž už asi záležet nebude, jelikož jste příspěvek označil jako vyřešen a vrátil jste se k Windows)
Ubuntu 18.04 LTS má podporu až do roku 2023, s tím že do roku 2028 bude dostávat bezpečnostní záplaty, jste si jistý že na tom PC vám 10 letá podpora nebude stačit ?
www.ubuntu.com/about/release-cycle
(připravováná relase 20.04 LTS do 2025 + bezpečnostní až do roku 2030)
Nectes, pises, ok.
Neni na poradu dne odchazeni od Windows a nikdy nebylo, byl tu zamer otestovat distra linuxu, kam se vyvinula za nekolik let, kdy je nepouzivam, zavery jsem napsal. Jelikoz mam zkusenost a stale na jednom PC mam Ubuntu 16.04 posledni s Unity, chci jeste udelat test noveho Ubuntu, 18.04 ma za sebou jiz par let fungovani a proto rovnou udelam test na jare az vyjde 20.04, ted ho testovat nebudu. Zatim si na testovacim PC budu hrat s Fedorou.
Toto napise tak mozna nekdo kdo videl Linux poprve v zivote, urcite ne "zkuseny uzivatel", prestan balamutit a radci se s tim zkus naucit, tak pak nemusis svou neschopnost svadet na amatery vyvojare ktere se snazis jak tady tak na herni poradne dokola poucovat.
Ubuntu, tak jak jine linuxove distribuce jsou vyborny operacni system o proti Windows nenarocny kdyz s nima umis, coz asi neumis, podle toho co pises ho neumis ani nainstalovat i presto se povazujes za zkuseneho uzivatele (podle me jen teoretika).
Podle me totiz ani nevis co to LVM je a k cemu slouzi a jak se pouziva, a verim ze jsi to ani nikdy poradne ani nepouzil.
Jo, vrat se ke klikacimu Windows, bude to lepsi a usetris si nervy
Takú grcku som dlouho nečítal, toto vyzerá ako by ťa MS platil za reklamu.
No, ja pouzivam Linux tak od konce minuleho milenia a nejak jsem po navratu k Windows nikdy nezatouzit (ackoli pracovne jsem se jimi musel casto taky zabyvat, tak od 3.1 po 8.1 a i ted vidam, jak s nima lidi zapasi a bezmocne se ptaji, proc to musi byt tak pitomy system ...)
Faktem je, ze jsem celkem nenarocny uzivatel a zas tak moc od toho pocitace nechci - zahrat si par oblibenych her (od 20 let starych DOSovek po letosni vesmirne simulatory), nejake ty onlinovky, lozit po webu, samozrejme maily a tak, koukat na videa, poustet si na nem hudbu, sem tam lehce upravit nejake ty fotky, vyvyjet systemy pro nekolik ruznych prostredi (od RPi po nadupane servery), samozrejme s automatickymi testy a nejakym rozumnym debugovacim prostredim, sem tam si spichnout neco v embeded systemu, jako treba vlastni firmware pro klavesnici vlastni konstrukce, nebo naprogramovat robota, samozrejme to vse mit v solidnim distribuovanem verzovacim systemu a sdilet to mezi nekolika pocitaci a notebooky, pripadne i s verejnymi repozitari a naopak od nich prebirat zajimave projekty), vest na tom ucetnictvi, vcetne automatickeho generovani a rozesilani faktur, mit tam par zakladnich serveru, jako databazi, webovy server, casovy a samozrejme gitserver (pochopitelne to vse s v podstate neomezenym poctem uzivatelu), generovat si tam vlastni stranky pro nekolik domen (a samozrejme je testovat), obcas napsat nejakou povidku do souteze, obcas si navrhnout a vyrobit nejake ty plosne spoje v CADu a naslednme si je bud vyrobit sam, nebo nechat vyrobit, sem tam si neco vypalit ci vygravirovat laserem, mit 12 virtualnich obrazovek, abych nemusel mit vsechna okna nahnacane na jedne z nich, mit nekolik ruznych uzivatelskych uctu, ktere bezne pouzivam naraz, v pripade potreby si paralelne otevrit dalsi graficke rozhrani pod jinym uzivatelem (a mit tam ty same moznosti), nektere veci chteji virtualizaci, takze tu taky, mit verzovane konfigurace systemu, abych se pripadne mohl vracet ke starsim nastavenim, nebo je porovnavat se soucasnym a rozhodnout se, ktere zmeny se osvedcily a ktere nikoli, graficke prostredi si nastavit dle vlastnich potreb (kdysi jsem jich provozoval vic ruznych naraz, ale nakonec jsem presel do toho nejpohodlnejsiho - stejne mi tam chodi vsechny programy, ktere pouzivam, at uz byly napsany pro libovolne z nich). No a system si updatuju kdyz se mi to zrovna hodi a v rozsahu, jaky uznam za vhodne, takze par veci si tu udrzuju, ackoli jsou davno "obsolete" a nepodporovane, ale proste se mi libi a tak bezi furt. No a samozrejme mam malou domaci sit, kde mi veci "proste fungujou" a muzu si je nastavit podle vlastnich predstav, aniz by mi v tom branily nejake posahane "wizardy", kterym se spousta veci proste neda vnutit a radu dalsich dovedne ukryvaji pod naprosto nesouvisejici temata a otazky, takze je nutno zkouset vsemozne varianty odpovedi, nez se clovek proklika k jakz takz funkcni variante. Na oblibene veci jsem si napsal vlastni balicek, ktery se na novem pocitaci nainstaluje vsechny naraz (v nejnovejsi verzi ci ve verzi mnou preferovane, dle nastaveni), takze jak instalace, tak i updaty jednotlivych programu ci vseho jsou jeden az dva trivialni prikazy (a nemusim nikde nic hledat po netu a resit dependency hell).
Nemam tu nejnovejsi AAA gamesy, protoze jsem jeste nedohral ani ty, co tu mam a stale me bavi. (U jedne znich se i tak trochu ucastnim vyvoje dalsich modulu, par jsem napsal sam, u nekolika dalsich odchyta a opravil chyby - uz jsou v mainstreamu) (i kdyz jsem u kamaradu par tech novych AAA zkusil, tak sice musim uznat, ze grafika krasna, ale tim to asi tak konci a to mi holt nestaci - kdyz me hra omrzi behem par hodin (uspesneho) hrani, tak to proste neni pro me. )
Nemam tu pokrocile graficke ci nahravaci studio, protoze tim smerem netihnu (i kdyz by se to asi dalo nejak zaridit).
Ale jek rikam, nejsem zas tak narocny uzivatel a tak mi pro moje potreby linux plne staci a hlavne na nem ocenuju to, ze mi pri praci neprekazi, ale pomaha a da se na nem nastavit cokoli potrebuju a kdyz to jednou nastavim, tak to tak zustane i prez radu naslednych updatu. Kdyz jsem delal na Windows, tak me prakticky denne, minimalne vsak dvakrat do tydne necim nasraly. Kdyz delam na linuxu, tak me celkem se stejnou frekvenci naopak necim potesi.
Takze ano, neuvedomuju si jak jsou Windows skvele, protoze spousta veci tam jde jen znacne obtizne, pokud vubec a i kdyz v mnohem pokrocily, tak ten zakladni nasiraci pristup tam zustava furt a je celkem jedno, jestli to je verze 3.1, nebo aktualni 10, na ktere obcas kamaradum pomaham resit jejich problemy a nestacim zirat, jak jdou i jednoduche veci udelat slozite a komplikovane. A jak moc da prace ten system udrzet alespon tak pouzitelny, jako byl "jeste nedavno". Hlavne teda ten princip, ze tam vzdycky aktualizace "zase neco naserou" a clovek hleda jak se toho zbavit, jak to ci ono zakazat, vypnout, odstranit ... zatimco na linuxu mam "svoje jiste" a resim prevazne jen jak tam pridat neco noveho, nebo jak to nove nastavit, aby to jeste delalo to a to. ( pokud to neni zcela jasne a jednoduche, tak google vyhodi spoustu funkcnich odpovedi, jak to resit - na rozdil od windows, kde vetsinou narazim na spoustu otazek, jak to resit ale jen malokdy na funkcni odpoved)
---
Takze jo, pokud ti ty windows vyhovuji, tak je klidne pouzivej, co me do tvych problemu. Me nevyhovovaly nikdy a nevyhovuji doted, takze radsi budu pouzivat system, ktery se mi ovlada snadno, dela to, co mu reknu a nemusim s nim bojovat o to, aby nedelal co nechci.
to zní pěkně, to by si mrchosoft mohl dát jako zlepšovák.
a spíš se ještě rozlézá jak rakovina. asi nezbývá, než počkat na windows2025.
Jn, Ja som náročný používateľ aj hráč hier (LoL, StarCrafty, Total Wary, Diablo, nejaké ďalšie) programujem, dokonca aj grafické veci (komixy)... Na Linuxu (Ubuntu) uplne všetko bez problémov... U Windowsu to problém za problémom...
Dosad si za linux Windows a za Windows linux a mas prispevek, ktery bych ti napsal ja a nemusim tu nic vymejslet.
Pro me je to proste presne opacne, linux je spis ten nasiraci system a Windows zvlast ty nove Windows 10 jsou na pohodu a funguji ok.
Spis to vidim realisticky tak, ze umis dobre s linuxem, takze ho mas na pohodu, s Windowsama pracovat neumis, tak te to sere. No ja umim Windows lip jak linux, takze to mam opacne.
Nicmene ja linux jako system pro ty, kdo ho umi nebo se ho chteji ucit nezpochybnuju. Dovolim si tvrdit, ze distribuce Linux Mint je pojebana, ale treba ta Fedora pro lidi co s tim umi bude ok. Ja mel rad vic Ubuntu a casem zase zkusim, jak na tom je po opusteni Unity prostredi, ktere mi pripadalo velmi uzivatelsky privetive.
Jenom snad upozornim, ze v puvodnim prispevku neslo o prechod z Windows na linux, ale o zkousku linuxovych distribuci po par letech, co jsem se tomu nevenoval vubec. Zatim jsem zkusil dve a jedna u me neprosla vubec a druha tak napul. V testovani urcite chci pokracovat minimalne tim Ubuntu.
Co se tyka samotnych Windows, kdyz uz se tema stocilo timto smerem, tak krome toho, ze mi ten system prijde efektivnejsi, tak mu davam prednost z hlediska aplikacniho vybaveni, ktere je individualni a kazdy to ma jinak. V posledni dobe vsak open-source projekty bezi na Windows stejne jako na linuxu a k tomu je tu porad vyhoda te grafiky a her. Adobe Photoshop a Corel Painter je porad tezke nahradit a resit to nejak pres WINE, proc bych to delal, kdyz to jde jednoduseji. Jiste treba Krita se stala mocnym nastrojem, ale zase bezi na linuxu i na Windows, takze tu mohu mit take. No a hry, to je o tom, co kdo hraje, me ty novy veci bavi a ikdyz se toho spousta da rozbehnout nejak pres WINE, jen malokdy je to zcela oprosteno od jakyhkoli problemu.
No, na to, ze jsem s Windowsama pracoval leta, nez jsem se k Linuxu dostal (a ze to nebyly zrovna male a bezvyznamne projekty, od specialnich driveru pro obrazovku pro poloslepe az po kompletni system mezd pro velke podniky s radou pobocek, vcetne automatickych updatu a stihani legislativy), tak bych rekl, ze jsem s nima (tehdy) pracovat umel. Ale sraly stejne. Zato Linux byl proste novy svet, ktery nehazel cloveku klacky pod nohy (a to toho v te dobe neumel zdaleka tolik, co ted).
Wine pouzivam naprosto vyjimecne, na jednu starou gamesku, ktera uz je stejne za zenitem zajmu (uz jsem ji vyhral prilis mockrat a neni tam moc co dalsiho zkouset, upravovat se taky neda). Zato vic virtualnich obrazovek jsem na windows postradal vzdy, od te doby, co jsem je prvne videl na linuxu v akci (pred temi 20 lety).
Windows ted sice z linuxu (a opensource) prebiraji hodne, ale tu zakladni filosofii maji furt stejne blbou az cim dal horsi (jako treba ty pojebany automaticky aktualizace co obcas dokazou i zlikvidovat data, ale rozumne je vypnout nejde, predtim pokus udelat z desktopu prerostly mobil, nastavovani obecne a tak by se dalo pokracovat hodne dlouho). A o efektivite se taky moc mluvit neda - mozna tak o efektnosti :) Pamatuju doby, kdy mezi 500 nejvykonnejsimi pocitaci byl i jeden s Windows, ale ted uz je tam je Linux. A z druhe strany na Rapsberry Pi mi linux bezi bez problemu 24/7/365 ale Windows tam nejak nejedou. Natoz na ATmega1284p :)
Kdysi davno v době Xpecek jsem zazil spickoveho odborníka přes linux, vazne extratrida. A on rikal, ze linux je uplne jiny svet oproti priblblym Windows, které z pracovnich duvodu musel mit na jednom stroji. A souhlasil jsem s nim, ty Windows 95 byly vazne blbe. Jenze o tom to je, málokdo zvladne obsáhnout vetsi množství systemu a ještě ve vice verzích. Kolik z toho, ze jsi pracoval s Windows leta, ti pomuze k poznavani Windows 10, když sam rikaš, ze se jim rovnou pokud to jde, vyhýbáš.
Ja nekritizuju linux jako takovy, do nejruznejsich pracovnich stroju nebo serveru to muze byt nejefektivnejsi reseni. Nakonec sam jsem kdysi pracoval s Windows 2003 Server a vedle toho s linuxovym serverem, na kterem byla práce mnohem snazsi. Muj pohled je ciste jako domácího uzivatele zvyklého na pouzivani Windows 10 a jako tenhle uživatel nevidim zadny důvod pro prechod na linux.
Ano, jakýkoli Linux opravdu nejsou Windows10.
Nikto nepríde zkrátka. Tipujem, že tak zhruba od Windows 16 bude Linux na 95% podobný Linuxu a to aj vnútorne. Už teraz obsahuje Windows 50 % Linuxu a Linux 30 % Windowsu. Potom konečne skončia preťahovačky ktorý je lepší. Všetko bude na jednu sračku. Dovtedy si užívajte.
No myslím že Linux je a aj bude na tom lepšie, a popravde čo pozerám jaké zmeny sa poslednou dobov v Linuxu robia tak sú skôr len pozitívne, narozdiel od WIndowsu ktorý každou aktualizáciou len niečo zhoršia.
mno.... já jsem docela dlouho rozdýchával přechod na systemd. Zvykl jsem si, ale ta jednoduchost a debugovatelnost (a customizovatelnost) původních init/System V skriptů mi chybí.
Systemd se mi taky nelibi, ale ja pouzivam Gentoo s OpenRC, takze porad tu mam jednoduche a nastavitelne skripty :)
Gentoo bylo kdysi moje oblíbené, ale jak člověk stárne, tak už nemá tolik času hrát si s parametrickou (re)kompilací a s rolling updates. (tímto zdravím Redmarxe, který vůbec netuší, co je to OPRAVDOVÝ rolling update, když si myslí, že to je Ubuntu )
Ale ta doba kompilace vlastních jader a stage1 byla skvělá a Gentoo mě o linuxu naučilo daleko nejvíce - jak funguje, jakou má filozofii.
Systemd je zlo.
Init byl jasný a přehledný, ale pomalý už pro dnešní mnoho démonů při startu. I v Systemd init skripty také fungují, ale nejsou už moc efektivní. Systemd má hodně výhod, i když také není to pravé ořechové, ale aspoň sám zajistí spouštění v potřebném pořadí a co jde tak najednou. Skripty démonů můžou být i velmi složité, ale obvykle mi stačí to nejjednodušší. Také mi trvalo delší dobu, než jsem Systemd přišel na chuť.
PS Nejvíc mne naučil Debian. Na desktopu používám Fedora + Plasma, na slabších strojích tam cpu MATE+Compiz. Sranda je, že jsem i lidem, co Linux považovali za strašidlo nebo Draculu a ječeli hrůzou, tak jsem jim nainstaloval Fedora + Plasma a řekl, že mají super novou vývojovou verzi Windows 20 a jak si chrochtají blahem.
No tak ty skripty holt chvilku trvaji, mam starsi notebook s HDD 5.400 otacek taky, kdyz ho spustim, tak mi vsechno nastartuje driv, nez k nemu pripojim nabijecku, klavesnici, mys, monitor, sluchatka a ethernet - pomohlo by mi nejak, kdyby to nastartovalo driv?
Projevilo by se nejak tech par sekund cekani, kdyz na nem pak budu delat 4-8-16 hodin v kuse?
Stalo by mi nejake zrychleni startu za problemy se systemd?
Ja si na vsechny tyto otacky odpovedel zaporne :)
Stejne nepochopim, proc je v linuxu takove mnozstvi chyb.
Napriklad moje aktualni a podporovane Ubuntu 16.04 LTS:
1. Pred casem se aktualizace rozhodly, ze prestanou aktualizovat jadro linuxu, takze se proste balicky jadra presto, ze jsou vydavane neaktualizuji a musim si je stahnout rucne. Aspon, ze si Synaptic umi automaticky spustit update Grubu, takze se to tam i pri rucnim stazeni zapise a nemusim to psat do prikazoveho radku ja.
2. Dneska zase stahuju nove jadro, mam 4.4.0-166, nahazuju 4.4.0-169, to jest linux-headers-4.4.0-169, linux-image-4.4.0-169-generic, linux-modules-4.4.0-169-generic a ono mi to do zavislosti nahodi uplne nesmyslne linux-image-unsigned-4.4.0-165-generic a bez toho to neslo nainstalovat.
Prvne nevim, co to je, navic unsigned ve mne nevzbuzuje duveru uz podle slova a druhak proc 165, kdyz nahazuju 169. No ale jak rikam, jinak to neslo, tak jsem to tam pastnul a po restartu, kdyz nove jadro uz bezelo, jsem to zase odinstaloval, to uz slo, takze tam zadna zavislost zjevne nebyla.
3. Vymenim v PC datovy disk, v fstabu je mam zapsane pomoci UID. Ono to jde sice i bez toho, ale pak se vsechny nesystemove disky tvari jako odpojitelne, coz taky k uzivatelskemu komfortu neprispiva (podobna debilita je ale i ve Windows). A co myslite linux vubec nenabootuje do grafickeho prostredi. Nechapu cim zase vyvojari mysleli, kdyz pritom kdysi to normalne slo, proste se zastavil boot a vyzval me, abych potvrdil, ze chci ten disk vynechat. To uz ted nejde, proste prikazova radka uzivatele root a konec. Aspon, ze to pripojilo roota rovnou s pravama pro zapis, takze jsem jen cast fstabu smazal a restartoval PC a pak si ho doplnil tim vymenenym novym diskem. Ale taky si vemte to je logika, staci odpojit disk a mate defaultne prava roota. (Jde to proti tomu samozrejme zabezpecit, ale v defaultu mate proste adminskej pristup jednoduseji jak na Windows).
4. Stve me to linuxove ovladani skrz klavesnici. Chapu, ze to muze byt efektivni, nakonecprave pouzivani linuxu me naucilo pouzivat klavesnici a jsem za to rad i na Windows, protoze to je vskutku mnohdy efektivni, ale nekdy se mys hodi a treba takovy Double Commander, ze ktereho chci pretahnout textak do PSPadu spousteneho pres WINE, no ani nahodou a na pravy tlacitko mysi jde z DC otevrit jen jeden soubor.
Mimochodem uz me vytocila i Fedora a testovacim PC, ale ted uz nevim cim, priste zase.
Tak zkus nějakou jinou distro, třeba 18.04 s kernel 5.*, ktery přidává jak na svižnosti tak kompabilitě. Nebo zkus alespoň Live verzi uvidíš ze dle distribuce by to nekteré tvé požadavky splňovalo.
Mě na vše stačí Kali (Linux), ale dlouho jsem používal Budgie, ale vzhledově (GUI) se mi asi nejvíc, vzhledove se mi líbí i UBUNTU Voyager (GnomeShell 3.30): https://voyagerlive.org/
(na slabší PC upřednostňuji Lubuntu, nebo Raspbian OS na Debianu 10 ktery jsem zvolil na budoucí mini multimediální ARM server + WEB).
Kdyby jsi chtel tvou 16.* Upgradovat, tak by jsi mohl jit pres Update-Manager s volbou (promt) LTS:
PS: Ja jsem se zase třeba špatně adaptoval na Windows 10, kde jsem na Gitu začal vyvíjet pro Windows 10 vzhled Windows 98 (za mě nejlepší GUI na kterém jsel strávil snad celou střední), ale nezbývá mi na to moc času a mezitim měl Win10 2x upravený GUI tak nez přepíšu prvni uz vyjde druhý, MS no .. a nejak jsem si mezi tim na desitky zvykl a prestal to resit.
(ty klavesové zkratky chapu, hodně je používám hlavně v editorech, chapu ze jako pozadavek to muze hrat podstatnou roli. Nevim jak 16.*, ale distribuce 18.* a vyse mi vše funguje s kernel 5.* i na starším nebo naopak novým HW + AMD docela slušně a stabilně )
To ne, to je PC, na kterem zkouseni nepripada v uvahu. Me spis fascinuje, jak nekteri fanousci linuxu jsou nekriticti, protoze zjevne tam problemy jsou jako na jinych systemech, ne ze ne.
Na testovani mam ted Fedoru, s tou si ted par mesicu budu hrat hlavne a pak rovnou na jare skocim na nove LTS Ubuntu.
Jeste jsem predtim zapomnel jednu vec. Spustilo mi to update a neoverilo zdroje, pry chybi soubor release.neco, nezapamantoval jsem si presne nazev, ale psalo to, ze bez toho souboru nejde update overit, ze je spravnej. Vyresil jsem to jednoduse, ve zdrojich jsem vymenil "Server pro zemi Ceska republika" za "Hlavni server". Ale taky nepochopis, kde co zase vazlo, ze jim asi ceskej updatovaci server nekdo odstrelil.
Nemuselo jit přímo o to, ale jen o nějaký APT depozitář (pro hlavni server jde zvolit i Auto vyhledání, nevím podle kterych kritérií je volí, možná podle zdraví, rychlosti, ale vybere ten v uvozovkách "nejlepší").
Když to děláš pres Update manager, tak u chyby jde přes spodni tlačítko v tom samém okne kliknou na detaily, kde ti zobrazi ktery APT deposits nejde aktualizovat a ten pak odškrtnout ve zdrojích.
Nebo probíhala aktualizace, na jejich stav jde otestovat online. (teda jestli to netrvalo díl jak 24h).
Na ten relase.neco, nebo pro odstranění nějakých starých nebo nefunkčních depozitářů by mohlo stačit jen (dle problému) zvolit:
Smazat mezipaměť starých balíčků:
Smazat celou mezipaměť:
Odstraňit nainstalované balíčky jako závislosti :
(po zadání apt update by se ty nefunkční depozitáře neměli zobrazovat)
Jen dovetek, dobre jsem si pamatoval, ze jsem tu nekde na podzim slibil odzkouseni Ubuntu, az vyjde nova verze. Ta vysla pred tydnem: Ubuntu 20.04 LTS.
Doporucuji odzkouset, kazdemu uzivateli Windows, je to sila!!!
Jeste rad se kazdy vrati na Windows 10 a bude dekovat Microsoftu za dlazdice.
Protoze Ubuntu hnusne, kazda ikona vypada jinak, uz pri instalaci se tam objevil bug s rustinou, takze jsem to musel spoustet na dvakrat, ma to dva rozdilne aplikacni obchody, takze vam to klidne nainstaluje jednu aplikaci dvakrat. Kdyz aplikace zamrzne, tak musite do konzole, takze pokud nemate naucene prikazy, tak je rychlejsi restartovat PC. Opravdu hutny zazitek.
Vzhledem k tomu, ze jeste Ubuntu 16.04 zas tak silene nebylo, tak zatim vidim, ze dochazi Canonicalu finance a po opusteni docela designoveho prostredi Unity, to s nima uz jde jen z kopce. Pritom ono moc neco jinyho neni, vecne nedodelanej Mint nebo macovska Fedora neni pro uzivatele Windows resenim. Radim kazdemu dobre si linux pred prechodem z Windows vyzkouset, abyste nebyli zklamany a to hodne moc.
Ubuntu 20.04 (Wayland) uz mam nejakou dobu a funguje normalne a to i HW podporou, primarne na PlexMediaServer, KODI, TransmissionQt, MiniDLNA / Samba.
(jen jsem rucne donastavoval podporu DRI3, VAAPi + knihovny ffmpeg a upravoval .conf /GDM3 pro Intel UHD. Prihlasovaci obrazovku nepouzivam.)
.log pro nahlednuti na detajle pri spusteni uz asi nemas co ?
Mne funguje Ubuntu perfektne, konkrétnejšie vo verzi 20.04 viem o 2 menších bugoch, ktoré by mohli znepríjemniť používanie bežným používateľom, ale myslím že v 20.04.1 to už bude opravené. Inak by som povedal že je tam značne veľa vecí fakt skvelých, a až vyjde 20.04.1 tak už nebude dôvod na to neprejsť, určite je tam menej bugov než vo Windows10... o ikonkách sa dá diskutovať, ale horšie než Windows10 to určite nie je. Navyše není problém si je kedykoľvek prepnúť do podoby z 18.04. Nevidím problém ani v zmene témy. Takže fakt neviem o čom. Ohľadom ruštiny, to neviem posúdiť, možno v tom máš pravdu, ale ruštinu málokto využije. S tými obchodmi kecáš, normálne to nainštaluje len raz a to čo zvolíš, áno máš tam deb máš tam snap, a v rámci snapu rôzne channely, ale nikdy som s tým nemal problém a myslím že tam není čo, čo by mohlo byť problémové.
Ale áno, odporučím taktiež vyskúšať každému uživateľovi Windows10.
Dojmy z toho muzes mit samozrejme jine, ja si sice potrebuju nejaky linux nechat na nejake pokusy a necham teda Ubuntu kvuli te 5 lete podpore, kdy na to nemusim sahnout a stravit dalsi dva dny s instalaci a poinstalacnim nastavenim. Ikony jsou opravdovy hnus, zadna moznost na zmenu na me nikde nevybehla. A stejne jako v nabidce Windows 10 se nedaji menit uzivatelsky.
Nicmene nainstaloval jsem z "Ubuntu Store" Libreoffice, ktere jsem zjistil po spusteni, ze jsou v anglictine. Chtel jsem cestinu, ale nesla tam pridat a v tom jejich centru software zadne jine Office nebyly. Tak jsem nahodil Synaptic, ze si tam knihovnu cestiny doinstaluju, neslo to. Koukam, ze v Synapticu tam ale vubec ty LibreOffice nainstalovane nemam, tak jsem je nainstaloval znovu. Pak kouknu do nabidky aplikaci a byly tam dvakrat. Jednou z centra v anglictine a podruhe ze synapticu v cestine.
Takze ne, nekecam, jsou to joudove, hlavne ze udelali dva instalacni balickove systemy a pak v tom maji bordel, ze takovej nedokazal ani Nadella s Windowsama ani za nekolik let. Opravdu je to Ubuntu otresne, kdyz to srovnam s Windows 10!
A co ze jsi tam instaloval presne za distribuci ?
K tomu libreoffice zkus doinstalovat cestinu rucne, a nehledni na jaky jazyk mas nastaven system (popripade ho nastav pres sudo dpkg-reconfigure locales):
Asi jsem to napsal nesrozumitelne, tak jeste jednou:
Nainstaloval jsem uplne klasicke aktualni Ubuntu 20.04 LTS, tak jak jsem ISO obraz v patek stahl z webu Ubuntu.com. Zvolil jsem instalaci minimal s prohlizecem a par utilitama. Duvod je ten, ze stejne jako Microsoft ve Windows i Canonical v Ubuntu pridava "reklamni" aplikace, ktere tam nechci a ve verzi minimal nejsou.
Po instalaci, konfiguraci a prihlaseni, jsem vlezl do Centra Software nebo-li Ubuntu snap Store a doinstaloval LibreOffice. Bylo to v anglictine. Moznost doinstalace cestiny neni a NEEXISTUJE.
Proto jsem nainstaloval LibreOffice klasicky pres "sudo apt-get install" nebo-li pouzivam k tomu program Synaptic, to jest instalace deb balicku.
Vysledkem jsou dve nainstalovane LibreOffice, jedno v anglictine a jedno v cestine.
Anglicke jsem odinstaloval, vse je OK.
Nicmene, nezda se ti uplne prdle az za hlavu, ze ani idiot by to takhle debilne vymyslet nedokazal, ze ten system ma dva balickovaci systemy a stejne nainstalovane programy, muzes mit v systemu dvakrat a ono to o sobe vubec nevi? Vzdyt je to strelene jeste vice nez u Microsoftu a jeho UWP aplikaci pres Microsoft Store, ktere ale nejsou tak vlezle jako pritroubly SNAP system.
A proc instalujes minimal ? Nainstaluj normal a nic takového resit nebudes a nic doinstalovavat nemusis.
Nerozumim tomu, ze je neco nainstalované 2x (ma to nakonci .old?) , jestli vydis nazev nejaké aplikace nekde dvakrat, v jiné slozce, tak to nemusi znamenat ze je nainstalovana 2x a pravdepodobne pujde jen o soubor "ke zkratce" softwaru,.
Duvod pro minimal jsem vysvetlil, nechci mit nainstalovane programy, ktere nepouzivam. Je jednodusi to neinstalovat nez potom odinstalovavat.
Prave ze ne, SNAP a DEB funguji nezavisle a vzajemne o sobe nevedi.
Ubisoft proste vymyslel kravovinu, ktera jako by vypadla z oka UWP od Microsoftu. Nebo stejny nesmysl proste okopiroval i do prostredi linuxu.
Mimo Ubisoft tomu asi uz zacinam rozumet jak to myslis.
Proto se ptam, kdyz ve Windows 10 nainstalujes aplikaci z obchodu Microsoft Store a tu samou aplikaci rucne pres nejaky instalator.exe (tak jako kuprikladu .deb pres dpkg pod Linux), mas ji v PC 2x ? Ano, a po kazdé se nachazi na jiném miste ze jo ?
(samotny Ubisoft je epizoda sama o sobe)
Njn, psal jsem neco k hram v druhem panelu a pak tady zamenil Ubuntu a Ubisoft.
Vsak jsem to psal, ze je to podobne idiotske, akorat ze na Windows o Microsoft Store vubec nevim, v Ubuntu se jejich Snap Store desne vnucuje. Jinak ale jist si uplne nejsem, vim ze jsem instaloval jednu aplikaci na zvuk a instalator mi to odmitl, ze uz mam nainstalovanou jinou verzi prave z Microsoft Store. Ja to ale temer nepouzivam, tak ti nereknu, jestli je to tak obecne nebo to byla nahoda. Kazdopadne blbe je oboji, jak UWP aplikace na Windows, tak SNAP na Ubuntu.
Jo ale to už je to když uživateľ robí nezmysli... bežne sa ti nestane že máš 2x stejnú app v Ubuntu, když to inštaluješ len raz.
ktoré konkrétne? ja som vedel len o Amazon, ktorý v 20.04 nie je. https://www.omgubuntu.co.uk/2020/01/ubuntu-removes-the-amazon-web-app
Inač tam nevidím žiadny zbytočný program navyše, len prehrávač hudby, videa, office, firefox, mail klient, a pod. Nič nepotrebné.
A zrovna to hovoriť že je horšie než Windows? Musíš byť šialený, vo Windows máš v tom štarte toľko nezmyslov aj ich blbé Crush Sagy asi zo troje sú a ešte neviem čo všetko, vrátane xbox aplikácie, pri čom xbox ani nemám. A to hovoríš že je lepšie? Vo Windows 10 je miliardu krát viac bloatwaru než v Ubuntu. Navyše odinštalovanie aplikácie je v Ubuntu iba klik pravým, podrobnosti, odstrániť/odinštalovať. Hotovo, časovo to zabere 10 sekúnd. Vo Windowse musíš preklikať desať okien.
Za 1. nechápem ani prečo tam inštaluješ LibreOffice, není náhodou tam už predinštalovaný a v jazyku systému?
Za 2. Zmeniť ikony fakt není problém, vidím to vo Vyladenia -> Vzhľad -> Témy -> Ikony, kde máš v ponuke okrem Yaru aj Ubuntu-mono-light (čož sú z Ubuntu 18.04.) ale aj Adwaita, DMZ(-dark), Humanity(-dark), HightContrast, a ďalšie. Fakt netuším kde to nevieš nájsť.
Za 3. k tomu obchodu nevidím tam žiadny problém, rozdiel medzi deb a snap je ako u Windowsoch medzi .exe inštalátorom a .msi aspoň čo sa týka vplyvu na výslednú inštaláciu. Teda je to skoro jedno a ani nijak v tom není chaos.